Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Talenty z Podkarpacia w półfinale prestiżowego konkursu dla młodych badaczy

Fot. Materiały prasowe

Mają zaledwie po kilkanaście lat, a już zmieniają swoje otoczenie. Ich projekty zachwycają i zadziwiają. Program Explory to szansa na pokazanie innowacyjnych pomysłów szerszej publiczności oraz skonfrontowanie ich z ekspertami. Takich nastoletnich innowatorów mamy także na Podkarpaciu.

Pod koniec stycznia ruszyła XIII edycja największej w Polsce inicjatywy wpierającej utalentowaną młodzież. Do najnowszego sezonu uczniowie z całego kraju zgłosili rekordową liczbę 323 projektów. 161 z nich weźmie udział w półfinale Konkursu Explory 2024. Wśród nich 8 z Podkarpacia.

Kolejny etap już wiosną

Pod koniec stycznia 2024 Explory otworzyło online (na swoim Facebooku) najnowszy, XIII sezon Programu. Właśnie wtedy ogłoszona została lista 161 projektów z całej Polski, zakwalifikowanych do półfinału dla młodych wynalazców i innowatorów. W tym gronie znalazło się 8 pomysłów z Podkarpacia.

Nowa edycja to kolejna okazja dla młodzieży w wieku 13-20 lat m.in. na rozwijanie projektów naukowych, badawczych i inżynierskich. Szansa na udział w kreatywnych warsztatach i inspirujących wykładach. Możliwość pozyskania dofinansowania na wsparcie projektu czy wyjazdy z polskimi delegacjami na konkursy międzynarodowe.

Brawo podkarpacka młodzież

W gronie zakwalifikowanych do wiosennego półfinału znalazł się m.in. projekt „«Incloosy» – odkryj miasto bez barier”, czyli aplikacja nawigacyjna dla osób z niepełnosprawnościami, które poruszają się po mieście. Narzędzie ma ułatwiać znalezienie dostępnych tras, a także dostarczać dokładne informacje o udogodnieniach w miejscach publicznych. Autorami pomysłu są Szymon Biały, Gabriel Bajsarowicz oraz Vladyslav Buriachok z Jarosławia. Z kolei Bartosz Wierzbiński ze Stalowej Woli, do konkursu zgłosił się z propozycją Przenośnego Systemu Monitorowania i Bezpieczeństwa Pracy. Przy wykorzystaniu w nim czujników do pomiaru poziomu gazu, temperatury, ma poprawiać bezpieczeństwo pracowników. Pozostali konkursowicze, m.in. z Rzeszowa czy Mielca, zaproponowali urządzenie dla osób chorujących na Alzheimera, oraz zaawansowany egzoszkielet sensoryczny do przywracania funkcji ruchowych dolnych i górnych partii ciała.

I jeszcze raz brawo…

– Bardzo się cieszymy, że XIII edycję Programu Explory rozpoczęliśmy rekordem zgłoszeń do Konkursu Explory – tłumaczy Dorota Braziewicz, dyrektorka programu.

– Wybór najciekawszych projektów spośród puli tak świetnych pomysłów nie był łatwy, ale mamy pewność, że zakwalifikowane projekty wyróżniają się innowacyjnością i kreatywnością, a ich autorzy to talenty z największym potencjałem. Cieszymy się, że na tej liście nie zabrakło projektów z Podkarpacia. Nie możemy doczekać się rozwoju prac naszych uczestników i już pracujemy nad kwietniowym wydarzeniem – dodaje Dorota Braziewicz.

Podczas otwarcia sezonu Explory, zaprezentowane zostały również plany na najbliższą edycję. W harmonogramie pojawiły się m.in. programy wsparcia (program mentoringowy i powracający po latach program stażowy) czy szkolne festiwale naukowe. Ogłoszoną nowością ma być czerwcowy „Explory Tour” po Polsce. Wtedy kilka miast w kraju odwiedzi żółty bus Explory, by wspólnie z przedstawicielami samorządów, partnerami oraz młodzieżą, tworzyć pomysły na innowacyjne rozwiązania dla lokalnych problemów i wyzwań.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin