Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 25 maja 2024

Na Podkarpaciu mamy 160 stulatków, którzy co miesiąc dostają od ZUS ponad 5 tys. zł

Starszy człowiek
Podkarpacki ZUS wypłaca już 160 świadczeń osobom, które skończyły 100 lat. (Fot. pixabay)

Przybywa stulatków w województwie podkarpackim. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już 160 świadczeń honorowych. Jeszcze w grudniu 2022 r. ZUS wypłacał to świadczenie 117 osobom, a w maju 2020 – 95.

Świadczenie honorowe przyznawane jest osobom, które skończyły 100 lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę. Tacy seniorzy dostają je z urzędu, nie muszą więc składać dodatkowych wniosków. Dodatkowe pieniądze wypłacane są dożywotnio.

– O pieniądze dla stulatków można się starać również wtedy, gdy nie przepracowali oni ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. Świadczenie honorowe przyznawane jest wówczas wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika. Trzeba go złożyć w najbliższej placówce ZUS, i obowiązkowo dołączyć do niego dokument, potwierdzającym datę urodzenia – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Ponad 5 tys. zł co miesiąc

Świadczenie honorowe stulatkowie dostają co miesiąc. Kwotę bazową dla nowych osób ustala się corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach.

– Dla osób, które ukończyły sto lat po 28 lutego 2023 r., świadczenie honorowe wynosi 5540,25 zł brutto. Osoby, które ukończyły 100 lat, w ubiegłych latach, świadczenie otrzymują w wysokości wówczas obowiązującej – albowiem nie jest ono waloryzowane – tłumaczy rzecznik.

ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Oprócz ZUS-u specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca jeszcze KRUS i resortowe zakłady emerytalne.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin