REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Razem możemy pokonać HPV i uratować życie! W czwartek w Rzeszowie konferencja poświęcona programowi szczepień

Fot. Materiały prasowe

Oni nie muszą umierać – pod takim hasłem odbędzie się I konferencja, poświęcona programowi szczepień przeciwko HPV. Spotkanie zaplanowano na 16 maja w Hotelu Prezydenckim (Rzeszów, ul. Podwisłocze 48) od godz. 13.

Każdego roku na całym świecie diagnozuje się około 570 tys. przypadków raka wywołanego przez HPV. 

W Polsce co roku odnotowuje się blisko 4 tys. nowych zachorowań na raka szyjki macicy, z czego połowa z nich kończy się śmiercią. 5 osób dziennie umiera z powodu wirusa, któremu można zapobiec!

HPV może powodować nowotwory szyjki macicy, sromu, pochwy, odbytu, prącia, krtani, gardła i migdałków  a także szyi i głowy, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. HPV może zaatakować nawet nastolatki i młode osoby dorosłe. Szczepienia ratują życie.

Szczepionki przeciwko HPV mogą zapobiec 90% przypadków raka szyjki macicy i innych nowotworów wywołanych przez HPV. 
Ochrona dla wszystkich: szczepionki są dostępne zarówno dla dziewcząt jak i chłopców. W Polsce szczepienia są zalecane dla kobiet i mężczyzn do 26 roku życia, jednak w określonych przypadkach są także zalecane dla osób dorosłych do 45 lat. 
Inwestycja w przyszłość: szczepienia przeciwko HPV to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji w zdrowie publiczne.

Nasz wspólny cel:

Wyeliminować raka szyjki macicy. Do 2030 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) chce wyeliminować raka szyjki macicy jako problem zdrowia publicznego. Wspólnie możemy zrobić to znacznie szybciej!
Zwiększyć świadomość. Więcej osób musi wiedzieć o zagrożeniach związanych z HPV i dostępności szczepionek.
Działać razem. Wszyscy możemy przyczynić się do zwalczenia HPV poprzez szczepienia, edukację i regularne badania przesiewowe.

Co warto wiedzieć o szczepieniach przeciwko HPV?

Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

Do kogo kierowany jest Program

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia.

Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Jak zapisać dziecko na szczepienie

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:


Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin