Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 14 kwietnia 2024

Mieszkańcy Lwowskiej w Rzeszowie: nie chcemy masztu, a oni go budują!

Rzeszów. Mieszkańcy ul. Lwowskiej protestują przeciwko budowie masztu telefonii komórkowej
– Jakim prawem pod naszym oknami budują 31-metrowy maszt, skoro nikt z nas nie wyraził zgody na taką inwestycję? – pytają głosem lokatorzy bloku przy ul. Lwowskiej 13 w Rzeszowie. (Fot. Wit Hadło)

– Wbrew naszej woli budują nam pod oknami 31-metrowy maszt telefonii komórkowej – mówią wzburzeni lokatorzy bloku przy ul. Lwowskiej 13 w Rzeszowie. Mieszkańcy zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzję wojewody podkarpackiego w sprawie możliwości budowy telekomunikacyjnej stacji bazowej. Nie chcą jej, bo obawiają się, że utracą zdrowie z powodu szkodliwości fal elektromagnetycznych. – Skoro nie ma decyzji WSA o uchyleniu tej zaskarżonej decyzji, to budowa masztu powinna być wstrzymana – przekonują lokatorzy. Co na to urzędnicy i inwestor?

– Nie pozwolimy na budowę wysokiego masztu Playa, który ma stanąć zaledwie dwa metry od naszych okien – mówi zdenerwowana Małgorzata Gawron, lokatorka bloku nr 13 przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie.

– Robotnicy od kilku dni już pracują na małym skrawku ziemi. Wieża telefonii komórkowej zamontowana będzie tuż przy szkole. Stanie nie na budowlanej działce, ale na kawałku zieleni o powierzchni niecałych dwóch arów, na podwórku na którym bawią się dzieci. Nawet ten skrawek ziemi zostanie nam zabrany. Obawiamy się też szkodliwości fal elektromagnetycznych z anten sektorowych umocowanych na wysokości 28 metrów – dodaje.

Lokatorzy rozważają zgłoszenie sprawy budowy masztu do prokuratury. Na razie jednak od trzech miesięcy czekają na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W sądowej skardze, którą złożyli, domagają się uchylenia decyzji wojewody podkarpackiego utrzymującej pozwolenie prezydenta Rzeszowa na realizację tej inwestycji.

Montażowi wieży sprzeciwiają się też Rzeszowska Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 12 i przedszkola.

Mieszkańcy ul. Lwowskiej w Rzeszowie: nie wysłuchano nas

– Mamy pretensje do urzędników, bo już na etapie planowania bazy sieci komórkowej lokatorzy bloku zostali pominięci. Świadczy o tym decyzja prezydenta Rzeszowa z 19 maja 2021 r. – stwierdziła Małgorzata Gawron. – Zgodnie z wymogami Kodeksu postępowania administracyjnego, każda sprawa wymaga dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego, zebrania wyczerpujących dowodów i zapewnienia stronom możliwości wypowiedzenia się co do przeprowadzonych dowodów. W sprawie decyzji o pozwoleniu na budowę tego masztu wymogi te nie zostały spełnione, a więc lokatorzy zostali zlekceważeni – przekonuje.

Mieszkańcy bloku przy ul. Lwowskiej dodają, że z powodu tej inwestycji, ich mieszkania stracą na wartości nawet o połowę. Uważają oni, że prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek powinien mieć na względzie interesy mieszkańców i nie wydawać pozwolenia na budowę takiego obiektu. Jednak mimo sprzeciwu zarówno lokatorów, jak  i Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, przystąpiono do robót budowlanych.

Nie zostały naruszone przepisy

– Inwestor zgłosił kompletną dokumentację dotyczącą budowy stacji bazowej telefonii komórkowej, dlatego Wydział Architektury Urzędu Miasta udzielił pozwolenia na taką inwestycję – powiedział Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. – Jednak odwołano się od tej decyzji do wojewody, ale organ wojewody przeanalizował dokładnie dokumentację i nie znalazł żadnych uchybień. Dlatego Play może przy ul. Lwowskiej 13 stawiać maszt – wyjaśnia.

Natomiast Michał Mielniczuk, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego, zaznaczył, że po spełnieniu przez inwestora ustawowych wymagań, nie było podstaw do odmowy udzielenia pozwolenia na budowę. Decyzja wojewody jest wykonalna, co oznacza, że uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych.

Inwestor: szkodliwość masztów dla zdrowia to są fake newsy

Sam inwestor, firma P4, poinformował Super Nowości, że stacja bazowa Playa stawiana przy ul. Lwowskiej będzie bezpieczna dla ludzi.

– Konstrukcje i proces montażu masztu spełniają surowe normy bezpieczeństwa – usłyszeliśmy. – Co do szkodliwości masztów dla zdrowia, to są to fake newsy.

Inne zdanie na ten temat mają mieszkańcy bloku nr 13 przy Lwowskiej w Rzeszowie. Uważają, że taki maszt pogorszy ich stan zdrowia. Czekają na postanowienie sądu administracyjnego, który zakazałby tej inwestycji. Uważają też, że skoro urzędnicy miejscy i inwestor z nimi nie konsultowali budowy wieży, to nie mają oni prawa bez ich zgody stawiać takiej budowli.

__________

Masz dla nas wiadomość? Chcesz podzielić się jakimś tematem? Potrzebujesz pomocy lub interwencji dziennikarzy? Skontaktuj się z nami: alarm@supernowosci24.pl

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin