REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Strajk ostrzegawczy na poczcie. Nie wyślesz listu ani paczki

W czwartek w godz. 8-10 odbędzie się strajk ostrzegawczy pracowników Poczty Polskiej (Fot. Archiwum)

Pracownicy Poczty Polskiej domagają się wzrostu płac o 1000 zł brutto. Taki postulat do pracodawcy zgłosili związkowcy, jednak prezes Poczty Polskiej go odrzucił. Dlatego na 16 maja wyznaczono termin protestu ostrzegawczego. W tym dniu w godzinach 8-10 w większości placówek pocztowych klienci nie będą mogli kupić znaczka, wysłać listu ani paczki.

Do premiera Donalda Tuska pocztowcy wysłali list, w którym informują, że:

„W trosce o dobro pracowników i korzystających z usług Poczty Polskiej Obywateli, nie ma naszej zgody na wprowadzenie proponowanych przez Kierownictwo  Spółki irracjonalnych zmian w funkcjonowaniu placówek pocztowych polegających m.in. na likwidacji placówek pocztowych, zmniejszeniu liczby czynnych okienek, skróceniu czasu pracy placówek pocztowych, rezygnacji z pracy na dwie zmiany, czy też dalszej optymalizacji rejonów doręczeń polegającej na ich stopniowej likwidacji” – to tylko fragment listu.

Planowana jest redukcja zatrudnienia w Poczcie Polskiej i sytuacja tej państwowej firmy jest zła. Pracownikom nie wypłaca się ustawowych najniższych pensji, a różnicę wyrównuje premiami i nagrodami. Informację o zaniżonych wynagrodzeniach, niższych niż obowiązujące w Polsce przeciętne wynagrodzenie potwierdził nam szef związku zawodowego działającego w Poczcie Polskiej.

Wynagrodzenia niższe od przeciętnej pensji o 219 zł

– 16 maja w godzinach od 8 do 10 w większości placówek Poczty Polskiej organizujemy protest ostrzegawczy – mówi Robert Czyż, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty w Warszawie. – W tych godzinach klienci nie będą obsługiwani. Choć chcę jednak zaznaczyć, że przystąpienie do protestu jest dobrowolne i może się zdarzyć, że na konkretnej poczcie np. na pięciu pracowników, tylko dwóch będzie protestować, tak więc trzech przyjmie od klientów listy czy paczki – dodaje.

Przewodniczący ZZ PP dodał, że powodem czwartkowego strajku są zbyt niskie wynagrodzenia. Dotyczy to 80 procent z 50 tys. osób zatrudnionych w Poczcie Polskiej. Pracownicy otrzymują co miesiąc 4023 zł brutto – to o 219 zł mniej niż w Polsce wynosi przeciętna pensja zasadnicza

– W ubiegłym roku wystąpiliśmy do pracodawcy o wzrost wynagrodzenia dla pracowników w wysokości 1000 zł brutto, jednak prezes Poczty Polskiej stwierdził, że nie podniesie pensji – poinformował Robert Czyż.

– Uzasadniał to stratami finansowymi, jakie ma Poczta Polska. To już 800 mln zł. My jako związkowcy w imieniu pracowników mamy konstytucyjne prawo do organizacji strajku. Jednak wciąż liczymy na spotkanie z prezesem Poczty Polskiej i wynegocjowanie podwyżki wynagrodzeń – wyjaśnia.

Zakaz umieszczania komunikatów w placówkach o proteście

Szef Związku Zawodowego Pracowników Poczty zdradził zakulisowe działania szefów Poczty Polskiej, którzy nakazali zdejmowanie komunikatów w placówkach pocztowych informujących klientów o proteście. Może więc zdarzyć się, że osoba, która przyjdzie na pocztę wysłać list będzie zaskoczona, że przez dwie poranne godziny nic w placówce nie załatwi.

Związkowcy: – Państwo powinno zrekompensować straty Poczty Polskiej

Związkowcy wyjaśniają, że Poczta Polska prowadzi powszechne usługi, które nie są opłacalne i jest to norma. Straty z tego tytułu ponoszą również placówki pocztowe w innych krajach i to w całej Europie. Rozwiązaniem byłoby pokrywanie strat Poczty Polskiej przez państwo. Od poprzedniego rządu domagano się rekompensaty w wysokości 700 mln zł za lata 2020 – 2021, gdy była pandemia koronawirusa. Ale dotąd Poczta Polska nie otrzymała takiej kwoty.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin