Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 18 maja 2024

Przetarg na budowę PCLA rozstrzygnięty. Nowy stadion wybuduje firma z Sopotu

Prezydent Konrad Fijołek na konferencji prasowej w rzeszowskim ratuszu
– Możemy rozpocząć budowę PCLA – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. (Fot. Urząd Miasta Rzeszowa)

164 mln zł będzie kosztować budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie. Dziś rozstrzygnięto przetarg na realizację nowego stadionu. – Możemy ruszać z inwestycją – mówił podczas konferencji prasowej Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Fiołek przypomniał, że postępowanie przetargowe nie było łatwe.

– Mamy nadzieję, że nie będzie odwołań w tej mierze, bo procedura przetargowa została gruntownie sprawdzona i przygotowana. Cieszymy się, że wykonawca, który złożył najniższą ofertę, zdecydowanie zamierza realizować tę inwestycję – podkreślał prezydent.

Wykonawcą PCLA będzie firma Betonox Construction z Sopotu, która złożyła w przetargu najatrakcyjniejszą ofertę – blisko 164 mln zł. Jej zadaniem będzie w pierwszej kolejności opracowanie dokumentacji projektowej stadionu i następnie jego budowa.

Wizualizacja PCLA w Rzeszowie
Koncepcja stadionu Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie opracowana przez K+Architekci. (Fot. FB/K+ARCHITEKCI)

Miasto zabezpieczyło pieniądze

We wtorek, podczas sesji nadzwyczajnej Rada Miasta Rzeszowa zabezpieczyła w Wieloletniej Prognozie Finansowej 90 mln zł na tę inwestycję. Założenie jest jednak takie, że część z tych pieniędzy trafi powrotem do miejskiej kasy. W trakcie wcześniejszych rozmów ustalono bowiem, że 50 proc. inwestycji sfinansuje ministerstwo sportu, a po 25 proc. dołoży miasto i samorząd województwa.

Obecnie finansowanie budowy PCLA wygląda jednak tak: miasto Rzeszów – 90 mln zł, Ministerstwo Sportu i Turystki – 60 mln zł, samorząd województwa podkarpackiego 14 mln zł.

– Na wydanie kolejnych pieniędzy na ten projekt miasta już nie stać. Dlatego czynimy intensywne starania o to, aby pozyskać zewnętrzne pieniądze, które zasilą zarówno budżet tej inwestycji, a także pomogą m.in. w zagospodarowaniu terenu wokół stadionu, w budowie drogi, w utrzymaniu obiektu – tłumaczył Fijołek.

Miasto liczy na to, że budowa PCLA rozpocznie się jak najszybciej. W końcu samo przygotowanie tej inwestycji trwało prawie siedemnaście lat. Wbicie łopaty może nastąpić więc jeszcze w tym miesiącu. Nowy stadion w Rzeszowie ma być gotowy jesienią 2026 roku.

Wyburzą stadion Resovii, postawią PCLA

PCLA powstanie przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie, w miejscu obecnego stadionu Resovii. Ma to być jeden z najnowocześniejszych stadionów w Polsce.

Przyszły obiekt będzie pełnił funkcję centrum lekkiej atletyki. Zostanie przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie miał m.in. dwie bieżnie – 400-metrową i krytą, 150-metrową. A także skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce.

Druga funkcja nowego stadionu będzie piłkarska i ma spełniać kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Boisko do gry będzie z trawy naturalnej, z systemem nawadniania i podgrzewania.

Na trybunach zostanie wydzielony sektor rodzinny, sektor kibiców drużyny gospodarzy i sektor dla gości VIP. Co najmniej 50 miejsc będzie dla osób z niepełnosprawnościami. Trybuny stadionu pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7 947 widzów.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin