REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 21 czerwca 2024

Festiwal Źródła Pamięci Szajna – Grotowski – Kantor w Rzeszowie już od środy

Teatr Przedmieście, spektakl "Ceremonia"
Na zakończenie festiwalu Teatr Przedmieście pokaże najnowszy spektakl „Ceremonia”. (Fot. Wit Hadło)

Chociaż Drabina do Nieba Szajny w Rzeszowie, jest gotowa od kilku tygodni, to jej uroczyste odsłonięcie odbędzie się w środę, 25 października, o godz. 12. – Mamy nadzieję, że będzie to moment zastanowienia się nad naszą egzystencją i przesłaniem, jakie niesie twórczość Józefa Szajny – przekonuje Zakia Cieślicka-Majka z Urzędu Miasta Rzeszowa.

Uroczystość będzie też oficjalnym otwarciem kolejnej edycji Festiwalu Źródła Pamięci Szajna – Grotowski – Kantor. O godz. 11:30 spod WSIiZ w Rzeszowie wyruszy happening artystyczny „Drabina do nieba”. Kwadrans po godz. 12 nastąpi odsłonięcie rzeźby oraz tablicy pamiątkowej z nazwami darczyńców.

– Ponieważ była to inicjatywa społeczna i partycypacyjna. Gdyby nie darczyńcy i ich dobroczynność, to rzeźba nie stanęłaby w miejscu, które wybrał sam profesor Józef Szajna – dodaje Zakia Cieślicka-Majka, kierowniczka referatu ds. Upowszechniania Kultury z Urzędu Miasta Rzeszowa.

Na uroczystość przyjadą także przedstawiciele rodziny. Swoje przemówienie ma wygłosić prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek. Wszystko odbędzie się na parkingu przy Galerii Nowy Świat.

O godz. 13 w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania będzie można z kolei zobaczyć multimedialną prezentację prac I Biennale im. Józefa Szajny. A o godz. 14 będzie można wziąć udział w warsztatach „Młodzi odkrywają Profesora”, które poprowadzi Paulina Dębosz.

Źródła Pamięci Szajna – Grotowski – Kantor. Spektakle i performensy

Spektakle podczas festiwalu Źródła Pamięci w Rzeszowie są bardzo różnorodne, a rozpiętość form teatralnych jest ogromna. W czwartek o godz. 18 w przestrzeniach Teatru Przedmieście Monika Monika Wachowicz i Jarosław Fret pokażą performens „Okruchy”.

– Bardzo intymna i kobieca forma. Może to być nie lada przeżycie – zachęca Aneta Adamska-Szukała.

W piątek odbędą się dwa spektakle. W Teatrze Przedmieście Irena Jun zaprezentuje przedstawienie „Bomba wybuchnie w barze”, oparte na wierszach Wisławy Szymborskiej, a następnie w Teatrze Maska „Czeka nas totalne szaleństwo”.

– Cały zespół Teatru im. St. I. Witkiewicza z Zakopanego pokaże spektakl „Operetka” Witold Gąbrowicza. Będzie tam muzyka na żywo – mówi Aneta Adamska-Szukała.

W sobotę Warszawskie Centrum Pantomimy zaprezentuje przedstawienie „Voyage Immobile” w Teatrze Maska (godz. 18). Na zakończenie festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć spektakl „Ceremonia” Teatru Przedmieście, w ich siedzibie przy ul. Reformackiej 4 (godz. 20). Po każdym przedstawieniu przewidziana jest rozmowa z twórcami.

Trochę nauki…

Choć festiwal Źródła Pamięci Szajna – Grotowski – Kantor w głowach rzeszowian i rzeszowianek kojarzy się głównie ze spektaklami, w tym roku będzie miał także naukową odsłonę.

– Ostatnie edycje odbywały się latem, więc nie mogliśmy zorganizować wydarzeń naukowych. Teraz wracamy z festiwalem jesienią i jest to możliwe – tłumaczy Aneta Adamska-Szukała, pomysłodawczyni festiwalu.

W murach Uniwersytetu Rzeszowskiego o godz. 12:15 odbędzie się prelekcja o „Związkach wielkich reformatorów teatru z ziemią rzeszowską i Podkarpaciem”, w której wezmą udział prof. UR dr hab. Anna Jamrozek-Sowa, prof. UAM dr hab. Klaudia Święcicka, Jerzy J. Fąfara.

Wystawa, spacer i wycieczki

W piątek o godz. 19.30 w Teatrze Maska odbędzie się wernisaż ”Republika marzeń” Stanisława Ożoga.

W ramach festiwalu będą też dwie wycieczki – do Nienadówki i Wielopola Skrzyńskiego. Odbędą się tam wykłady i projekcja filmu. W Zespole Szkół nr 1 w Nienadówce, w sobotę, prelekcje wygłoszą dr Henryk Mazurkiewicz i Katarzyna Pikor-Gamblin. Start zaplanowany jest na godz. 13.

Do Wielopola pojechać będzie można w sobotę, a tam, w Ośrodku Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora o godz. 11 odbędzie się wykład prof. UAM dr hab. Klaudii Święcickiej „Możliwe – niemożliwe powroty. Motyw domu w teatrze”, a następnie projekcja filmu „Ostatnia wieczerza w Wielopolu”. Potem odbędzie się spotkanie z rodziną artysty: Zdzisławem Kantorem i Małgorzatą Palką.

– Program jest taki, aby wrócić trochę do początków festiwalu. Od pierwszej edycji minęło 12 lat. Dorasta nowe pokolenie, zatem musimy przypominać o wielkich artystach i ich związkach z naszym regionem – mówi Aneta Adamska-Szukała.

Ona poprowadzi spacer śladami Jerzego Grotowskiego po Rzeszowie (godz. 16 w czwartek, Plac Farny).

Konferencja prasowa przed festiwalem Źródła Pamięci
O festiwalu opowiedziały (na zdj. od lewej): Aneta Adamska-Szukała, pomysłodawczyni festiwalu Źródła Pamięci, Monika Szela, p.o. dyr. Teatru Maska i Zakia Cieślicka-Majka z Urzędu Miasta Rzeszowa. (Fot. Wit Hadło)

ŹRÓDŁA PAMIĘCI. SZAJNA – GROTOWSKI – KANTOR 2023. PROGRAM IMPREZ

25 PAŹDZIERNIKA (środa)

 • godz. 11.30 – Happening artystyczny „Drabina do nieba”, Warszawskie Centrum Pantomimy, Teatr „Maska”, Teatr Przedmieście. Start: WSIiZ, ul. Sucharskiego 2.
 • godz. 12:15 – odsłonięcie rzeźby prof. Józefa Szajny „Drabina do nieba” – wystąpienia Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz darczyńców, parking Galerii Nowy Świat, ul. Krakowska 20
 • godz. 13 – Dialog z Józefem Szajną – prezentacja multimedialna. Wystawa prac I Biennale im. Józefa Szajny. Klub IQ – Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, ul. Sucharskiego 2
 • godz. 14 – Młodzi odkrywają Profesora – warsztaty kreatywne z Pauliną Dębosz

26 PAŹDZIERNIKA (czwartek)

 • godz. 12.15 – „Związki wielkich reformatorów teatru z ziemią rzeszowską i Podkarpaciem”. Uniwersytet Rzeszowski, ul. Rejtana 16 C. Prelekcje: prof. UR dr hab. Anna Jamrozek-Sowa, prof. UAM dr hab. Klaudia Święcicka, Jerzy J. Fąfara, prowadzenie: Alina Bosak
 • godz. 16 – Spacer rzeszowskimi śladami Jerzego Grotowskiego prowadzenie: Aneta Adamska-Szukała, plac Farny
 • godz. 18 – Monika Wachowicz/ Jarosław Fret „OKRUCHY” (Katowice) – po spektaklu spotkanie z artystami. prowadzenie: dr Michał Mizera, Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

27 PAŹDZIERNIKA (piątek)

 • godz. 13 – Prelekcje: dr Henryk Mazurkiewicz, Katarzyna Pikor-Gamblin. Nienadówka, Zespół Szkół nr 1
 • godz. 18 – Irena Jun „BOMBA WYBUCHNIE W BARZE” – po spektaklu spotkanie z aktorką, prowadzenie: dr Michał Mizera. Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
 • godz. 19.30 – Otwarcie wystawy ”Republika marzeń” Stanisława Ożoga. Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
 • godz. 20 – Teatr im. St. I. Witkiewicza „OPERETKA” (Zakopane), Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

28 PAŹDZIERNIKA (sobota)

 • godz. 11 – wykład prof. UAM dr hab. Klaudii Święcickiej „Możliwe – niemożliwe powroty. Motyw domu w teatrze”, projekcja filmu „Ostatnia wieczerza w Wielopolu” oraz spotkanie z rodziną artysty: Zdzisławem Kantorem i Małgorzatą Palką.
 • godz. 18 – Warszawskie Centrum Pantomimy „VOYAGE IMMOBILE”, Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
 • godz. 20 – Teatr Przedmieście „CEREMONIA”, Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin