Dwoje podkarpackich posłów zostało członkami jednego z najważniejszych sejmowych gremiów – Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Były burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz został wiceprzewodniczącym, a była wojewoda Ewa Leniart członkiem.
Pierwsze posiedzenie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych odbyło się we wtorek 21 listopada. To jedna z najważniejszych sejmowych komisji, zajmująca się m.in. administracją państwową, bezpieczeństwem oraz sprawami ładu i porządku publicznego.
Co ważne – podlegają jej też służby mundurowe m.in.: Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna czy Służba Ochrony Państwa. Komisja zajmuje się też bezpieczeństwem wewnętrznym, ochroną ludności czy bezpieczeństwem granic.
W prezydium Bartosz Romowicz, poseł z Bieszczad
Podczas pierwszego posiedzenia, zgodnie z regulaminem Sejmu, dokonano wyboru prezydium Komisji. Jej przewodniczącym został poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Szymański. Na stanowiska zastępców wybrano Pawła Hreniaka z PiS, Marię Janysek oraz Konrada Fryszaka z KO, Zbigniewa Sosnowskiego z PSL oraz Bartosza Romowicza z Polski 2050-TD.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Opozycja na podsłuchu przed wyborami? Bartosz Romowicz: to praktyka Zjednoczonej Prawicy
– Ogromnie się cieszę, że moja dotychczasowa działalność została doceniona – komentuje krótko poseł Bartosz Romowicz.
Romowicz z wykształcenia jest prawnikiem i ekonomistą, absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na obu kierunkach. Ukończył studia doktoranckie na tej uczelni na kierunku prawo. Przez dwie kadencje był burmistrzem Ustrzyk Dolnych. W Sejmie jest debiutantem.
Razem z nim w Komisji zasiadła kolejna podkarpacka posłanka Ewa Leniart z PiS. Była wojewoda podkarpacka studiowała na Wydziale Prawa filii UMCS w Rzeszowie. Uzyskała stopień doktora nauk prawnych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Była wojewoda w Sejmie również jest debiutantką – chociaż dostała się podczas poprzednich wyborów parlamentarnych, to z funkcji posła zrezygnowała.
Pracy im nie zabraknie
Niebawem dowiemy się czym dokładnie zajmie się komisja. W umowie koalicyjnej zapisane są m.in. podwyżki dla pracowników budżetówki, odpolitycznienie służb mundurowych czy odbudowę obrony cywilnej.
W składzie komisji znalazło się 33 posłów:
- Mateusz Bochenek KO,
- Zbigniew Bogucki PiS,
- Piotr Borys KO,
- Zofia Czernow KO,
- Władysław Dajczak PiS,
- Konrad Frysztak KO,
- Krzysztof Gawkowski Lewica,
- Mariusz Gosek PiS,
- Piotr Górnikiewicz Polska 2050-TD,
- Paweł Hreniak PiS,
- Maria Małgorzata Janyska KO,
- Piotr Kaleta PiS,
- Marcin Kierwiński KO,
- Piotr Lachowicz KO,
- Ewa Leniart PiS,
- Artur Jarosław Łącki KO,
- Urszula Nowogórska PSL-TD,
- Małgorzata Pępek KO,
- Katarzyna Piekarska Maria KO,
- Szymon Pogoda PiS,
- Bartosz Romowicz Polska 2050-TD,
- Bartłomiej Sienkiewicz KO,
- Włodzimierz Skalik Konfederacja,
- Zbigniew Sosnowski PSL-TD,
- Magdalena Sroka PSL-TD,
- Wiesław Szczepański Lewica,
- Tomasz Szymański KO,
- Krzysztof Tuduj Konfederacja,
- Marta Wcisło KO,
- Elżbieta Witek PiS,
- Grzegorz Woźniak PiS,
- Jarosław Zieliński PiS
- oraz Tomasz Zimoch Polska 2050 – TD.
_____
ZOBACZ TEŻ: