REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 24 lutego 2024

Urlop szkoleniowy — co to jest i komu przysługuje?

Urlop szkoleniowy stanowi ukłon w stronę pracowników, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Dzięki niemu mogą skupić się na samorozwoju, jednocześnie nie martwiąc się nadmiarem obowiązków. Sprawdź, komu przysługuje urlop szkoleniowy i na czym on dokładnie polega!

Czym jest urlop szkoleniowy?

Jak wspomniano wyżej, urlop szkoleniowy jest przyznawany pracownikowi w momencie, gdy chce on rozwijać swoje kompetencje zawodowe. Jest on bardzo często związany z różnego rodzaju egzaminami czy kursami, które pomagają w zdobywaniu nowych doświadczeń. Dla pracodawcy oznacza to podniesienie jakości wykonywanej przez pracownika pracy. Jednocześnie urlop szkoleniowy jest w pełni płatny, co stanowi bardzo dobrą wiadomość dla osób ubiegających się o niego. Pracodawca ze swojej dobrej woli może również pokryć dodatkowe koszty związane z dojazdem lub zakupem materiałów szkoleniowych. Takim sposobem pracownik nie musi więc martwić się o potrzebę opłacania egzaminów i kupno książek. Wszystko to po to, aby pracownik jeszcze lepiej wykonywał swoją pracę.

Komu przysługuje urlop szkoleniowy?

Urlop szkoleniowy jest przyznawany wyłącznie osobom zatrudnionym na umowie o pracę. Podczas aplikowania na oferty np. poprzez portalPracuj.pl zwróć więc uwagę na rodzaj zawieranej umowy — dzięki temu będziesz wiedział, jakie dodatkowe benefity Ci przysługują! Jednocześnie pracownik może otrzymać urlop szkoleniowy jedynie w momencie, gdy podnoszenie kompetencji zawodowych odbywa się za zgodą pracodawcy lub z jego inicjatywy. Podczas przygotowywań do rozmowy na ten temat postaraj się więc przygotować solidne argumenty, które pokażą Twoją motywację związaną ze zdobywaniem nowej wiedzy. Często również szkolenia tego typu są wpisane w grafik, stanowiąc podstawę do podnoszenia kwalifikacji pracowników.

Podsumowanie

Jednocześnie wyróżnia się dwie inne sytuacje, podczas których pracownikowi przysługuje urlop szkoleniowy. Pierwsza z nich związana jest z obroną pracy doktorskiej lub habilitacyjnej. W takim momencie dany pracownik uzyskuje płatny urlop w wymiarze 28 dni. Również, gdy pracownik jest na aplikacji radcowskiej lub adwokackiej, ma on prawo do jednorazowego, 30-dniowego urlopu. O urlop szkoleniowy mogą również ubiegać się studenci piszący pracę licencjacką i magisterską.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin