REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 24 czerwca 2024

Jest odwołanie do przetargu na budowę PCLA. Wpłynęło w ostatniej chwili

Projekt nowego stadionu Resovii
Tak może wyglądać nowy stadion przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie. (wizualizacja: K+ARCHITEKCI)

Rażąco niska cena i brak doświadczenia – to dwa główne zarzuty do oferty, która wygrała przetarg na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Odwołanie w tej sprawie wpłynęło do Urzędu Miasta Rzeszowa w ostatniej chwili. – Inwestycja nie jest zagrożona – zapewniają urzędnicy.

Przetarg na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki został rozstrzygnięty 9 listopada. Wygrała go firma Betonox Construction z Sopotu, która zaoferowała, że wybuduje je za blisko 164 mln zł. Oprócz niej w przetargu brało udział pięć innych firm, które złożyły zdecydowanie wyższe oferty.

Złożyli odwołanie w ostatniej chwili

Termin składania odwołań do Urzędu Miasta Rzeszowa mijał 20 listopada. Złożono je praktycznie w ostatniej chwili, jednak w terminie i zgodnie z prawem. Odwołała się firma Mirbud ze Skierniewic, która startowała dwukrotnie w przetargu na budowę PCLA. Jej oferta w ostatnim przetargu była jednak wyższa od tej wybranej przez miasto o około 24 mln zł, a w pierwszym o 68 mln zł.

Jak mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa, firma w odwołaniu poruszyła dwie sprawy.

– Pierwsza to rażąco niska cena, a druga to kwestia doświadczenia – wyjaśnia.

Niska cena i brak doświadczenia

Firma przekonywała, że cena zaproponowana w przetargu przez Betonox Construction, jest niższa o 30 procent, niż ta którą oszacowało miasto.

– Z tym się nie zgadzamy. Dodatkowo, jeszcze na etapie analiz ofert przetargowych, wystąpiliśmy do firmy Betonox o to, by wyjaśnij skąd się wzięła taka cena. Nie musieliśmy tego robić, ale woleliśmy się zabezpieczyć i ich wyjaśnienia zostały przez nas zaakceptowane – dodaje Gernand.

Firma odwołująca się, wskazała też na niskie doświadczenie przedsiębiorstwa, które wygrało przetarg. Sprawdziliśmy – na jej stronie jest wskazanych kilkanaście realizacji. Nie ma stadionów, ale są rozbudowy kliku centrów handlowych. Dla porównania Mirbud wskazuje budowę stadionu Wisły Płock czy Stadionu Miejskiego ŁKS Łódź.

Odwołanie do przetargu na PCLA rozstrzygnie Krajowa Izba Odwoławcza

Odwołanie będzie rozpatrywała Krajowa Izba Odwoławcza, która szczegółowo przeanalizuje i finanse i doświadczenie budowlane obu firm. Do czasu jego rozstrzygnięcia nie jest jednak możliwe podpisanie umowy z wybranym wykonawcą. Miasto oczekuje więc na termin rozprawy, podczas której będą analizowane dokumenty, a urzędnicy złożą wyjaśnienie.

KIO wyznacza termin zazwyczaj do dwóch tygodni od złożenia odwołania. – Jeśli tak się stanie, to nie będzie miało to żadnego wpływu na budowę PCLA. Zakończenie tej inwestycji planowane jest na ten moment na październik 2026 roku i budowa nie jest zagrożona – zapewnia Gernand.

Budowa PCLA w Rzeszowie ciągnie się już 17 lat

Przypominamy, że sprawa budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie ciągnie się już 17 lat. Jeden z najnowocześniejszych stadionów w Polsce, ma stanąć w miejscu obecnego stadionu Resovii przy ul. Wyspiańskiego.

Przyszły obiekt będzie pełnił nie tylko funkcję centrum lekkiej atletyki. Ma też służyć do gry w piłkę nożną i spełniać kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Rzeszowskim urzędnikom marzy się też, żeby można tu było organizować duże imprezy kulturalne. Trybuny nowego stadionu pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7 947 widzów.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin