REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 21 czerwca 2024

Strażacy i ratownicy medyczni liderami rankingu zaufania społecznego. Na przeciwległym biegunie m.in… politycy

Strażacy oraz reprezentanci kadry medycznej niezmiennie budzą największe zaufanie wśród Polaków (Fot. arch)

Strażacy i pracownicy ochrony zdrowia od lat cieszą się największym poważaniem polskiego społeczeństwa. Najniższy poziom poważania notują: influencerzy, youtuberzy, działacze partii politycznej i posłowie na Sejm. Wynika to z 4. już edycji badania „Ranking prestiżu zawodów i specjalności”, zrealizowanego przez agencję SW Research.

Strażacy oraz reprezentanci kadry medycznej niezmiennie budzą największe zaufanie wśród Polaków. Pozycję lidera rankingu czwarty raz obronił zawód strażaka powtarzając wskaźnik poważania sprzed roku, tj. 84 proc. Na drugim miejscu – tu również bez zmian – uplasował się ratownik medyczny z wynikiem 83 proc.

Na trzecim i czwartym miejscu uplasowali się lekarze oraz pielęgniarki, którzy co roku na przestrzeni czterech edycji raportu zamieniają się miejscem na podium. W 2024 roku 75,5 proc. respondentów darzyło bardzo dużym zaufaniem lekarzy i niewiele mniej, bo 75,2 proc bardzo dobrze oceniało w tej kategorii pielęgniarki. W podobnej sytuacji znajdują się farmaceuci i aptekarze oraz nauczyciele akademiccy. W tym roku to reprezentanci aptek mogą pochwalić się wyższym wskaźnikiem zaufania Polaków (68,7 proc.), przeskakując w tabeli rankingowej nad profesorów uniwersyteckich (68,1 proc.).

Najgorzej oceniane zawody w Polsce

Wśród najgorzej ocenianych przez Polaków zawodów również bez dużych zaskoczeń. Najniższy poziom poważania notują: influencerzy (12 proc.), youtuberzy (13 proc.), działacze partii politycznej (14 proc) i posłowie na Sejm (20 proc.).

– Wyniki tegorocznej edycji Rankingu rzucają światło na stabilne wzorce oceniania prestiżu zawodów przez polskie społeczeństwo. Trwała wysoka ocena strażaków i pracowników ochrony zdrowi odzwierciedla powszechne uznanie dla zawodów związanych z bezpośrednim niesieniem pomocy i ratowaniem życia. Z kolei konsekwentnie niskie oceny polityków i twórców cyfrowych mogą wynikać z percepcji braku bezpośredniego wkładu w dobro społeczne, a także z negatywnych skojarzeń związanych z ich działalnością. W przypadku obydwu specjalności można mówić o efekcie rozczarowania, a także braku zaufania potęgowanego przez atmosferę ostatnich afer i skandali (np. tzw. afera wizowa, inwigilacja systemem Pegasus – w przypadku świata polityki, czy tzw. Pandora Gate, jeżeli chodzi o środowisko twórców cyfrowych) – komentuje Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager z SW Research.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin