REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 28 maja 2024

Czwartki Jazzowe – kontynuacja. Już 11 kwietnia w Rzeszowie wystąpią Ilona Damięcka Trio & Mateusz Smoczyński

Ilona Damięcka. (Fot. Mat. organizatora)

Już w czwartek, 11 kwietnia o godz. 19 na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie wystąpią Ilona Damięcka Trio & Mateusz Smoczyński. Zagrają muzykę z ostatniej płyty artystki pt. „HOPE”.

Koncert odbędzie się w ramach cyklu Czwartki Jazzowe – kontynuacja.

„Piękna, zdolna, wrażliwa…”

Ilona Damięcka to polska pianistka jazzowa, wokalistka i kompozytorka. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Laureatka Konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy w Słupsku.

Artystka ma w swoim dorobku artystycznym pięć płyt, w tym dwie autorskie. Współpracowała z najwybitniejszymi polskimi muzykami oraz z muzykami z Danii i Włoch. Wystąpiła na Festiwalu Jazzonalia 2023 z Big Bandem jako pierwsza polska wokalistka i pianistka w historii polskiej muzyki jazzowej.

Ilona Damięcka porusza się w środkowym nurcie jazzu, a także w muzyce free jazzowej. Jak ktoś napisał: „piękna, zdolna, wrażliwa, o ciepłej barwie głosu”.

Zdobywca czterech Fryderyków

Mateusz Smoczyński to skrzypek jazzowy, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zwycięzca II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. W rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum wielokrotnie uznawany za jazzowego skrzypka roku.

Współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami. Na swoim koncie ma wiele uznanych projektów oraz ponad sto nagranych płyt.

Jest liderem kwintetu, członkiem New Trio oraz współzałożycielem Atom String Quartet, z którym w roku 2011 wygrał konkurs Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz przez 10 lat działalności otrzymał cztery Fryderyki (po dwa w kategoriach muzyki poważnej i jazzowej). W latach 2012-2016 Mateusz Smoczyński był pierwszym skrzypkiem w amerykańskim Turtle Island Quartet (zdobywcy dwóch nagród Grammy).

Ilona Damięcka Trio & Mateusz Smoczyński. (Fot. Mat. organizatora)

Skład zespołu:
Ilona Damięcka – fortepian, wokal
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Michał Jaros – kontrabas
Krzysztof Szmańda – perkusja

Ukłon w stronę Tomasza Stańki

Podczas koncertu w Rzeszowie Ilona Damięcka Trio & Mateusz Smoczyński zagrają muzykę z ostatniej płyty artystki pt. „HOPE”. Muzyka z tego albumu jest muzyką ilustracyjną. Począwszy od pierwszego utworu „The Sea”, a kończąc na wokalnym „Ten Four” album przepełniony jest w większości minimalizmem i subtelnym ciepłym brzmieniem.

Na płycie pojawia się też ukłon w stronę wielkiego mistrza Tomasza Stańki i jedną kompozycję Ilona Damięcka dedykuje właśnie Jemu.

Bilety do nabycia w kasie WDK.

Czwartki Jazzowe – kontynuacja. Już 11 kwietnia wystąpią Ilona Damięcka Trio & Mateusz Smoczyński (Fot. Mat. organizatora)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin