
O tym, czy w czasie rekolekcji wielkopostnych w szkołach odbywać się będą lekcje, decyduje dyrektor szkoły. Wszystko zależy od liczby uczniów danej placówki, którzy wyrażają chęć udziału w takich spotkaniach. Jeżeli jest ich większość, szkoły najczęściej odwołują lekcje w tych dniach, choć wciąż mają obowiązek zapewnienia opieki lub innych form zajęć wychowawczych dla dzieci.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej z 1992 r., uczniowie uczestniczący w lekcjach religii w publicznych szkołach mają prawo do trzech kolejnych dni zwolnienia z zajęć na potrzeby rekolekcji.
„Jeżeli na terenie szkoły prowadzona jest nauka religii więcej niż jednego wyznania, kościoły i związki wyznaniowe powinny ustalić wspólny termin rekolekcji” – zaznacza Komisja Wychowania Katolickiego KEP.
Planowanie roku szkolnego musi uwzględniać dni przeznaczone na rekolekcje. Jeśli czas poświęcony na nie w ciągu dnia jest krótszy, np. jedna lub dwie godziny, uczniowie mogą otrzymać tylko częściowe zwolnienie z zajęć. W pozostałym czasie oczekuje się od nich uczestnictwa w lekcjach zgodnie z obowiązującym planem. Komisja Wychowania Katolickiego KEP sugeruje jednak, że nie jest to odpowiedni czas na organizowanie sprawdzianów czy klasówek – podaje Onet.
Dla uczniów, którzy nie biorą udziału w rekolekcjach, szkoła ma obowiązek zapewnienia opieki lub innych form zajęć wychowawczych. Szczegóły dotyczące organizacji rekolekcji są zwykle ustalane indywidualnie pomiędzy szkołą a organizatorami.
W tym roku Wielkanoc przypadła stosunkowo późno, bo dopiero 20 kwietnia. Okres Wielkiego Postu rozpoczął się z kolei 5 marca.
WIĘCEJ NA: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/rekolekcje-2025-czy-to-dni-wolne-od-szkoly/21mc8qr