Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

W Rzeszowie otwarto Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla 20 niepełnosprawnych osób

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, pierwsza tego typu placówka w Rzeszowie została uroczyście otwarta 17 marca, przy ul. Sucharskiego. Koszt tej bardzo potrzebnej i oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji to ponad 7,3 mln zł.

– Misją Centrum jest to by osoby z umiarkowanym, a nawet znacznym stopniem niepełnosprawności mogły funkcjonować w sposób zbliżony do osób pełnosprawnych – podkreślał prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek. Dodając, że miejsce jest efektem wspólnej pracy wielu różnych instytucji i środowisk. – Cieszę się bardzo, że powstało. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili, w tym również Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej, które tę inwestycję dofinansowało – mówił.

W całym regionie jest tylko 7 tego typu placówek

Pierwszy raz zaprosiliśmy tu Państwa jesienią 2022 roku i w ogrodzie opowiadaliśmy, co planujemy. Dzisiaj możemy państwa przywitać w fantastycznym Centrum Opiekuńczo Mieszkalnym – mówiła Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. Podkresliła przy tym, że jest to miejsce nie tylko dla osób starszych, ale dla osób dorosłych, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych.

Centrum oferuje warunki na miarę XXI wieku

Nowy budynek przy ul. Sucharskiego ma 652 m kw. powierzchni użytkowej. Powstał w sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej. W COM znajdują się 4 jednoosobowe pokoje. – Piękne, przestrzenne, wszystko w fantastycznych kolorach – podkreśliła wiceprezydent Stachowska.

– Mamy wielką kuchnię, której wyposażenia i zaplecza mogłaby nam pozazdrościć niejedna restauracja. W części dziennej są m.in. pokoje do rehabilitacji, pokoje do wyciszenia, pielęgnacyjny, gdzie panie opiekunki mierzą ciśnienie i uczą naszych podopiecznych codziennego funkcjonowania – uzupełniła Agnieszka Szlęzak, dyrektor Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego.

– Pensjonariusze będą tu mieli zapewnione usługi medyczne, a także możliwość rozwijania swoich kompetencji życiowych, co jest kluczowe dla ich samodzielności. Ale też i poczucia przynależności do społeczeństwa – zauważyła Wojewoda Podkarpacki, Teresa Kubas Hul.

Podczas uroczystego otwarcia placówki mówiono o finansach

– Cieszę się, że z budżetu państwa na ten cel przeznaczono ponad 3 mln zł. Z równie dużą satysfakcją chcę poinformować, że w 2024 r na koszty funkcjonowania tej placówki przeznaczamy ponad 889 tys. zł – mówiła wojewoda.

Mając wsparcie finansowe, będzie można zrobić takich miejsc i 10, a nawet 20. Oto mamy taką perełeczkę, którą będziemy chcieli powielać – obiecywał prezydent.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym przy ul. Sucharskiego w Rzeszowie jest przeznaczone dla pełnoletnich osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawność. Dla 4 osób z możliwością okresowego pobytu całodobowego oraz dla 16 osób z możliwością pobytu dziennego.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin