REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Zatrzymany na granicy. Został aresztowany i czeka go ekstradycja

Straż graniczna kontroluje samochód osobowy na zaśnieżonej drodze
– Strażnicy graniczni z placówki w Sanoku ustalali, że mężczyzna jest poszukiwany na podstawie czerwonej noty Interpolu oraz Europejskiego Nakazu Aresztowania przez władze Słowacji. (Fot. BiOSG)

Mężczyzna poszukiwany czerwoną notą Interpolu został zatrzymany przez straż graniczną w Radoszycach. – Obywatel Mołdawii poszukiwany był za oszustwa podatkowe. Grozi mu nawet 12 lat więzienia – wyjaśnia por. Piotr Zakielarz z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Strażnicy graniczni zatrzymali poszukiwanego mężczyznęna przejściu granicznym w Radoszycach. Kiedy 51-letni obywatel Mołdawii zgłosił się do kontroli granicznej przed wjazdem do Polski, okazało się, że jego dane figurują w międzynarodowych bazach poszukiwawczych.

– Strażnicy graniczni z placówki w Sanoku ustalali, że mężczyzna jest poszukiwany na podstawie czerwonej noty Interpolu oraz Europejskiego Nakazu Aresztowania przez władze Słowacji – informuje por. Piotr Zakielarz, rzecznik Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Grozi mu 12 lat

Mężczyzna prowadził działalność związaną ze sprzedażą m.in. telefonów komórkowych. W jej trakcie miał dopuścił się szeregu oszustw podatkowych na ogromną skalę, m.in. próbę wyłudzenia zwrotu podatku.

Zgodnie ze słowackim prawem grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności. Mołdawianin został zatrzymany. Sąd, zgodnie z czerwona notą Interpolu, aresztował go tymczasowo na siedem dni – do czasu przeprowadzenia postępowania ekstradycyjnego.

Zatrzymany dzięki kontroli

Zatrzymanie cudzoziemca to efekt wprowadzenia tymczasowych kontroli granicznych na granicy polsko-słowackiej. Kontrole na granicy polsko-słowackiej przywrócił 4 października 2023 roku minister MSWiA. Mają potrwać do 1 lutego 2024 roku.

Granicę na Podkarpaciu można przekraczać wyłącznie w Barwinku, Radoszycach i Ożennej.

– W efekcie kontroli na podkarpackim odcinku granicy ze Słowacją skontrolowano ponad 31 tys. pojazdów oraz przeszło 65 tys. osób wjeżdżających do Polski – wylicza rzecznik BiOSG.

Dotychczas, w trakcie tych kontroli udało się zatrzymać m.in. 29 cudzoziemców (m.in. z Syrii, Pakistanu, Turcji i Iraku), którzy nie posiadali dokumentów uprawniających do pobytu w Polsce. Obcokrajowców odesłano na terytorium Słowacji.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin