Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 kwietnia 2024

Właściciele przydomowych oczyszczalni ścieków zostali na lodzie

Oczyszczalnia ścieków w Kolbuszowej Dolnej
Oczyszczalnia ścieków w Kolbuszowej Dolnej będzie dostosowana do przyjmowania osadu z przydomowych oczyszczalni ścieków, ale dopiero za kilka lat. (Fot. Paweł Galek)

Wielu mieszkańców Kolbuszowej, nie mogąc doczekać się kanalizacji, zdecydowało się na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Problem w tym, że nie mają teraz możliwości w sposób legalny pozbyć się osadu ze swoich zbiorników. Służby komunalne odmawiają tego, twierdząc, że… zmieniły się przepisy.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków na terenie gminy Kolbuszowa cieszą się dużą popularnością. Powód? Mieszkańcy nie mogą doczekać się kanalizacji, więc biorą sprawy w swoje ręce. Inna sprawa, że jeśli sanitacja już jest, to ceny odbioru ścieków są kosmiczne. Dużo taniej jest więc mieć własny zbiornik na nieczystości.

PRZECZYTAJ TEŻ: Strefa wolna od tytoniu to w Kolbuszowej fikcja

Do tej pory ich opróżnianiem takich przydomowych oczyszczalni, oczywiście odpłatnie, zajmowały służby komunalne. Od kilku miesięcy jest jednak z tym problem.

– Ludzie mówią, że zwrócili się do Zakładu Usług Komunalnych o odbiór tych osadów. Tam usłyszeli, że nie ma na to umowy. W Referacie Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego mówią z kolei, że oni tym się nie zajmują, żeby iść z tym do… ZUK. Mieszkaniec zadzwonił do Zaczernia, do jakiejś firmy, która specjalizuje się w odbiorze tego osadu. Firma powiedziała, że w ub.r. była taka umowa z miastem, ale nie została przedłużona – złości się radny Krzysztof Wójcicki.

– Sytuacja jest patowa. Mieszkańcy mają przydomowe oczyszczalnie, gmina nie musi więc budować kanalizacji, ale chcieliby w normalny sposób funkcjonować. Powinniśmy im to umożliwić, tym bardziej, że usługa odbioru osadu jest przecież odpłatna – zaznaczył radny.

Ścieki odbierze firma spoza Kolbuszowej

Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba oświadczył, że temat jest mu znany od sierpnia ub.r.

– Nie jest to proste, bo zmieniły się przepisy. Sprawiły one, że tylko nieliczne oczyszczalnie ścieków są przystosowane do przyjmowania tego osadu. Niestety, nie udało się też znaleźć oczyszczalni ścieków, która zgodziła by się przejmować tego typu nieczystości – zaznaczył burmistrz.

– Oczyszczalnia ścieków w Kolbuszowej przechodzi fazę rozbudowy i modernizacji. Będzie ona dostosowana do przyjmowania także tego osadu, ale w przyszłości – zastrzegł. – Nie możemy więc skazywać mieszkańców na kilkuletnie oczekiwanie na rozwiązanie tego problemu. Dlatego znaleźliśmy firmę spoza Kolbuszowej, która wkrótce podejmie się odbioru tych osadów. Wydałem polecenie w urzędzie, by poinformować właścicieli wszystkich przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie, że będą mogli podpisać umowę z tą firmą.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin