Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

Monika Szela nadal chce szefować Teatrowi Maska w Rzeszowie 

Monika Szela, dyrektorka Teatru Maska w Rzeszowie
Monika Szela rządzi Teatrem Maska od ponad dekady (Fot. Wit Hadło)

– Postanowiliśmy wystartować w konkursie na stanowisko dyrektora Teatru „Maska” w Rzeszowie – piszą wspólnie w oświadczeniu Monika Szela, pełniąca obowiązki dyrektorka Teatru Maska i jej zastępca, dyrektor artystyczny Przemysław Jaszczak. 

Do końca lutego mogą zgłaszać się chętni na stanowisko dyrektora miejskiego teatru lalki. Znana jest już pierwsza chętna. To Monika Szela obecna p.o dyrektora instytucji.

Podobnie jak dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej, kiedy w wojewódzkiej placówce ogłoszono konkurs na dyrektora, Monika Szela wydała oświadczenie, w którym podsumowuje swoje dokonania jako dyrektorki teatru Maska. 

– Na przestrzeni 12 lat stworzyliśmy 50 premier, a nasze spektakle obejrzało blisko 500 000 widzów. W zajęciach na lekcjach teatralnych oraz na zajęciach dla dzieci Małej Akademii Teatralnej i dorosłych Atelier Teatralnego uczestniczyło prawie 60 000 adeptów sztuki teatralnej – wylicza.

Zaznacza, że ważną częścią działalności teatru są festiwale. 

– Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy Maskarada przybliża widzom nie tylko najważniejsze w każdym sezonie artystycznym wydarzenia, ale skupia się również na ważnej tematyce – zaznacza. Oprócz tego Teatr Maska jest częścią takich wydarzeń jak: Źródła pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor oraz Festiwal Piosenki Carpathia

Nagrody i podróże 

Monika Szela wskazuje, że pod jej kierownictwem, zespół Maski zdobywa nagrody i pokazuje spektakle na całym świecie:

– Dzięki dbałości o wysoką jakość artystyczną naszych spektakli, promujemy Rzeszów na najważniejszych i najbardziej prestiżowych krajowych i zagranicznych festiwalach, m. in. w Opolu, Warszawie, Izmirze, Ankarze, Stambule, Adanie, Berlinie czy Sapporo. Nasze spektakle otrzymują nagrody w prestiżowych konkursach „Klasyka Żywa: Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej” czy „Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej” – wylicza. 

Oprócz tego, jako dyrektorka pozyskała też dodatkowe pieniądze na działalność instytucji.

– Pozyskana pomoc dla teatru wyniosła dumne 4 617 026,64 zł – chwali się dyrekcja. 

Maska nie dyskryminuje 

Monika Szela zaznacza, że w Teatrze Maska spektakle nie wykluczają osób niepełnosprawnych:

– Teatr dostępny jest dla każdego, wybrane spektakle wzbogacone są o audiodeskrypcję dla osób niewidzących, tłumaczenie na polski język migowy dla osób niesłyszących, a dla osób mówiących w języku ukraińskim – o symultaniczne tłumaczenie – zaznacza.

Deklaruje, że „dokładamy wszelkich starań, aby dbać o Zespół, repertuar, ale i otoczenie”. Chwali się unowocześnieniem sali teatralnej:

– Remont sali widowiskowej, wyposażenie sceny w system nagłośnieniowy i nowe oświetlenie, zakup samochodu czy pierwszy etap osuszenia ścian budynku – opisuje. 

Konkurs na dyrektora w Teatrze Maska. Chciały go związki? 

O konkursie na dyrektora miejskiego teatru pisaliśmy już w październiku 2023 r., kiedy to – zgodnie z procedurami – ogłoszono „zamiar ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Maska”. Wtedy przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, Artur Gernand zapewniał, że urzędnicy oceniają pracę i wkład w rozwój teatru Moniki Szeli jako „nieoceniony”. Konkurs ogłoszono, bo prosił o niego związek zawodowy:

– Do prezydenta zgłosili się przedstawiciele związku zawodowego działającego w Teatrze Maska. To była ich inicjatywa, nie prezydenta. I podczas tej rozmowy ze związkowcami pojawiły się sugestie dotyczące możliwościowi przeprowadzenia konkursu. A że Monice Szeli kadencja się skończyła, to prezydent zadecydował, że ta procedura się odbędzie – informował  Artur Gernand w październiku 2023 roku. 

Monika Szela Teatrem Maska zarządza od 2012 roku. Nazwiska nowego dyrektora lub dyrektorki poznamy po 31 maja 2024 roku. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin