REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

W Przewrotnem nie będzie już śmierdzieć? Zakład przetwarzania odpadów informuje o „instalacji antyodorowej”

Widok na zakład przetwarzania odpadów w Przewrotnem
Czy mieszkańcy Przewrotnego będą mogli się cieszyć w końcu świeżym powietrzem bez zapachu odoru? (Fora. mat. prasowe)

Nie mogli otwierać okien, aby przewietrzyć, a niektórzy skarżyli się nawet na problemy zdrowotne. Zakład Sinova w Przewrotnem, należący do Sarii poinformował o zakończeniu modernizacji w swoim obiekcie. Czy koszmar mieszkańców Przewrotnego wreszcie się skończy? 

Jak informują pracownicy zakładu, na jego terenie zamontowano “nowoczesną instalację antyodrową”, która eliminuje uciążliwości zapachowe, związane z działalnością zakładu:

– We wrześniu 2023 r. z powodzeniem uruchomiliśmy nowoczesną płuczkę chemiczną, co stanowiło najważniejszy etap całego projektu. Wszystkie urządzenia na hali produkcyjnej zostały już do niej podłączone, a cała przestrzeń jest teraz wentylowana przez tzw. kubaturówkę. Powietrze z hal produkcyjnych zakładu wciągane jest do płuczki chemicznej, a następnie kierowane do biofiltra – tłumaczy Tomasz Golonka, dyrektor oddziału SARVAL w Przewrotnem. 

W Przewrotnem ma nie śmierdzieć. Ale jak? 

Zmiany mieli już odczuć mieszkańcy Przewrotnego i okolic, o czym mieli mówić podczas styczniowego spotkania z dyrekcją zakładu. Jak działa “nowoczesna instalacja antyodrowa”? 

– Obecnie całe powietrze z hali produkcyjnej przekierowane jest do płuczki, w której związki odorogenne są poddawane oczyszczaniu. Przeprowadzone testy potwierdziły skuteczność płuczki. Poziom amoniaku w powietrzu procesowym został zredukowany ze 100 jednostek ppm do 10 ppm, z kolei siarkowodoru z 20 jednostek ppm do 1 ppm – przekazują pracownicy. – Powietrze procesowe po oczyszczeniu przez płuczkę chemiczną trafia do biofiltra, który neutralizuje pozostałe w nim związki do poziomu poniżej 1 ppm. Biofiltr to zbiornik otwarty wypełniony m.in. skarpiną drewnianą i włóknem kokosowym, które są siedliskiem bakterii deodoryzacyjnych, które neutralizują pozostałe w powietrzu związki odorowe – zapewniają. 

Powstające w wyniku działania płuczki chemicznej ścieki trafiają przez zbiornik buforowy do przyzakładowej oczyszczalni ścieków. 

– Zbiornik buforowy był ostatnim etapem modernizacji całego systemu, mającego na celu eliminację uciążliwości zapachowych. System jest więc już w pełni funkcjonalny i zamknięty – podkreśla Tomasz Golonka. 

W zakładzie zostały również wymienione dmuchawy, w których stabilizowany magnetycznie wirnik zmniejsza tarcie i przez to również i hałas. Zainstalowano także żaluzje akustyczne, które  ograniczają emisję dźwięku.   

Na tym nie koniec. Dyrekcja zapowiada bowiem dalszą współpracę z mieszkańcami. Trzymamy za słowo!

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin