Na terenie Elektrociepłowni Krosno powstaje blok energetyczny, w którym paliwem do produkcji energii cieplnej i energii elektrycznej będą pozostałości z sortowania odpadów komunalnych. Inwestorem jest Krośnieński Holding Komunalny (KHK), a wykonawcą polsko-francuskie konsorcjum firm Instal Warszawa i Paprec Group.
Inwestycja powstaje w ramach projektu „Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w regionie południowym województwa podkarpackiego – II etap”.
Aktualnie na terenie Elektrociepłowni w Krośnie trwają prace ziemne, w tym żelbetowe. Związane są m.in. z budową fundamentów i płyt fundamentowych pod halę technologiczną, obiekty bunkrów i kotła. Wykonawca kompletuje też podstawowe urządzenia i maszyny, które będą na wyposażeniu budowanej instalacji. Ich montaż zaplanowano na III kwartał br.
Inwestycja za 135 milionów złotych
– Plac budowy zmienia się z tygodnia na tydzień. Prace związane z budową bloku energetycznego idą zgodnie z harmonogramem i wiele wskazuje na to, że niebawem zakończy się etap prac ziemnych i „wyjdziemy na powierzchnię” – mówi Jan Guzik, dyrektor ds. technicznych w Krośnieńskim Holdingu Komunalnym.
Blok energetyczny będzie obiektem nowoczesnym, który spełnia wszystkie normy środowiskowe i bezpieczeństwa dla otoczenia. Wszystko znajdować się będzie w zamkniętej konstrukcyjnej hali, a zastosowana w obiekcie zaawansowana instalacja oczyszczania spalin spowoduje istotne obniżenie poziomu emisji w porównaniu do obecnego stanu. Co ważne, emisje te będą kontrolowane w sposób ciągły poprzez automatyczne systemy pomiarowe.
PRZECZYTAJ TEŻ: Ośrodek szkolenia kierowców w Krośnie przynosi straty
Budowa bloku energetycznego opalanego paliwem wytworzonym na bazie pozostałości z sortowania odpadów komunalnych jest największą inwestycją w historii Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. Aktualna wartość inwestycji to ponad 135 mln zł. Instalacja ma służyć do produkcji w energii cieplnej (moc 6,4 MW) i energii elektrycznej (1,6 MW) na bazie tego paliwa.
Ciepło i prąd w Krośnie powinny być tańsze
Czy w związku z budową bloku energetycznego, mieszkańcy Krosna będą płacili niższe rachunki za ciepło i prąd? Zapytaliśmy o to przedstawiciela Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
– Jak popatrzymy na sytuacje miast, które mają tego typu instalacje, wykorzystujące odpady komunalne jako paliwo, podwyżki w w zakresie zagospodarowania odpadów i produkcji energii cieplnej w minionym sezonie były znacznie niższe, niż w miastach, które takich instalacji nie mają – powiedział Janusz Fic, prezes KHK. – W tym kontekście możemy podchodzić z optymizmem do przyszłych cen za ciepło, jak i zagospodarowanie odpadów, a korzyści z funkcjonowania tej instalacji odczują zarówno mieszkańcy Krosna, jak i gmin uczestniczących w naszym projekcie.
Planowany termin zakończenia prac i oddania do użytku to wrzesień 2024 r. Projekt budowy bloku energetycznego jest dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.