Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

Badania medycyny pracy w Rzeszowie. Czytelniczka: uczniowie mają problemy

Rzeszów. Przychodnia przy ul. Hetmańskiej 120.
Przychodnia przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie. Tu mieści się medycyna pracy. (Fot Google Street View)

Syn przyniósł skierowanie na badania medycyny pracy w przychodni na Hetmańskiej w Rzeszowie, vis a vis technikum, do którego złożył papiery. Próbowałam go zarejestrować online, ale mi się nie udało – mówi zdenerwowana czytelniczka Super Nowości. Jak się okazało, to był tylko początek problemów…

SYGNAŁY CZYTELNIKÓW

W poniedziałek, 10 lipca, kandydat na ucznia Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie pojechał do przychodni, w której mieści się ośrodek medycyny pracy. Przed rejestracją czekał od godz. 7 do 9. Wtedy dowiedział się, że już za późno, rejestracja się skończyła i żeby przyszedł następnego dnia.

Skierowanie na badania dopiero na 24 sierpnia

– We wtorek syn pojechał już na godz. 6. Gdy o godz. 8 zadzwonił i powiedział mi, że nie został zarejestrowany, pojechałam do przychodni osobiście. Z rejestracji zostałam odesłana do informatyka przychodni, w celu udowodnienia mi, że rejestracja online już działa. Owszem działa, bo jak przyznał usunął awarię, ale co z tego, skoro zarejestrował mi syna dopiero na 24 sierpnia. Tymczasem zaświadczenie o stanie zdrowia, syn ma złożyć do 21 lipca. Inaczej nie zostanie przyjęty do szkoły. To jakieś szaleństwo – dodaje.

Sprawdziliśmy i rzeczywiście na stronie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Rzeszowie pojawiła się informacja, że „z powodu prac serwisowych usługa e-rejestracji jest nieaktywna do najbliższego WTORKU tj. 11 lipca do godziny 10” oraz, że rejestracja czynna jest w godz. 7 – 9 w gabinecie 144 na I piętrze.

Jest tu też komunikat, że „rezerwacja terminu badania na stronie NIE OZNACZA godziny przyjęcia przez lekarza, a jedynie pewność, że w danym dniu będziecie Państwo przyjęci! Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość w tej sprawie”.

Dyrektor WOMP: jest sezon urlopowy i są kolejki

– Pracujemy pełną parą, ale niestety jest sezon urlopowy i kolejki są – przyznaje Janusz Solarz, dyrektor WOMP w Rzeszowie.

Dodaje też, że uczniowie badanie mogą próbować zrobić w przychodni na ul. Warzywnej, z którą podpisał umowę, a także w Łańcucie, Lubaczowie, Krośnie, Sanoku i Przeworsku.

– Wykaz tych placówek jest na naszej stronie – mówi Solarz.

Dodaje, że zdaje sobie sprawę, że to niezbyt komfortowa sytuacja dla uczniów i ich rodziców (nieletni muszą jechać na badanie z opiekunem), ale rzeszowski Medyk nie zgodził się na przejęcie części ich obowiązków, chociaż ma potężną bazę medycyny pracy. Dyrektor podkreśla, że tego typu kłopoty są co roku, a teraz i tak jest lepiej.

Dyrektor ZSE w Rzeszowie: skierowania na badania wydajemy od 15 maja

Nasza Czytelniczka pyta też dlaczego technikum przy Hetmańskiej w Rzeszowie ma tak krótki termin składania dokumentów tylko do 21 lipca?

– Po pierwsze to nie szkoła decyduje o terminach, tylko kuratorium oświaty. Po drugie, wydawanie przez szkołę skierowań na badania lekarskie rozpoczęło się już 15 maja, o czym informowaliśmy kandydatów na uczniów oraz ich rodziców na naszej stronie internetowej – mówi Robert Kasza, wicedyrektor ZSE w Rzeszowie.

Podkreśla on, że zawsze starają się iść na rękę uczniom. Jednak stan zdrowia kandydatów jest ważny, bo nie z każdą ewentualną wadą, można się uczyć na konkretnym kierunku. Np. informatyka wyklucza daltonizm (nie rozróżnianie kolorów).

– Gdyby się okazało, że uczeń, który do nas chce chodzić, ale ze względów zdrowotnych nie może się uczyć na wybranym przez siebie kierunku, zaproponujemy mu inny – zapewnia.

__________

Masz dla nas wiadomość? Chcesz podzielić się jakimś tematem? Potrzebujesz pomocy lub interwencji dziennikarzy? Skontaktuj się z nami: alarm@supernowosci24.pl

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin