Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 29 lutego 2024

„Czy synagoga to świątynia?” – spotkanie otwarte z Karoliną Ożóg

Plakat wydarzenia "Czy synagoga to świątynia?"
Spotkanie odbędzie się w rzeszowskim Urban Labie.

Prawie nic nie zachowało się z wyposażenia rzeszowskich synagog, ale podczas wykładu „Czy synagoga to świątynia” będzie można cofnąć się w czasie. Dzięki archiwalnym zdjęciom zajrzycie do ich wnętrza oraz dowiecie się o symbolice ukrytej w polichromiach i rzeźbieniach.

Wykład „Czy synagoga to świątynia?” ma przybliżyć społeczności Rzeszowa historię jego żydowskich mieszkańców i synagog, z których prawie nic się już dziś nie zachowało. Ich bryły uległy znacznej modyfikacji, a same bożnice przestały pełnić swoje funkcje, bo nie ma już kto się w nich modlić.

Podczas piątkowego wykładu cofniemy się w czasie i wejdziemy do synagog z czasów, kiedy służyły one społeczności żydowskiej Rzeszowa.

Przewodniczką będzie Karolina Ożóg, rzeszowianka, absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, muzealniczka, edukatorka, tłumaczka języka hebrajskiego, od 2013 r. związana z Muzeum Krakowa, obecnie z oddziałem w Starej Synagodze, autorka facebookowego profilu „Rajsze – Historia rzeszowskich Żydów”.

Wykład zostanie uzupełniony prezentacjami.

– Pojedyncze judaika o rzeszowskiej proweniencji kryją się w muzeach na całym świecie – odnajdziemy je i obejrzymy. Przedstawimy też główne elementy architektury i wyposażenia synagog. Opowiemy o najważniejszej i jedynej świątyni judaizmu oraz o tym, czy i gdzie dzisiaj jest obecna. Dzięki archiwalnym zdjęciom zajrzymy do wnętrza rzeszowskich synagog i opowiemy o mistycznej symbolice ukrytej w polichromiach i rzeźbieniach – zaprasza Karolina Ożog.

Termin i miejsce wydarzenia: 24 listopada, Urban Lab w Rzeszowie, godz. 18:00.

Organizator: Fundacja Inwencja

Partnerzy: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rajsze.

Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin