REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 24 czerwca 2024

Co szósta firma z Podkarpacia ma dług w ZUS-ie. Jak spłacić zaległości?

Polskie banknoty o nominale 100 złotych, 100 PLN.
Co szósta firma działająca na Podkarpaciu ma zaległości wobec ZUS-u. W sumie to już ponad 1,2 mld zł. (Fot. pixabay)

Na Podkarpaciu ponad 20 tysięcy ze 126 tysięcy działających firm, ma dług w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dłużnikami są zwłaszcza osoby, które już nie prowadzą działalności, ale ciągle mają nieuregulowane składki. W regionie jest ich 18,5 tysiąca. Zaległości przekraczają 1,2 mld zł.

– Co ma zrobić płatnik, którego przerastają opłaty? Mój comiesięczny przychód brutto niejednokrotnie był niewiele wyższy niż składki, które musiałam płacić. Ani ZUS, ani właściciel galerii nie pytał czy zarobiłam, czy nie. Opłaty są takie same bez względu na to czy przedsiębiorca ma większe, czy mniejsze dochody. Czasem bywa więc, że nie jesteśmy wypłacalni. Jedni zalegają u dostawców, inni w ZUS-ie. Ja starań się negocjować z dostawcami. Póki co mi się udaje – mówi Marianna mająca stoisko w jednej z galerii handlowych w Rzeszowie.

Długi w ZUS. Można odroczyć płatność składek

Gdy pojawiają się kłopoty z płatnościami składek, nie warto czekać zbyt długo, tylko wystąpić o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie długu na raty. W momencie podpisania umowy ZUS przestanie naliczać odsetki za zwłokę, a przedsiębiorca zapłaci jedynie opłatę prolongacyjną.

– Jeżeli ktoś ma niewielkie zadłużenie wtedy może je spłacić wraz z bieżącymi składkami. W przypadku większych długów można wystąpić z wnioskiem o raty – mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.

– Wystarczy skontaktować się z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy przedstawią możliwe warunki spłaty zadłużenia. Doradcy pomogą także w wypełnieniu wniosku i niezbędnych dokumentów. Numery telefonów kontaktowych do doradców są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl, w zakładce „Firmy” – tłumaczy.

O odroczenie terminu płatności składek w ZUS może ubiegać się każdy płatnik, który ma chwilowe problemy finansowe. Odroczenie terminu płatności może jednak dotyczyć tylko składek bieżących lub przyszłych, których termin płatności nie upłynął.

Wniosek o odroczenie trzeba złożyć najpóźniej w dniu, w którym upływa termin płatności składek. Najważniejsze jest to, że dzięki odroczeniu przedsiębiorca uniknie konsekwencji dochodzenia należności w postępowaniu egzekucyjnym.

Druga opcja – spłata pieniędzy w ratach

ZUS ma tez drugą opcję dla dłużników. Gdy zaległości są większe i przedsiębiorca nie jest w stanie jednorazowo ich spłacić, to może wystąpić z wnioskiem o rozłożenie całego zadłużenia na raty, także za zatrudnionych pracowników. A jeśli przedsiębiorca dodatkowo ma zadłużenie z tytułu kosztów egzekucyjnych, bo ZUS wdrożył już postępowanie egzekucyjne, to również może zawnioskować o rozłożenie ich na raty.

Po podpisaniu umowy płatnik będzie mógł opłacić zaległe składki w dłuższym terminie, a jeśli prowadzone jest wobec niego przez ZUS postępowanie egzekucyjne, to zostanie ono zawieszone.

_____

POLECAMY:

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin