REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 czerwca 2026

Ponad 34 mln zł na walkę z niedożywieniem na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu wsparcie – dostep do posiłków – dostanie 49 tys. osób, w tym dzieci i dorośli. (Zdjecie ilustracyjne Freepik)

Gminy na Podkarpaciu otrzymały w sumie 34,7 mln zł na zapewnienie dostępu do posiłków oraz ograniczenia zjawiska niedożywienia. Pieniądze te w bieżącym roku zostaną rozdzielone dla 49 tys. osób w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”. Umowy na jego realizację podpisano dziś w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. 

Program ten realizowany w latach 20254 – 2025 ma wesprzeć osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Szczególny nacisk położono na dzieci i młodzież oraz na osoby starsze i osoby niepełnosprawne. 

– Adresatami programu są dzieci uczęszczające do żłobków, przedszkoli i szkól i osoby dorosłe, w tym seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami – mówiła Teresa Kubas – Hul, wojewoda podkarpacki. – Kryterium dochodowe wynosi 2020 zł dla osoby samotnie gospodarującej oraz 1646 zł na osobę w rodzinie. 

Wojewoda dodała, że po uwzględnieniu wkładu własnego samorządów, wynoszącego ok. 21 mln zł, łączna wartość programu na 2026 rok to około 56 mln zł. Wsparciem objętych jest ok. 49 tys. osób, w tym 21 tys. dzieci oraz 28 tys. dorosłych. Wszystkie gminy na Podkarpaciu złożyły wnioski o takie wsparcie i otrzymały dofinansowanie. Program „Posiłek w szkole i w domu” ma przeciwdziałać ubóstwu i wykluczeniu społecznemu. 

Udostępnij

FacebookTwitter