REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 4 lipca 2024

Jak stworzyć CV, które zagwarantuje wymarzoną pracę?

cv

Pracodawca podejmuje decyzję o zatrudnieniu na podstawie rezultatów rozmowy kwalifikacyjnej, ale to właśnie CV decyduje o tym, czy otrzymamy zaproszenie na spotkanie z rekruterem. Konkurencja jest duża, więc warto wyróżnić się z tłumu kandydatów profesjonalnie napisanym i zaprojektowanym życiorysem. Jak stworzyć CV, które zagwarantuje znalezienie wymarzonej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Dobre CV, czyli jakie?

Czym jest dobre CV i jak je napisać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo każdy pracodawca ma inne preferencje – różnice są najbardziej widoczne pomiędzy poszczególnymi zawodami i branżami, gdzie firmy często poszukują pracowników o zupełnie różnych cechach.

Na pewno dobre CV powinno jasno wyjaśnić, jakie doświadczenie, umiejętności oraz wykształcenie ma kandydat. Kluczowa jest precyzja – rekruter nie może mieć żadnych wątpliwości co do naszego profilu zawodowego, dlatego warto opisać zakres obowiązków na poprzednich miejscach pracy. Ważna jest też zwięzłość – CV to nie epopeja, należy zawrzeć w nim jedynie istotne informacje, opisane w możliwie krótki sposób. Poza tym warto postawić na nietypowy, ale dopracowany wygląd. Szata graficzna pozwoli wyróżnić się wśród innych kandydatów!

Ale to nie wszystko, bo ważnym elementem CV są też pozostałe informacje o kandydacie. Kim jest? Co lubi robić? Jak spędza czas wolny? Gdzie zdobył umiejętności? Czy udziela się charytatywnie? Jakie kursy skończył? To jedynie niektóre z pytań, jakie mogą pojawić się w głowie rekrutera. Specjalne rubryki zawierające ukończone kursy, wolontariaty oraz zainteresowania w CV też mają znaczenie – szczególnie u osób, które są na starcie kariery zawodowej!

CV bez doświadczenia – jak je przygotować?

Osoby wchodzące na rynek pracy mają poważny problem. Obecnie to właśnie doświadczenie ma największe znaczenie dla pracodawców. Brak historii zatrudnienia może znacząco utrudnić znalezienie wymarzonej pracy – dlatego warto dopracować życiorys i podkreślić jak najwięcej naszych zalet. Jak przygotować CV bez doświadczenia?

Najwięcej uwagi należy zwrócić na posiadane umiejętności – warto rozbudować tę sekcję, szczegółowo opisując to, co potrafimy zrobić. Najlepiej, jeśli dostosujemy CV do ogłoszenia i podkreślimy, że posiadamy zdolności poszukiwane przez konkretnego pracodawcę. Ponadto warto wpisać do życiorysu informacje o wszystkich dodatkowych aktywnościach, jakimi możemy się pochwalić. To nie tylko kursy, ale też chociażby obozy językowe, wolontariaty czy działalność w kołach naukowych na studiach. Ważne, by udowodnić, że mamy odpowiednie ambicje i nie boimy się podejmować konkretnych działań!

kobieta czytajaca cv

Doświadczenie w CV

Jak już wspomnieliśmy, doświadczenie jest szczególnie cenną zaletą na obecnym rynku pracy. Dlatego warto dopieścić tę część CV. Jeśli mamy niewielkie lub umiarkowane doświadczenie, to należy wypisać wszystkie dotychczasowe miejsca pracy. Opis powinien zawierać nazwę pracodawcy, okres zatrudnienia, kilkuzdaniowe streszczenie listy obowiązków oraz rodzaj umowy.

Natomiast jeśli dysponujemy dużym doświadczeniem w naszym zawodzie, to warto maksymalnie skrócić najmniej wartościowe wpisy. Dotyczy to szczególnie tzw. entry level jobs, które wykonywaliśmy w przeszłości. W ich przypadku lista obowiązków zbędna, chyba że faktycznie ma ona znaczenie pod kątem stanowiska, na które aplikujemy.

Zainteresowania i wolontariaty w CV – czy warto?

W większości przypadków warto wpisać zainteresowania oraz wolontariaty do CV. Rekruter musi przede wszystkim ocenić kwalifikacje kandydata, ale dla wielu firm ważne jest też to, kim jest zatrudniana osoba. Zainteresowania oraz działalność charytatywna pozwalają ocenić, czy kandydat wpisuje się w politykę i wartości firmy, co może mieć spore znaczenie, szczególnie w przypadku niektórych niszowych branż.

Wpisując zainteresowania do CV nie należy przesadzać – to przecież jedynie dodatkowa informacja. Nie powinno być ich więcej niż sześć. Wystarczy, że wymienimy nasze hobby. Czasami warto opisać je w kilku zdaniach, ale tylko, jeśli mogą one mieć wpływ na nasze kompetencje zawodowe. Natomiast jeśli chodzi o wolontariaty, to też nie powinniśmy przesadzać – dwa w zupełności wystarczą. Każdy z nich należy opisać jednym zdaniem, wyjaśniając, na czym polegał nasz udział w działalności charytatywnej.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin