Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

„Don Kichot” show w Siemaszkowej. Walka z wiatrakami w hiszpańskich rytmach

Aktorka Małgorzata Pruchnik-Chołka występująca w spektaklu Don Kichot
Aktorka Małgorzata Pruchnik-Chołka sama chciała zagrać w scenach walki. – W szkole teatralnej miałam szermierkę i uwielbiałam te zajęcia. 15 lat nie sprawdzałam umiejętności, bo nie było takich ról dla kobiet Pomyślałam: dosyć! I upomniałam się o siebie, bo przecież mamy XX w. – mówi. (Fot. Wit Hadło)

– Po co jesteśmy na tym świecie? By je tylko przeżyć, czy aby mieć w nim jakieś emocje? „Don Kichot” bardzo celnie to puentuje – mówi Waldemar Wolański, reżyser widowiska muzycznego, którego premiera odbędzie się w Rzeszowie w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.

Ogień, gorąca hiszpańska krew, taniec, walka, muzyka i śpiew. Takie będzie najnowsze przedstawienie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. „Przemyślny szlachcic Don Kichot z La Manchy” został napisany przez Miguela de Cervantesa  ponad 400 lat temu. Opowiada o losach szlachcica, który wpada w obłęd pod wpływem romansów rycerskich i wyrusza w świat jako błędny rycerz, niesiony nieodłączną szczytną chęcią pomagania ludziom.

– Ta opowieść stała się synonimem pogoni za marzeniami, własną tożsamością. Tak często w życiu codziennym dajemy się ustawić w szeregu i zostajemy zanimizowani. To był temat, który mnie bardziej zafascynował, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy stłamszeni przez to wszystko, co się dzieje. Zapominamy, że można tęsknić i marzyć,. I o tym jest nasze przedstawienie – zdradza Waldemar Wolański.

W przedstawieniu jest dużo muzyki, szczególnie hiszpańskich rytmów.

– Wszystko jednak brzmi współcześnie, tak jak ta historia dzisiaj – podkreśla Piotr Nazaruk, autor muzyki. Jest też dużo tańca i walki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jan Nowara wystartuje w konkursie na dyrektora rzeszowskiego teatru

Grający główną golę Adam Mężyk, przyznał, że praca nad rolą była trudna: – Zwykle uczę się tekstu w dwa tygodnie, w tym przypadku zajęło mi to miesiąc – zdradza aktor, który podczas ponad dwugodzinnego spektaklu praktycznie nie schodzi ze sceny.

W rolę jego wiernego kompana –  Sancho Pansę – wciela się Robert Chodur, który czaruje sztucznym, hiszpańskim wąsem, niczym Antonio Banderas w filmie „Zorro”.

Prapremiera „Don Kichota” odbędzie 25 marca, o godz. 18, na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej. 

Reżyser widowiska „Don Kichot”, Waldemar Wolański. (Fot. Wit Hadło)
W rzeszowskim „Don Kichocie” jest dużo scen walki, które wyglądają bardzo realistycznie. (Fot. Wit Hadło)
Twórcy przedstawienia „Don Kichot”, które obejrzeć będzie można w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. (Fot. Wit Hadło)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin