Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

Dlaczego warto rozważyć pracę zdalną i jak znaleźć odpowiednie stanowisko?

Coraz więcej pracowników jest zainteresowanych wykonywaniem swoich obowiązków nie zza biurka w firmie, ale z własnego domu. Praca zdalna daje wiele możliwości, zwłaszcza dla osób, które sporo podróżują, oraz dla freelancerów świadczących usługi licznym podmiotom. Pracodawcy dostrzegli już ten trend i bardzo często stosują możliwość pracy zdalnej w formie wabika, który ma przyciągnąć najlepszych specjalistów. Jakie zalety i jakie wady ma świadczenie usług online? Których zawodów dotyczy praca zdalna i jak racjonalnie poszukiwać tego typu zatrudnienia?

Praca zdalna – zalety i wady

Jak każde rozwiązanie, również praca zdalna ma swoje dobre i złe strony. Preferencje pracowników wskazują, że tych pierwszych jest znacznie więcej. Najważniejszym jest oszczędność czasu i pieniędzy – nie musimy już wstawać wcześniej, by dotrzeć do biura. Nie spalamy w tym celu paliwa, nie kupujemy biletu na autobus. Prosto po zamknięciu laptopa jesteśmy już w domu. Możemy dłużej przebywać z rodziną, gotować wartościowe posiłki, poświęcać się pasjom albo po prostu odpoczywać – to już indywidualny wybór każdego pracownika.

Wiele osób twierdzi, że ich praca w domu jest znacznie efektywniejsza, z uwagi na przyjazne otoczenie. Rozwleczony ciepły sweter jest wygodniejszy od garsonki a przyrządzona w domowym ekspresie kawa – aromatyczniejsza niż ta w biurze. Można słuchać muzyki, która nikomu nie przeszkadza, a nawet zrobić sobie przerwę na spacer, jeśli pozwala na to tryb pracy.

Praca zdalna jest również idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią siedzieć w miejscu – dużo podróżują albo po prostu do działania motywuje ich dynamika galerii handlowej czy sieciowej kawiarni.

Do wad zaliczyć można przede wszystkim problemy z rozdzieleniem życia prywatnego od zawodowego. Może to oznaczać prokrastynację, ale i popadanie w pracoholizm – dlatego warto wygospodarować przynajmniej odrobinę przestrzeni, by oddzielić biurko od pozostałych części mieszkania, tworząc strefę służącą wyłącznie do pracy i tylko z nią się kojarzącą.

W jakich zawodach można pracować zdalnie?

Na początku na pracę zdalną mogli pozwolić sobie wyłącznie przedstawiciele branży IT – i nadal to oni stanowią największą grupę remote workers. Za dynamiczny rozwój infrastruktury do pracy zdalnej odpowiada głównie pandemia – wówczas to firmy stanęły przed wyborem – albo się zamykamy, albo umożliwiamy pracownikom wykonywanie ich obowiązków z domu.

Obecnie praca zdalna lub hybrydowa jest już standardem m.in. w administracji, w reklamie i marketingu, w branży kreatywnej, a w dużej mierze również w logistyce i spedycji, w handlu i obsłudze klienta, w analityce i księgowości, a nawet w edukacji czy w branży około medycznej. Zasadniczo wszędzie tam, gdzie nie zachodzi potrzeba fizycznego wykonywania czynności, praca zdalna w większej lub mniejszej mierze jest możliwa.

Pracodawców, którzy obawiają się wysyłania podwładnych na pracę zdalną z uwagi na mniejszą możliwość kontroli, przekonać mogą kwestie finansowe – z punktu widzenia przedsiębiorstwa taki model jest o wiele bardziej opłacalny.

Gdzie szukać pracy zdalnej?

Przy poszukiwaniu pracy w pełni zdalnej, nie ogranicza nas geografia. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, możesz przeglądać oferty z dowolnej części kraju, a nawet ze świata. A zacząć warto tutaj,w jednym z dużych polskich miast, jak Rzeszów: https://www.gowork.pl/praca/rzeszow;l. To właśnie na dedykowanych serwisach łączących pracodawców i pracowników masz największą pewność trafienia na rzetelnego partnera biznesowego – co jest szczególnie istotne, gdy swojego pracodawcy nigdy nie spotkałeś osobiście.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin