Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 22 maja 2024

Benzyna może zdrożeć do 7 zł! Koniec „cudu na Orlenie”

Stacja benzynowa Orlen przy Lubelskiej w Rzeszowie
Prawie codziennie na stacjach paliw Orlenu o kilka groszy wzrasta cena benzyny. (Fot. Wit Hadło)

Nadal trwa czarna seria na stacjach paliw. W przyszłym tygodniu za benzynę trzeba będzie już zapłacić 6,70 za litr. Ale jak przewidują eksperci w drugiej połowie listopada cena niebezpiecznie zbliży się do granicy 7 zł. Tuż po ogłoszeniu wyniku wyborów parlamentarnych kierowcy zobaczyli na stacjach paliw podwyżki. Skończył się przedwyborczy „cud na Orlenie”, gdy za litr benzyny trzeba było zapłacić 5,99 zł.

Według danych portalu e-patrol, obecnie benzyna Pb95 kosztuje średnio 6,47 zł/l, czyli o 37 groszy więcej niż tydzień wcześniej. Natomiast za olej napędowy trzeba zapłacić średnio 6,46 zł za litr, czyli o 32 grosze więcej niż w ubiegłym tygodniu.

Podwyżki na stacjach paliw pojawiają się prawie codziennie. Tak jest też w tym tygodniu. Z prognoz e-patrol wynika, że w tym tygodniu benzyna Pb95 będzie kosztowała od 6,49 zł/l do 6,64 zł/l. Najbardziej podrożeje olej napędowy, za który trzeba będzie zapłacić od 6,52 zł/l do 6,69 zł/l.

Wzrosty ceny w Polsce w ostatnim czasie ceny były oderwane od realiów rynkowych. Zdaniem ekonomistów, Orlen przed wyborami parlamentarnymi utrzymywał ceny paliw na zbyt niskim poziomie, biorąc pod uwagę, że rosły ceny ropy, a dolar drożał.

Dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw w e-patrol.pl, stwierdził, że jeżeli konflikt bliskowschodni

nie będzie wygasał, tylko się napędzał i jeśli nic pokojowego nie zadzieje się na Ukrainie, to po koniec listopada może pojawić się „siódemka” z przodu w cenie paliwa.

Jakub Bogucki, człowiek, który zna się na paliwach
Dr Jakub Bogucki, analityk ds. rynków paliw. (Fot. E-patrol.pl)

Paliwo może kosztować 7 zł za litr

Dr Jakub Bogucki, analityk ds. rynków paliw: – W najbliższym czasie, niestety, będziemy świadkami kolejnych zwyżek cen paliw. Teraz na stacjach Orlenu za litr benzyny trzeba zapłacić około 6,50 zł. W minionym tygodniu skok był imponujący, bo to było ponad 30 groszy, jeśli chodzi o średnią cenę zarówno benzyny, jak i diesla.

W przyszłym tygodniu cena paliwa może osiągnąć 6,70 zł, a w drugiej połowie listopada, a może bardziej pod koniec tego miesiąca, zapłacimy 7 zł za litr.

Do przyśpieszenia zmian cenowych może przyczynić się zaostrzenie konfliktu na Bliskim Wschodzie. Jeśli do niego dołączyłyby państwa trzecie, np. Iran, Egipt, czy Arabia Saudyjska, jeśli pojawiłaby się deklaracja o charakterze politycznym, która mogłaby nieco zmienić charakter produkcji, czy tranzytu ropy naftowej w regionie, to wtedy zobaczylibyśmy bardzo szybko reakcję rynków. Oczywiście reakcję zwyżkową.

_____

PRZECZYTAJ TEŻ:

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin