czw. 12 września 2024

Srebro na koniec igrzysk dla kolarki torowej Darii Pikulik

Daria Pikulik zdobyła ostatni medal dla Polski w Paryżu – srebro na torze kolarskim w konkurencji omnium. To czwarty w historii polski medal w kolarstwie torowym i pierwszy od 52 lat. To 10. medal IO i czwarty srebrny, wywalczony przez biało-czerwonych. USA wygrały klasyfikację medalową, wyprzedzając Chiny. Polacy zostali sklasyfikowani na 42. pozycji (1-4-5).

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE. KOLARSTWO TOROWE

Po raz ostatni w kolarstwie torowym na podium Polacy stali w 1972 roku w Monachium, gdy brąz w tandemie wywalczyli Andrzej Bek i Benedykt Kocot. Łącznie polscy kolarze wszystkich specjalności mają w dorobku IO 12 medali – osiem srebrnych i cztery brązowe.

27-letnia Pikulik, która startowała w igrzyskach po raz trzeci (w 2016 r. w Rio de Janeiro była w omnium 14., w 2021 r. w Tokio nie ukończyła rywalizacji), w ostatneij części omnium, wyścigu punktowym, zdobyła 59 ze 131 punktów, z czego 40 za zdublowanie konkurentek oraz 19 na premiowanych finiszach. Do finałowej rywalizacji przystępowała z ósmej pozycji.

Amerykanie byli najlepsi w klasyfikacji medalowej, rzutem na taśmę pokonując Chiny – zadecydował o tym… jeden punkt koszykarek USA, które w finale wygrały z Francją 67:66 i wywalczyły ósme z rzędu i 10. w historii złoto turnieju kobiet. W Paryżu był to 40 krążek z najcenniejszego kruszcu reprezentacji USA. To szósty złoty medal olimpijski Diany Taurasi, która jest jedyną tak utytułowaną koszykarką globu. Amerykanki odniosły 61. zwycięstwo z rzędu w koszykarskim turnieju olimpijskim. Ostatnią porażkę poniosły… 5 sierpnia 1992 w półfinale igrzysk w Barcelonie. Wcześniej w Paryżu walkę o złoto przegrały amerykńskie siatkarki, które uległy Włoszkom 0:3. USA i Chiny miały 40 złotych, ale Amerykanie w liczbie wszystkich krążków byli zdecydowanie lepsi – 126 przy 91 Chińczyków.

Polska wywalczyła w sumie w Paryżu dziesięć medali, jeden złoty, cztery srebrne i pięć brązowych. Wszystkie zdobyły kobiety, poza srebrem drużyny siatkarzy i brązem czwórki wioślarzy.