Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

Są wyniki badań galarety z Nowej Dęby. Zabił azotyn sodu, użyty do konserwacji mięsa?

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach, podał w środę, 6 marca, że próbki pobrane z galarety wieprzowej, po której spożyciu zmarł 54 letni obywatel Ukrainy, Jurij N., a do szpitala trafiły dwie kobiety 67- i 72-latka, zawierały ogromne ilości azotynu sodu. Konserwantu, zwykle normalnie dodawanego do wyrobu przetworów mięsnych, ale niestety, w bardzo wysokim, toksycznym dla człowieka poziomie. Przekraczającym dopuszczalne normy o 100 proc!

Azotyn sodu jest dopuszczony do produkcji żywności. W procesie peklowania surowca mięsnego waha się od 100 do 150 miligramów na kilogram surowca.

– Niestety jego zawartość w próbach galarety z Nowej Dęby wahało się od 16 do 19 tysięcy miligramów na kilogram produktu (!). A w galarecie w ogóle nie powinno jej być, bo galaretę robi się z mięsa świeżego, a nie peklowanego. Z kolei badanie nieznanej substancji dostarczonej przez prokuraturę w postaci białego proszku wykazało, że jest to czysty chemicznie azotyn, który prawdopodobnie został dodany omyłkowo do galarety – powiedział prof. Stanisław Winiarczyk, dyrektor PIW.

Wszystko zaczęło się na targu w Nowej Dębie

To tam, na targu w Nowej Dębie, w sobotę, 17 lutego, małżeństwo: 55-letnia Regina S. i 56-letni Wiesław S. sprzedawali swoje własne wyroby mięsne, m.in. galaretę.

Niestety, jeszcze tego samego dnia wieczorem, do mediów dotarła informacja, że po zjedzeniu zjedzeniu wspomnianej galarety zmarł – 54 letni- obywatel Ukrainy Jurij N. Dwie kobiety, 67- i 72-latka trafiły zaś do szpitala. Jedna, w stanie ciężkim została nawet przetransportowana do szpitala w Krakowie.

Po tych doniesieniach z policją skontaktowały się jeszcze dwie osoby, które również kupiły domowe wyroby na targowisku w Nowej Dębie. Ale nie zdążyły ich skonsumować Policjanci pojechali do ich domów i zabezpieczyli kupioną galaretę.

I śledztwo ruszyło

W poniedziałek (19 lutego), po południu, Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu przesłuchała małżeństwo sprzedające wyroby na targowisku. Przedstawiono im także zarzuty narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Małżeństwo przyznało się do zarzucanych im czynów, ale odmówiło składania wyjaśnień. Opuścili areszt, w którym przebywali od sobotniego aresztowania. Dostali dozór policji i zakaz wyrobu i sprzedaży wyrobów mięsnych. Groziło im do 3 lat więzienia. Zarzuty dotyczyły bowiem tego, że bezpośrednio sprowadzili niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez wyrób i wprowadzenie substancji szkodliwych dla zdrowia. W wyniku czego doszło do zgonu jednej osoby, a także nieumyślnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu co najmniej dwóch osób.

Prokuratura zarzucała także małżeństwu prowadzenie nielegalnej działalności. Bez zachowania reżimu sanitarnego.

– Pomieszczenie, w którym były robione wyroby mięsne, było mocno zanieczyszczone, bez dostępu do ciepłej wody. Wyposażenie, mam tu na myśli stoły, deski czy przyrządy, które były wykorzystywane, typu noże, łyżki, cedzaki, były brudne – przekazywał prokurator Andrzej Dubiel z Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.

Według niego, narzędzia były zardzewiałe, a na miejscu nie znaleziono środków dezynfekcyjnych.

Czy azotyn sodu, który ma zapobiegać psuciu się mięsa, może zabić? Niestety tak. To co jest bezpieczne w ilościach dopuszczalnych, może chronić wyroby (mięso), przed zepsuciem. Niestety azotyn sodu podany w tak wysokim stężeniu, powoduje zmiany w strukturze hemoglobiny, która transportuje tlen. Staje się ona nieaktywna, a to z kolei prowadzi do niedotlenienia mózgu, serca, zatrzymania akcji serca. Jeśli dojdą jeszcze do tego czynniki obciążające, jak np. choroby serca, to może dojść do szybkiego zgonu.

Do sprawy wrócimy

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin