Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

„Zdrowe Życie”. 1-2 lipca piknik zdrowotny w Jaśle

(Fot. Archiwum)

1-2 lipca NFZ  zaprasza na Rynek w Jaśle, gdzie odbędzie się kolejny piknik w ramach akcji „Zdrowe Życie”. Przez te dwa dni  każdy chętny znajdzie coś dla siebie. Rozmowy o profilaktyce i bezpłatne badania to tylko część atrakcji.

Na pierwszym stanowisko będzie INTERNETOWO i EUROPEJSKO. Pracownicy NFZ: potwierdzą profil zaufany przydatny podczas elektronicznej korespondencji. Z ePUAP może skorzystać każda osoba, która ma numer PESEL i załatwić swoją sprawę szybko, wygodnie i bez kolejek w różnych urzędach; wydrukują „od ręki” kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

To unijny dokument, który potwierdza nasze prawo do leczenia w ramach ubezpieczenia w każdym innym niż Polska państwie UE. Karta jest darmowa bez względu na to, czy wybieramy ją tylko dla siebie, czy dla całej rodziny; opowiedzą, dlaczego warto zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta.

IKP oraz wersja mobilna mojeIKP to bezpłatna aplikacja, w której można szybko sprawdzić informacje o zdrowiu: swoim, swoich dzieci lub osoby, która nas do tego upoważniła.

Oczywiście to tylko jeden z elementów, dla których warto mieć IKP; wyjaśnią jak działa e-recepta, e-skierowanie oraz (nowość od 1 lipca) e-skierowanie do sanatorium; opowiedzą o darmowych portalach internetowych: DietyNFZ i AkademiaNFZ.

Drugie stanowisko zajmuje PROFILAKTYKA – pracownicy NFZ wspólnie ze Stowarzyszeniem „Amazonki” oraz pracownikami medycznymi Szpitala Specjalistycznego w Jaśle: podpowiedzą z których darmowych programów profilaktycznych można skorzystać, gdzie się udać i w jaki sposób zarejestrować bez skierowania, opowiedzą o programie „Profilaktyka 40 PLUS”, z którego skorzystało już prawie 2 mln osób w Polsce.

Opowiedzą o tym, jak uniknąć chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, chorób serca i płuc czy nowotworów; zachęcą do dbania o swoje zdrowie i zdrowie naszych bliskich, dzięki szerokiemu pakietowi ulotek i informatorów; opowiedzą o dostępnej on-line akcji „Środa z Profilaktyką”.

Zachęcą do samobadania piersi oraz na profesjonalnych fantomach nauczą jak wykryć i rozpoznać nieprawidłowości; opowiedzą o akcji „Planuję Długie Życie”, byciu świadomym konsumentem, kiosku profilaktycznym i wielu innych sprawach związanych z profilaktyką.

Trzecie stanowisko będzie DIETETYCZNO – FARMACEUTYCZNE – pracownicy NFZ wspólnie z farmaceutami z Naczelnej Izby Aptekarskiej: umożliwią darmowe skorzystanie z analizatora składu ciała.

Chętne osoby od razu będą mogły zinterpretować wyniki pomiarów z pomocą dietetyczki. Ale uwaga! Dla niektórych osób wyniki mogą być stresujące, gdyż analizator pokaże prawdę – m.in. ilość tłuszczu w naszym organizmie.

A konkretnie masę tłuszczową i trzewną masę tłuszczową wokół narządów wewnętrznych. Analiza nie boli i trwa kilka minut, ale wynik może wskazać negatywne konsekwencje naszego dotychczasowego sposobu żywienia; zachęcą do dbania o swoje zdrowie i podpowiedzą, gdzie znaleźć sprawdzone informacje na ten temat diety i zdrowego żywienia; odpowiedzą na pytania o sposób zażywania, porę dnia czy przyjmowania leków z posiłkami.

Zainteresowani Pacjenci mogą przynieść swoje leki (lub ich listę), a farmaceuci sprawdzą czy nie pojawiają się problemy lekowe, np. dwa te same leki pod innymi nazwami czy leki, które razem stosowane mogą niekorzystnie wpływać na nasz stan zdrowia.

Pacjenci stosujący leki wziewnie będą mogli skonsultować prawidłowy sposób korzystania z inhalatorów, farmaceuci pokażą i wytłumaczą jak poprawnie stosować preparaty w aerozolach aby zapewnić ich skuteczne działanie. Kolejną usługą będzie pomiar ciśnienia krwi wraz z poradą farmaceutyczną w zakresie leków na nadciśnienie oraz nauka zażywania leków wziewnych za pomocą atrapy inhalatorów.

Wyjaśnią również czym jest polipragmazja czyli wielolekowość, która dotyka wielu osób, szczególnie starszych. Będzie również okazja, aby farmaceutów zapytać o to, jakich leków i suplementów łączyć ze sobą nie powinniśmy, a które wręcz przeciwnie – warto zażywać na raz.

Czwarte stanowisko przygotowano specjalnie dla DZIECI– pracownicy NFZ zapewnią stolik, krzesełka, kolorowanki związane ze zdrowiem, kredki, naklejki, balony, gry i duży wygodny puf. Będą konkursy, malowanie buzi, zmywalne tatuaże, skręcanie balonów, gry, quizy, zabawy i dużo więcej!

Wszystkie badania będą bezpłatne

Tuż obok stanowisk NFZ, zaparkują aż trzy mobilne gabinety: cytomammobus (sobota: mammografia i cytologia, niedziela: mammografia). Wskazana jest wcześniejsza rejestracja pod numerem 17 582 40 60.

Warto podać hasło „Zdrowe Życie w Jaśle”. Mammografia przeznaczona jest dla Pań w wieku 50– 69 lat, a cytologia dla Pań w wieku 25-29 lat; dentobus, czyli w pełni wyposażony gabinet zabiegowy umożliwiający przegląd dentystyczny dla dzieci i młodzieży.

Będzie można ustalić plan leczenia jeśli okaże się konieczny oraz porozmawiać o prawidłowej higienie jamy ustnej; krwiobus (sobota: pobór krwi, niedziela: stanowisko promocyjne) czyli Mobilny Punkt Poboru Krwi, w którym w ciągu paru chwil można zostać pełnoprawnym honorowym dawcą krwi.

Ponadto Strefa Zdrowia w Jaśle zapewni wiele innych atrakcji, badań i stanowisk informacyjnych. Wśród nich m.in: pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi + konsultacja internistyczna, badanie spirometrii + konsultacja pulmonologiczna, badanie EKG, badanie USG płuc + konsultacja radiologa, konsultacje dietetyczne, konsultacje dermatologiczne, stanowisko Narodowego Instytutu Kardiologicznego (NIKard) i pracowni pomocy palącym (NIO), dla najmłodszych: 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin