Okręgowa Komisja Wyborcza w Rzeszowie odmówiła rejestracji zgłoszonego w wyborach do Senatu RP przez Trzecią Drogę byłego starosty tarnobrzeskiego Pawła Bartoszka. Powodem odmowy miał być brak własnoręcznego podpisu pełnomocnika wyborczego.
Paweł Bartoszek w ciągu niespełna dwóch dni zebrał ponad 3000 podpisów pod swoją kandydaturą na senatora z okręgu 54. Wydawało się, że jest pewnym kontrkandydatem pełniącej tę funkcję od pięciu kadencji z ramienia PiS Janiny Sagatowskiej. OKW w Rzeszowie odmówiła jednak rejestracji byłego starosty tarnobrzeskiego ze względów formalnych.
OKW zakwestionowała to, że pełnomocnictwo zgłaszającej Bartoszka osoby, szefa wojewódzkich struktur PSL na Podkarpaciu, było podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, a nie własnoręcznie.
Paweł Bartoszek: żyjemy w XXI wieku
Bartoszek nie ukrywa, że jego zdaniem to paranoja.
– Żyjemy w XXI wieku, chwalimy się cyfryzacją państwa, pakty międzynarodowe podpisuje się elektronicznie, a tu nagle kwalifikowany podpis elektroniczny jest nieważny? – komentuje Paweł Bartoszek.
W uzasadnieniu uchwały OKW w Rzeszowie w sprawie odmowy rejestracji kandydata na senatora napisano:
„W dniu 6 września 2023 r. osoba uprawniona przez pełnomocnika wyborczego komitetu złożyła zgłoszenie kandydata na senatora (…). Zgodnie z art. 211 par. 4w zw. Z art. 258 Kodeksu wyborczego zgłoszenia kandydata dokonuje osobiście, na piśmie, pełnomocnik wyborczy lub upoważniona przez niego osoba. W razie zgłoszenia kandydata przez upoważnioną przez pełnomocnika osobę do zgłoszenia dołącza się dokument stwierdzający udzielone upoważnienie, ze wskazaniem zakresu udzielonego upoważnienia, oraz dane upoważnionej przez pełnomocnika osoby: imię, adres zamieszkania i numer pesel. Upoważnienie powinno być opatrzone datą wystawienia i własnoręcznym podpisem pełnomocnika wyborczego. Upoważnienie przedłożone OKW w Rzeszowie nie zostało opatrzone własnoręcznym podpisem pełnomocnika wyborczego.
„Komisja stwierdziła, że przepisy ustawy Kodeks wyborczy nie przewidują możliwości składania podpisów elektronicznych na zawiadomieniach przekazywanych okręgowym komisjom wyborczym. Zatem upoważnienie przedstawione Komisji powinno być podpisane własnoręcznie przez pełnomocnika wyborczego i dostarczone w oryginale do OKW w Rzeszowie”.
Paweł Bartoszek nie składa broni
Komitetowi wyborczemu, który wystawił Pawła Bartoszka przysługuje odwołanie od decyzji OKW w Rzeszowie do Państwowej Komisji Wyborczej.
Paweł Bartoszek zapowiedział, że nie składa broni i będzie się odwoływał.
Obecnie w okręgu nr 54 zarejestrowanych jest dwoje kandydatów na senatora: Janina Sagatowska z PiS i Artur Burak z partii Nowa Nadzieja rekomendowany przez KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.