Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

Jarosław walczy ze smogiem. Nie chce być na „brudnej” liście

Widok z góry na starówkę w Jarosławiu
Powodem ogromnych zanieczyszczeń powietrza w Jarosławiu są przede wszystkim domowe kotłownie w kamienicach w starej części miasta. (Fot. Norbert Krysa/Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu)

Jarosław znalazł się na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej. Raport na ten temat przygotowała Światowa Organizacja Zdrowia. Miasto jeszcze w 2016 r. było na 46. miejscu, dwa lata później awansowało na 20. miejsce. Ta informacja tak zelektryzowała władze miasta, że podjęto konkretne działania w walce ze smogiem.

Gdy kilka lat temu okazało się, że Jarosław jest bardziej zanieczyszczony pyłem PM2.5 szkodliwym dla zdrowia niż Sosnowiec, Gliwice i Katowice, burmistrz Waldemar Paluch zlecił badania, których wyniki jednoznacznie pokazały, że powodem zanieczyszczeń są przede wszystkim domowe kotłownie.

To dlatego, że centrum tego podkarpackiego miasta jest w większości zabudowane starymi kamienicami. Według szacunków jedna czwarta z nich ogrzewania jest gazem lub innymi ekologicznymi paliwami, a reszta węglem i to nie zawsze dobrej jakości. Podobnie jak na osiedlu domów jednorodzinnych w rejonie, gdzie umieszczona została stacja pomiarowa jakości powietrza. 

Ciemny dym unoszący się z komina starej kamienicy
Wyniki badań zleconych przez burmistrza wyraźnie pokazały, że za smog w Jarosławiu, główną wine ponoszą stare „kopciuchy:. (Fot. archiwum)

Zamiast „kopciuchów” nowoczesne piece

Wspólnie z sąsiednią gminą Pawłosiów, władze gminy Jarosław zrealizowały projekt pozbywania się „kopciuchów”, czyli nieekologicznych niskiej klasy pieców. Wymieniono ich 320, z tego 223 na terenie Jarosławia, a 97 w gminie Pawłosiów.

Mieszkańcy na tym skorzystali, bo urzędy wzięły na siebie całą procedurę i gospodarze nie musieli załatwiać formalności, szukać wykonawcy i wybierać pieca. Nowoczesne urządzenia są ekologiczne i energooszczędne i wygodne w użytkowaniu. W sumie dodatkowo zainstalowano 270 kotłów gazowych kondensacyjnych, 50 kotłów na biomasę i 5 z automatycznym zasypem paliwa. 

– Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych po wymianie kotłów we wspomnianych 320 gospodarstwach obliczono na 7333 tony równoważnika CO2, natomiast szacowany spadek emisji PM10 – 47 670 kg na rok – wyjaśnia Iga Kmiecik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jarosławiu.

Mniej smogu nad Jarosławiem

Natomiast burmistrz dodaje, że da się zauważyć, że obecnie mniej ciemnego dymu unosi się nad Jarosławiem w sezonie grzewczym. Wzrosła też świadomość mieszkańców i ludzie doskonale wiedzą, czym mogą palić, a czego nie wolno wkładać do pieca.

Potwierdzają to zarówno kontrole Straży Miejskiej w domach mieszkańców, jak i monitoring prowadzony za pomocą drona antysmogowego.

Ten projekt o wartości 6,3 mln zl, został dofinansowany w kwocie 4,9 mln zł z regionalnego programu operacyjnego województwa podkarpackiego. 

W Jarosławiu chcą dalej eliminować zanieczyszczenia 

Obecnie w Jarosławiu jest realizowany drugi projekt, który dotyczy montażu instalacji odnawialnych źródeł energii w prywatnych budynkach mieszkalnych. Dotyczy to 300 instalacji fotowoltaicznych, 24 instalacji kolektorów słonecznych i 30 pomp ciepła. 

– Miasto będzie zabiegać o kolejne pieniądze na działania proekologiczne z nowego budżetu unijnego. Wiedzieliśmy, że sytuacji nie zmienimy z dnia na dzień, ale konieczne są szybkie działania. Dlatego zdecydowaliśmy, że bez wymiany starych pieców na nowe z każdym rokiem zanieczyszczenie powietrza będzie coraz większe. Nie chcieliśmy do tego dopuścić – mówi burmistrz Waldemar Paluch.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin