Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 22 maja 2024

Homa w Świlczy, Germański w Ustrzykach Dolnych. Nowi komisarze długo nie porządzą?

Paweł Germański, tymczasowy burmistrz gminy Ustrzyki DOlne
Paweł Germański jest członkiem PiS i bez powodzenia startował w wyborach samorządowych na radnego gminy Ustrzyki Dolne. (Fot. archiwum prywatne)

Dawid Homa będzie wójtem Świlczy, a Paweł Germański nowym burmistrzem Ustrzyk Dolnych. Homa deklaruje, że jest bezpartyjny, Germański należy do PiS. Chociaż liczą na kilkumiesięczną kadencję, zmiany mogą przyjść szybciej niż myślą.

Premier Mateusz Morawiecki 6 listopada wyznaczył komisarzy w dwóch podkarpackich gminach – Świlczy i Ustrzykach Dolnych. W Świlczy do wyborów rządził wójt Adam Dziedzic, a w Ustrzykach Dolnych burmistrz Bartosz Romowicz. Obaj z list Trzeciej Drogi dostali się do Sejmu.

Jak informuje rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk, premier decyzję podjął na wniosek ustępującej ze stanowiska wojewody podkarpackiej Ewy Leniart. Od dziś w Ustrzykach Dolnych rządzi więc kojarzony z Prawem i Sprawiedliwością Paweł Germański, a w Świlczy – deklarujący się jako bezpartyjny Dawid Homa.

– Zarówno Paweł Germański, jak i Dawid Homa będą pełnić te funkcje do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranych burmistrza oraz wójta – dodaje Mielniczuk.

Ale czy zostaną na stanowiskach do wyborów samorządowych? Wątpliwe.

Romowicz: wcisnęli swojego polityka

Bartosz Romowicz, poseł Polska 2050, już zapowiedział, że tej decyzji nie akceptuje.

– Prawo i Sprawiedliwość postawiło w końcu na swoim. Nie potrafiło wygrać wyborów na urząd burmistrza Ustrzyk Dolnych – ani ze mną dwukrotnie, ani z moimi poprzednikami. Wykorzystało jednak moment i swojego „polityka” wcisnęło do ustrzyckiego magistratu – komentuje.

Przypomina, że Germański, który jest dyrektorem Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych, nigdy nie był nawet radnym i nie miał żadnej styczności z samorządem gminnym.

– Do 15 listopada musi przygotować projekt budżetu gminy, a to nie jest łatwe – podkreśla były samorządowiec.

Romowicz liczył, że komisarzem gminy zostanie obecna sekretarz gminy Janina Sokołowska.

– Pracuje w urzędzie prawie tyle lat co ja żyję, a funkcję sekretarza pełni od ponad dziesięciu. Zna każdego z pracowników i doprowadziłaby w spokoju gminę do wyborów – podkreśla poseł Polska 2050.

Ale dodaje, że jest szansa na to, że nowy komisarz niczego nie zdąży zepsuć w Ustrzykach. Chodzi tu m.in. o stabilną większość w radzie miejskiej w Ustrzykach Dolnych. Romowicz zapowiedział też, że jak tylko powstanie rząd koalicyjny, to poprosi premiera o zmianę komisarza w Ustrzykach już w pierwszym dniu urzędowania.

– Nie mamy możliwości teraz wybrać nowego burmistrza, ale zasługujemy na kogoś doświadczonego w tym trudnym czasie – podsumowuje.

Dawid Homa, komisarz w gminie Świlcza
Dawid Homa deklaruje, że jest bezpartyjny. Ponad 10 lat pracował w Urzędzie Gminy w Świlczy. (Fot. archiwum prywatne)

Dziedzic: nowy rząd wprowadzi rozwiązania

Jak będzie wyglądać sytuacja w Świlczy – nie wiadomo. Jej były wójt, a obecnie poseł PSL Adam Dziedzic również miał nadzieję, że władzę w podrzeszowskiej gminie przejmie ktoś inny.

– Liczyłem, że będzie to mój zastępca Sławomir Styka, bo byłaby to naturalna kontynuacja całego procesu związanego z zarządzaniem gminą. Pani wojewoda, a właściwie premier na jej wniosek, skorzystali ze swoich prerogatyw i na tym etapie nie mnie już do tego się ustosunkowywać – przekonuje poseł PSL.

Nowego komisarza bliżej nie zna, wie tylko, że to były pracownik urzędu gminy w Świlczy, obecnie zatrudniony w urzędzie w Boguchwale.

– Skoro na dzień dzisiejszy, mimo moich próśb, pani wojewoda zadecydowała się wybrać takiego komisarza, to miała przesłanki by tak zrobić. Jakie? Nie wiem. Nie mogę podważać tej decyzji, bo uprawnień do tego nie posiadam, a jak to będzie wyglądało później zobaczymy – wyjaśnia Dziedzic.

Jak mówi – powołanie Dawida Homy na funkcje komisarza, to kwestia polityki.

– Moim kolegom i mnie te decyzje mogą się nie podobać. Przychodzi jednak je uszanować i robić swoje – mówi były wójt Świlczy.

– Prędzej czy później będzie powołany rząd i decyzje będą adekwatne do tego, co się dzieje na tym tak zwanym „rynku samorządowym”. Nowy rząd będzie wprowadzał swoje rozwiązania – dodaje.

Paweł Germański i Dawid Homa. Sylwetki komisarzy

Paweł Germański jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Ma wykształcenie wyższe ekonomiczne oraz dodatkowe uzupełniające z zakresu biznesu europejskiego oraz pedagogiczne, w tym na kierunku oligofrenopedagogika.

Od kilku lat jest dyrektorem Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych. Jest również prezesem stowarzyszenia Ustyjan, działającego na rzecz rozwoju wsi Ustjanowa Dolna i Ustjanowa Górna.

Bez powodzenia startował z ramienia PiS w wyborach samorządowych na radnego gminy Ustrzyki Dolne.

Dawid Homa skończył inżynierię środowiska w specjalności zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków na Politechnice Rzeszowskiej. Od 2010 roku pracował w referacie rozwoju gospodarczego, infrastruktury i planowania przestrzennego Urzędu Gminy Świlcza.

Od maja 2023 roku pracuje jako kierownik referatu ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Boguchwale.

Jak deklaruje, jest bezpartyjny.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin