Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Supernowoczesny sprzęt dla chorych dzieci

Mali pacjenci z Kliniki Onkohematologii Dziecięcej ze Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie są już badani nowym aparatem USG. Doposażenie szpitala w wysokiej klasy mobilny i wielofunkcyjny Ultrasonograf GE Versana było efektem VI edycji akcji „Podkarpackie Dzieciom”. Była to wspólna inicjatywa Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Fundacji Iskierka, której celem jest pomoc dzieciom z chorobą nowotworową.

– Pomaganie dzieciom to piękna sprawa. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy pracowali na zakup tego sprzętu, przede wszystkim naszym darczyńcom i organizatorom akcji „Podkarpackie Dzieciom”. Pierwszy koncert charytatywny w Filharmonii Podkarpackiej z udziałem orkiestry wojskowej pokazał, że był to dobry element wzbogacenia tej akcji. Nie musimy namawiać do wspierania tego rodzaju inicjatyw. Dzieci to nasza przyszłość i musimy inwestować w najmłodszych: w edukację, w rozwój, ale również w zdrowie najmłodszego pokolenia – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Podobnie mówiła prezes Fundacji ISKIERKA

– Działamy na rzecz dziecięcych pacjentów onkologicznych, pokazując, że troska o dzieci oraz ich zdrowie jest motorem napędowym do podejmowania wspólnych inicjatyw i jednoczenia ludzi. Za nami kolejna edycja akcji „Podkarpackie Dzieciom”, w którą zaangażowali się wolontariusze, darczyńcy indywidualni, firmy oraz instytucje publiczne. Tym wszystkim, którzy dołożyli przysłowiową cegiełkę do zakupu jednego z najnowoczesniejszych aparatów USG bardzo serdecznie dziękuję–podkreśliła prezes Jolanta Czernicka- Siwecka.

USG podstawą diagnostyki nowotworowej

Klinika Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie rozpoznaje rocznie ok. 50 nowych zachorowań na chorobę nowotworową, której leczenie trwa wiele miesięcy, a niekiedy nawet lat. Oprócz tego w klinice leczone są również dzieci z ciężkimi chorobami hematologicznymi. Jak ważny jest mobilny i wysokiej klasy sprzęt w leczeniu, tłumaczył jej kierownik, dr hab. n. med. prof. UR, Radosław Chaber.

– Diagnostyka obrazowa to dziś jedna z podstawowych metod diagnostycznych w rozpoznawaniu chorób nowotworowych i hematologicznych u dzieci. Część pacjentów naszej kliniki jest w ciężkim stanie z powodu choroby lub powikłań leczenia. W takiej sytuacji nie mogą być oni transportowani do pracowni USG. Zatem bardzo cieszy nas fakt, że udało się zakupić sprzęt, który realnie wpłynie na jakość badań i komfort pacjentów – mówił.

– Aparat ten, posiadający na wyposażeniu 5 głowic umożliwia wykonywanie badań we wszystkich obszarach ciała człowieka, co czyni go bardzo wszechstronnym. Jeśli dodamy, iż testowana jakość obrazowania stoi na wysokim poziomie możemy być dumni, iż aparat ten będzie służył naszym najmłodszym pacjentom, pozwalając na szybką, bezpieczną i dokładną diagnostykę ich problemów zdrowotnych – mówił kierownik Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, dr n. med. Wiesław Guz.

Zamierzone – zrealizowane

Celem akcji ,,Podkarpackie Dzieciom” było zebranie 200 tys. zł na zakup potrzebnego sprzętu. By zdobyć taką kwotę podjęto szereg działań. Darczyńcy mogli przekazać wpłaty poprzez dedykowaną akcji stronę oraz wziąć udział w sportowym wyzwaniu, jakim była ”Sztafeta z ISKIERKĄ”. Challenge zebrał kilkudziesięciu uczestników, w tym podopiecznych Iskierki, którzy łącznie pokonali blisko 200 km. Wśród nich była także ekipa urzędu marszałkowskiego, na czele której stanął marszałek Władysław Ortyl.

VI edycja „Podkarpackie Dzieciom” to również pierwszy w historii akcji koncert charytatywny połączony z loterią fantową i licytacjami. Udział w nim wzięli mieszkańcy regionu, przedsiębiorcy, darczyńcy indywidualni, służby mundurowe, personel medyczny oraz podopieczni Fundacji ISKIERKA. Finalnie, dzięki wszystkim tym działaniom, zebrano 218 487 zł, co jest drugim najlepszym wynikiem finansowym w historii akcji.

Fundacja ISKIERKA jest polską organizacją pożytku publicznego zajmującą się od 2006 roku budowaniem systemów wsparcia finansowego, psychologicznego i społecznego dla dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. Fundacja opiekuje się ponad 700 dziećmi leczącymi się głownie w specjalistycznych ośrodkach w Katowicach, Rzeszowie i Zabrzu. Realizuje projekty ogólnopolskie i prowadzi pomoc finansową dla dzieci leczonych również w innych ośrodkach w kraju i za granicą.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin