Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

Podkarpackie nietoperze już czują wiosnę?

Hibernujące nocki duże. (Fot. Edward Marszałek)

Nietoperze zazwyczaj wylatują ze swych zimowisk pod koniec marca, kiedy to w cieplejsze wieczory pojawiają się już owady, stanowiące ich podstawowy żer. Jak informują leśnicy, w tym roku ich ożywienie obserwowane jest wcześniej i ssaki te coraz odważniej opuszczają kryjówki…

Przeprowadzany co roku spis nietoperzy w zimowych kryjówkach pokazuje, że mają się one coraz lepiej.

– Tej zimy sprawdziliśmy 22 zimowiska, większość z nich to jaskinie i sztolnie na terenie lasów, ale są też tunele i forty Twierdzy Przemyśl – mówi Tomasz Mleczek ze Speleoklubu Beskidzkiego od 25 lat monitorujący podziemne kryjówki. – Łącznie zliczyłem 998 nietoperzy, najwięcej wśród nich jest podkowców małych i mopków zachodnich, a najliczniejsza kolonia to 315 osobników. Trudno o dokładne porównania, ale trend rosnący, mimo fluktuacji, wydaje się być oczywisty – zauważa.

Tomasz Mleczek podczas liczenia nietoperzy. (Fot. Edward Marszałek)
Mopki zaszywają się w skalnych szczelinach. (Fot. Edward Marszałek)

Dla porównania, w 1999 r. w ramach prowadzonej Dekady Spisu Nietoperzy zaobserwowano w tych obiektach łącznie 315 osobników. Dominującym gatunkiem wówczas był mopek, a najliczniejsze skupisko liczyło 77 nietoperzy.

Podkowce małe. (Fot. Edward Marszałek)

Zadomowione w Bieszczadach?

W leśnych podziemiach zimują też takie gatunki jak salamandra, ćma szczerbówka ksieni czy pająk sieciarz jaskiniowy.

– Co ciekawe, w jednej z leśnych jaskiń w Bieszczadach znaleziono przed laty szczątki kostne nietoperzy datowane na około 2000 lat, zatem historia tych ssaków w naszych górach jest dość bogata – ujawnia chiropterolog, dr Katarzyna Miłek.

Po przetrwaniu okresu hibernacji zwierzęta są osłabione i wychudzone. – Zanim nabiorą pełni sił, często szukają tymczasowych schronień, w których mogą odpocząć, w przerwie wyczerpujących pierwszych polowań na owady – tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

– Kiedy znajdą się blisko zabudowań, chętnie korzystają z szansy drzemki na strychu, w szybie wentylacyjnym lub nawet w mieszkaniu. Są przy tym narażone na liczne niebezpieczeństwa, w tym zranienia, a nawet nieumyślne uśmiercenie.

W takich przypadkach nietoperzem najlepiej zaopiekują się chiropterolodzy lub przyrodnicy jednego z ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt. Ich adresy można znaleźć na stronie GDOŚ. Warto też pamiętać o jednym. – Wszystkie gatunki nietoperzy są w Polsce pod ochroną prawną, nie wolno ich przetrzymywać ani niepokoić – podkreśla Edward Marszałek.

Dr Katarzyna Miłek w „rozmowie” z nockami dużymi. (Fot. Edward Marszałek)
Sieciarz jaskiniowy. (Fot. Edward Marszałek)
Zimujące szczerbówki. (Fot. Edward Marszałek)
Ocalony Świat – odc. 6 – Głową w dół

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin