Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

Ośrodek szkolenia kierowców w Krośnie przynosi straty. Bo nie ma przepisów

Z powodu braku przepisów ministra infrastruktury, nowoczesny plac Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy w Krośnie przynosi straty finansowe. (Fot. WORD Krosno)

Wciąż nie ma stosownych rządowych przepisów i Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy (ODTJ) w Krośnie jest w trudnej sytuacji finansowej. Powstał 6 lat temu. Ma szkolić młodych kierowców do jazdy na niebezpiecznych nawierzchniach. Roczne straty z tego tytułu sięgają kilkuset tysięcy złotych.

W krośnieńskim ODTJ od 2017 r. prowadzone jest praktyczne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym. Miało być obowiązkowe dla każdego młodego kierowcy kategorii B. Dlatego kilka lat temu w całym kraju zaczęły powstawać ośrodki doskonalenia techniki jazdy.

Pierwszym, który powstał na Podkarpaciu, był właśnie ten w Krośnie. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w tym mieście, wydał na ten cel 5 mln zł. W tutejszym ośrodku znalazły się dwie płyty poślizgowe, tor szkoleniowy, szarpak, czyli urządzenie do destabilizacji toru jazdy oraz inicjowania poślizgów. Ponadto zamontowano też kurtyny wodne, system kierowania ruchem i komputerowe ustawienie zadań.

Kierowcy mieli ćwiczyć zachowanie w niebezpiecznych sytuacjach

Kierowcy mieli w Krośnie ćwiczyć niebezpieczne sytuacje, które mogliby spotkać na drodze. Mieli się uczyć m.in. jazdy w zakręcie na śliskiej nawierzchni. Niestety, nie wiadomo, kiedy wejdą przepisy dotyczące takiego szkolenia kierowców. Nie wie tego też dyrektor WORD w Krośnie.

– Czekamy na rozporządzenie ministra infrastruktury, które wprowadziłoby przepisy dotyczące szkolenia młodych kierowców do jazdy na niebezpiecznych nawierzchniach – mówi Ryszard Siepietowski, dyrektor WORD-u w Krośnie. – Z powodu braku tych przepisów nasz ośrodek przynosi straty – rocznie z tytułu odpisów amortyzacyjnych – ok. 200 tys. zł.

W 2022 roku tego typu szkolenie w krośnieńskim ośrodku przeszły 242 osoby. To było za mało, żeby uchronić to miejsce przed stratami finansowymi. Szkolenia są płatne. Klienci płacą od 150 do 200 zł. To połączenie 5 godzin praktycznych i 2 godzin teoretycznych. Najwięcej osób dotąd z ośrodka skorzystało w 2017 r., bo 1341. Najmniej w 2021, zaledwie – 23 osoby. Mimo corocznych strat, dyrektor Ryszard Siepietowski uważa, że ODJT, to dobrze zainwestowane pieniądze.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin