REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 lipca 2024

Minister Nowacka w Rzeszowie: Szkoły zawodowe są dla ministerstwa priorytetem

W Rzeszowie, gdzie na szkolenie zawodowe uczniów szkół średnich technicznych wydano 5 mln zł odbyło się spotkanie z Barbarą Nowacką, minister edukacji. (Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa).

W środę w Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie odbyło się spotkanie poświęcone przyszłości kształcenia zawodowego w Polsce, w którym wzięła udział Barbara Nowacka, minister edukacji. – Szkoły zawodowe są dla ministerstwa priorytetem – stwierdziła szefowa resortu edukacji.

Minister dodała, że doszło do spotkania w mieście, które pokazuje, że nie trzeba być w centrum, aby myśleć kreatywnie i być centrum innowacji.

– Rzeszów jest świetnym przykładem na to, jak można wykorzystać swoje wspaniałe zasoby – ludzkie, intelektualne i integrować je, łączyć z przemysłem, z nowymi technologiami na rzecz rozwoju kraju, przemysłu, gospodarki – podkreślała.

(Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa)

Jakie będą zawody przyszłości?

W prognozach wskazuje się, że zawody przyszłości będą związane z automatyką, robotyką, mechatroniką a także oprogramowaniem, czy szeroko rozumianym budownictwem.

– Cieszę się, że nasze miasto jest jednym z pierwszych celów podróży służbowych pani minister – to ogromny zaszczyt i bardzo za to wyróżnienie dziękuję – stwierdził prezydent Rzeszowa. – Jestem dumny także z tego, że to właśnie u nas w Rzeszowie rozpoczynamy dyskusję o kształceniu zawodowym – dodał Konrad Fijołek.

– Dzięki takim projektom jak ten niedawno zrealizowany w naszym mieście, a dotyczący kształcenia zawodowego absolwenci nie mają problemu ze znalezieniem miejsc pracy – powiedział prezydent Rzeszowa. – To ważne, aby kształcenie było to prowadzone, aby dawało firmom praktycznie gotowego pracownika – dodał.

(Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa)

Pracodawca czeka na absolwenta gotowego do pracy

Obecnie rynek pracy wygląda tak, że firmy liczą na to, że system edukacji da im absolwenta gotowego do pracy. Dlatego tak ważne jest to, aby polski system kształcenia zawodowego, ale nie tylko zawodowego, był otwarty na zmiany, oparty na tym jak wyglądają aktualne trendy oraz naukę praktyczną i współpracę z biznesem.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Leśne Fotografie 2023”. Dziś w Krośnie otwarcie wystawy pokonkursowej. Zobacz niesamowite zdjęcia

Wojewoda podkarpacka, Teresa Kubas-Hul, podkreśliła, że podjęto bardzo odważne decyzje dotyczące m.in. tego, aby 12 centrów kształcenia praktycznego wyposażyć w nowoczesny sprzęt. Zmienić ten stereotyp myślenia o kształceniu zawodowym jako gorszym od tego ogólnego.

5 mln zł na szkolenia zawodowe uczniów

W dziewięciu rzeszowskich szkołach kształcenia zawodowego poprawiły się warunki kształcenia dzięki wsparciu ze środków unijnych. W ramach projektu wartego 5 mln zł, 416 uczniów i 146 nauczycieli ukończyło kursy i szkolenia zawodowe. Dzięki temu 480 uczniów odbyło u pracodawców staże zawodowe, a 2,2 mln zł zostało przeznaczone na wyposażenie rzeszowskich szkol zawodowych.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin