Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

Zdjęcia, które bolą. Wystawa Wojciecha Grzędzińskiego w Rzeszowie

Wojciech Grzędziński na wernisażu w Rzeszowie
– Najbardziej mnie przeraża, że te historie, które opowiadam, cały czas się dzieją – mówił w Rzeszowie Wojciech Grzędziński. (Fot. Piotr Piech)

Wstrząsające, mocne i brutalnie prawdziwe. Takie właśnie są zdjęcia Wojciecha Grzędzińskiego. Jak w soczewce pokazują koszmar wojny w Ukrainie, Syrii, Gruzji czy Libanie. – Najbardziej mnie przeraża, że te historie, które opowiadam, cały czas się dzieją – uważa fotoreporter, który wielokrotnie zaglądał śmierci w oczy. Jego prace można już oglądać w Rzeszowie.

Wojciech Grzędziński to fotograf wojenny.

– Jego fotografie reporterskie, które robi od lat, często nas urzekają, trochę łapią za gardło. Budzą różne emocje, czasami bardzo skrajne. To jest coś, w czym Wojtek doszedł do bardzo wysokiego poziomu – mówił Piotr Piech, dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. – Jednym z najważniejszych celów dla fotografii jest to, aby nam konsekwentnie, uczciwie i wiarygodnie pokazywała świat.

Najstarsze zdjęcie na wystawie  “Bliżej domu boli bardziej” pochodzi sprzed 17 lat.

– Kawał życia spędziłem w różnych, dziwnych miejscach – powiedział Wojciech Grzędziński podczas sobotniego wernisażu.

Zdradził, że w jego pracy, oprócz dokumentacji rzeczywistości, ważna jest także pomoc potrzebującym.

– Mam wrażenie, że rolą fotografii, szczególnie w naszych czasach, które są przesycone obrazem i informacją, jest zwracanie uwagi na małe historie zwykłych ludzi. I zachęcanie jej odbiorców do pomocy – dodał.

Na jednym ze zdjęć można zobaczyć Olgę, którą Wojciech poznał w Ukrainie, kilka lat temu. I której udało się pomóc dzięki internetowej zbiórce.

– Dziewczyna z małej wsi bez perspektyw, która samotnie wychowywała dwójkę  dzieci, musiała się jeszcze zmierzyć z rakiem. Nagle otrzymała zastrzyk finansowy, który pozwolił jej przetrwać najcięższy okres. To są małe sukcesy mojej fotografii… – wyznał Wojciech Grzędziński.

Zdjęcia w ogrodzie Letniego Pałacu Lubomirskich, można oglądać do początku października. Wystawa rozpoczyna tegoroczny Rzeszowski Weekend Fotografii. Kolejna już 10 września w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Swoje prace zaprezentuje Tomasz Tomaszewski. 

Wernisaż zdjęć Wojciecha Grzędzińskiego w Rzeszowie. Zdjęcia z wydarzenia

Wystawa zdjęć Wojciecha Grzędzińskiego w Rzeszowie
Zdjęcia Grzędzińskiego można oglądać w ogrodzie Letniego Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie. (Fot. Piotr Piech)
Wernisaż zdjęć Wojciecha Grzędzińskiego w Rzeszowie
Wystawa czynna będzie do 5 października. (Fot. Piotr Piech)
Wystawa zdjęć Wojciecha Grzędzińskiego rozpoczyna tegoroczną, piąta już edycję, Rzeszowskiego Weekendu Fotografii. (Fot. Piotr Piech)
Wystawa w ogrodzie Letniego Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie
Większość fotografii przedstawia wojnę w Ukrainie. Są tu też zdjęcia z Libanu, Gruzji, Syrii i Sudanu Południowego. (Fot. Piotr Piech)
Wojciech Grzędziński na wernisażu swoich prac w Rzeszoiwe
Katarzyna Litwora-Mazur z Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Rzeszowie gratuluje Wojciechowi Grzędzińskiemu. (Fot. Piotr Piech)
Wystawa zdjęć Wojciecha Grzędzińskiego w Rzeszowie
Tegoroczny Rzeszowski Weekend Fotografii rozpoczął się nietypowo, bo wystawą w plenerze. (Fot. Piotr Piech)
Na sobotnim wernisażu pojawiło się kilkadziesiąt osób. (Fot. Piotr Piech)
Wojciech Grzędziński w Rzeszowie.
Wojciech Grzędziński na otwarciu wystawy „Bliżej domu boli bardziej” w Rzeszowie. (Fot. Piotr Piech)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin