Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 15 maja 2024

Moda na chaber. Jak niepozorny kwiatek stał się gwiazdą kolekcji Basi Olearki

Basia Olearka i Monika Chańska na pokazie mody w Rzeszowie
Basia Olearka z Rzeszowa (z prawej) i Monika Chańska ze Stalowej Woli (z lewej). Projektantki torebek i ubrań połączyły siły i pokazały siłę kobiet. (Fot. Paweł Olearka)

Każdy jest inny, bo ręcznie haftowany. Wzór, za którym kiedyś szalały rzeszowianki, zakurzył się w muzeum. Teraz chaber jest gwiazdą kolekcji Barbary Olearki. Zaprezentowała go ostatnio – dosłownie – na ulicy 3 Maja w Rzeszowie, która na chwilę stała się wybiegiem mody.

Niepozorny, pospolity kwiat inspirował modę nie od dziś.

– Hafciarki korzystały z wzorów, które je otaczały – mówi Beata Kuman, historyczka sztuki z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. – Niebieski kolor stroju rzeszowskiego najpierw pojawił się u mężczyzny. Strój damski z haftem czerwono-niebieskim, został dostosowany do koloru stroju męskiego. To były stroje odświętne, bo do pracy nikt nie chodził w haftowanych ubraniach – dodaje.

Chabrowy haft narodził się w Budziwoju pod koniec XIX w. Następnie rozprzestrzenił się na cały Rzeszów.

– W naszych muzealnych zbiorach, najwięcej motywu chabra występuje w strojach ze Staromieścia. Ale także ze Staroniwy i spod rzeszowskiej Palikówki, a nawet z Lubeni – wymienia Beata Kuman.

Basia Olearka (w środku) i jej chabrowe modelki. (Fot. WIt Hadło)

Chaber wraca do łask

Razem z rzeszowską projektantką mody, Basią Olearką, postanowiły haft z chabrem odkopać z czeluści muzealnych i przywrócić do życia.

– To mój ukochany kwiatek z dzieciństwa – wspomina Basia. – Dla mnie przy tworzeniu kolekcji strojów, była ważna kolorystyka i kształt kwiatu. Podczas rozmów z Beatą Kuman doszłyśmy do wniosku, że historię i znaczenie chabra, opowiemy innym – wspomina.

Dlatego przed pokazem w Muzeum Okręgowym, poetka Krystyna Lenkowska, zaprezentowała opowiastkę dla dzieci i nie tylko, pt. „Jak to z chabrem rzeszowskim było”, a Judyta Sos z Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli, wygłosiła prelekcję „Motyw chabra w zdobnictwie stroju rzeszowskiego”. Pokazano również film „Chaber Rzeszowski” w reżyserii Pawła Olearki.

Po południu na ul. 3 Maja odbył się pokaz, na który przybył tłum rzeszowian. Miejsce nie było przypadkowe. 

– Na początku XX wieku ulica 3 Maja była deptakiem. Na zdjęciach Edwarda Janusza, widać, że po kościele, wszyscy szli tam paradować z rodzinami – wtrąciła Beata Kuman.

Wśród chabrowych modelek Ukrainki

W przygotowaniach brało udział około 100 osób. Basia Olearka zamiast zawodowych modelek, postawiła ta dziewczyny z sąsiedztwa.

– Część modelek to były Ukrainki. Wcześniej Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji zorganizowała warsztaty, na których wykonano chabrowe broszki, które na pokaz założył prezydent Rzeszowa – podkreśla Basia Olearka.

Kolekcja Chaber dzieli się na dwie części: modową i sportową.

– W części wieczornej bazowałam na kolorystyce czerwono-niebieskiej. Ciuchy sportowe pokryłam printami, których inspiracją był chabrowy haft – opowiada Beata Olearka.

Skórzane torebki z motywem chabra zaprojektowała specjalnie na tę okazję Monika Chańska ze Stalowej Woli.

– Zadanie proste nie było. Tworzyłyśmy swoje projekty równolegle, a Monika nie widziała moich ciuchów – podkreśla Basia Olearka.

Jak więc udało się połączyć dwóm kreatywnym duszom?

– To kwestia wyczucia i zaufania – zdradza rzeszowska projektantka.

Stalowowolska projektantka chabrem wypełniła nawet wnętrze torebek. Były duże kuferki i torebki wieczorowe. Nie zabrakło także sportowych, w których wygodnie można nosić telefon.

Pokaz mody na ul. 3 Maja w Rzeszowie
Chociaż w pokazie brały udział dziewczyny, które na co dzień nie mają do czynienia z modelingiem, to na wybiegu zaprezentowały się wspaniale. (Fot. Wit Hadło)

Chaber symbolem Rzeszowa?

Beata Kuman i Basia Olerka uważają, że chaber może być idealnym symbolem miasta.

– Można go umieścić na apaszkach, breloczkach, spinkach do mankietów. Jak nasi urzędnicy gdzieś pojadą, to mogą w ten sposób przyciągać uwagę i dzięki temu promować markę miasta Rzeszów – mówi Beata Kuman.

Być może nasz chaber zrobi karierę podobną do krzemienia pasiastego występującego tylko w ziemi sandomierskiej, a z którego biżuterię nosiła Victoria Beckham…

Konrad Fijołek i Jolanta Kaźmierczak na pokazie mody Basi Olearki w Rzeszowie
Pokaz obserwował prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i wiceprezydentka Jolanta Kaźmierczak. Obydwoje na tę okazję ubrali się na niebiesko. (Fot. Wit Hadło)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin