REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Za brak szamba nawet 5 tys. zł kary. Trwają kontrole na Podkarpaciu

Ciężarówka opróżniająca przydomowe szambo
Podkarpaccy urzędnicy sprawdzają m.in. jak często z oczyszczalni wywożone są nieczystości. (Fot. pixabay)

Do końca roku na Podkarpaciu potrwają kontrole instalacji sanitarnych w domach.  Za nieprawidłowości mogą posypać się wysokie kary – od 500 zł mandatu do nawet 5 tys. zł grzywny.

Znowelizowana ustawa Prawo wodne nakłada na gminy obowiązek przeprowadzenia ewidencji i kontrolę systemów sanitarnych na należącym do nich terenie. Wyniki muszą złożyć w inspektoratach środowisk najpóźniej do stycznia 2024 r. Stąd wzmożone kontrole, które potrwają do końca roku.

Urzędnicy sprawdzają przede wszystkim stan techniczny zbiorników i instalacji. A także to, czy właściciel posesji ma podpisaną umowę z przedsiębiorstwem posiadającym zezwolenie na opróżnianie przydomowych oczyszczalni ścieków i transport nieczystości. Sprawdzana jest też częstotliwość opróżniania szamb i osadników.

Tyczyn tylko upomina

W niektórych podkarpackich gminach dopiero w listopadzie rozpoczęły się kontrole szamb. Ale są i takie samorządy, gdzie kontrole trwają już od 11 miesięcy. Tak jest np. w gminie Tyczyn, gdzie od początku roku przeprowadzono 166 kontroli. Kontrolowano już posesje w Tyczynie i Kielnarowej. Obecnie pod tym względem są sprawdzane gospodarstwa w Hermanowej.

– Nie nakładaliśmy mandatów, a jedynie upominaliśmy – powiedział Stanisław Bęben, podinspektor ds. ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Tyczynie. – W większości gmina jest skanalizowana i ścieki są odprowadzane do sieci. Są też przypadki, gdy niektórzy nie są podłączeni do gminnej kanalizacji. I wtedy gospodarze są zobowiązani do budowy bezodpływowych zbiorników i muszą wywozić zgromadzone nieczystości. Sprawdzamy czy wywiązują się z tych nałożonych na nich obowiązków – informuje.

Podinspektor dodał, że mieszkańcy, którzy nie są podłączeni do sieci kanalizacyjnej mają wybudowane szamba i je co jakiś czas opróżniają. Zdarza się jednak, że robią to nie z taką częstotliwością, jak wynika to z przepisów. Są to jednak pojedyncze przypadki. Okazuje się też, że wypełnianie obowiązków ws. nieczystości wśród mieszkańców wynika z uświadomienia ekologicznego.

Jak podkreśla Stanisław Bęben, o tym jak dbać o środowisko dowiadują się już uczniowie szkół podstawowych i przekazują taką wiedzę swoim rodzicom.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin