REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 20 czerwca 2024

Mieszkańcy Zakrzowa nie chcą stacji telefonii komórkowej. „Władze nas oszukały”

Mieszkańcy tarnobrzeskiego Zakrzowa protestują przeciwko budowie stacji bazowej telefonii 5G.
Mieszkańcy osiedla Zakrzów w Tarnobrzegu nie chcą masztów telefonii komórkowej kilkadziesiąt metrów od ich domów. (Fot. Małgorzata Rokoszewska)

Mieszkańcy osiedla Zakrzów w Tarnobrzegu czują się oszukani przez władze miasta. W pobliżu ich domów rozpoczęły się przygotowania pod budowę stacji bazowej telefonii komórkowej.

Władze Tarnobrzega kilka miesięcy temu zapewniały, że stacja bazowa telefonii komórkowej zostanie zlokalizowana na terenie Tarnobrzeskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, a nie na prywatnej działce zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie ich domów. Przygotowania do inwestycji rozpoczęły się w miniony czwartek, ale nie tam gdzie się spodziewali.

10 lipca 2023 r. mieszkańcy osiedla Zakrzów spotkali się z dziennikarzami. Postanowili podzielić się swoimi niepokojami i wyrazić sprzeciw wobec działań władz Tarnobrzega. Ich zdaniem, nie dotrzymały one danego im słowa. Władze dopuściły się zaniedbań lub celowo doprowadziły do tego, by stacja bazowa telefonii komórkowej stanęła nie na miejskim, a prywatnym gruncie.

O batalii toczonej od zeszłego roku przez mieszkańców Zakrzowa w sprawie masztu mówił m.in. Bogusław Potański. Nie krył, że od kilku dni na osiedlu wszyscy zastanawiają się o co chodzi i co tu się dzieje? Prace ruszyły bowiem, ale nie tu gdzie się spodziewano.

Temat stacji bazowej na Zakrzowie wrócił jak bumerang

– Temat jest już wałkowany od poprzedniej kadencji władz miasta. Mieszkańcy już wtedy wyrazili dezaprobatę dla budowy bazy telefonii komórkowej na prywatnej działce, która znajduje się w odległości 30, 40, 50 metrów od najbliższych domów – mówił Bogusław Potański, mieszkaniec Zakrzowa i przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega. – W tej kadencji temat wrócił jak bumerang w ubiegłym roku i również mieszkańcy wyrazili dezaprobatę.

Faktycznie, w sierpniu 2022 r. wpłynął do Urzędu Miasta Tarnobrzega wniosek o wydanie pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej. Potański o wniosku dowiedział się we wrześniu i zwołał zebranie zarządu osiedla Zakrzów.

Zarząd jednogłośnie sprzeciwił się inwestycji przy ul. Przemysłowej i wyznaczył miejsce na terenie Tarnobrzeskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Jak przypomniał Potański, prezydent zapewnił jeszcze w ub. roku mieszkańców, że zrobi wszystko, by nastąpiła zmiana lokalizacji na akceptowalną przez mieszkańców, czyli na terenie TPPT. 

Kilka dni temu okazało się jednak, że to do prywatnej działki doprowadzony został prąd. Po to, by inwestor mógł rozpocząć planowaną od miesięcy inwestycję. Mieszkańcy Zakrzowa nie kryją oburzenia i domagają się odpowiedzi na pytania:

  • czy władze Tarnobrzega zaniedbały formalności związane ze zmianą lokalizacji?
  • czy też celowo doprowadziły do tego, by stacja nie powstała na terenie TPPT?

Inwestor wyjaśnia

O stanowisko w sprawie poprosiliśmy przedstawiciela inwestora.

– Po spotkaniu zorganizowanym na prośbę wiceprezydenta miasta Tarnobrzega, inwestor dokonał analizy przydatności działek komunalnych pod kątem technicznym oraz formalnoprawnym. Wybrał jedną z nich oraz wystąpił do miasta z wnioskiem o przedstawienie warunków umowy najmu. Operator otrzymał zapewnienie od przedstawicieli Urzędu Miasta, że jeśli zdecyduje się na zmianę lokalizacji może liczyć na sprawne zawarcie umowy oraz uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych – informuje Martin Stysiak, ekspert ds. Public Affairs spółki P4. 

– Operator przygotował wstępne rozwiązanie techniczne i przekazał go do miasta w grudniu 2022 r. Po złożeniu oficjalnego wniosku w sprawie zawarcia umowy dzierżawy na 30 lat, miasto 9 stycznia 2023 r. miało przystąpić do wyceny rocznej stawki czynszu dzierżawnego, po którym miał zostać ogłoszony przetarg ustny nieograniczony na dzierżawę gruntu. Przed przetargiem miał zostać opracowany projekt umowy dzierżawy, z którym operator miał się zapoznać przed przystąpieniem do przetargu. Pomimo licznych monitów do miasta ze strony operatora dotyczących statusu sprawy przez 5 miesięcy, miasto nie przedstawiło proponowanej stawki czynszu, projektu umowy ani terminu przetargu.

Inwestor: nie było oferty ze strony Urzędu Miasta Tarnobrzega

Jak tłumaczy przedstawiciel inwestora: „w efekcie po upływie 6 miesięcy od pierwotnych ustaleń z przedstawicielami Urzędu Miasta Tarnobrzeg, inwestor nie otrzymał konkretnej oferty najmu działki komunalnej na cele realizacji budowy stacji bazowej telefonii komórkowej. Tym samym operator, który ma zobowiązania wynikające z prawa telekomunikacyjnego oraz oczekiwań konsumentów, na początku czerwca podjął kroki w celu realizacji inwestycji w pierwotnej lokalizacji, na którą dysponuje ostateczną decyzją o Pozwoleniu na Budowę, umową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej energii elektrycznej i wykonanym łączem energetycznym”.

– Po zawiadomieniu miasta o rezygnacji z lokalizacji komunalnej operator otrzymał informację o terminie i warunkach przetargu na działkę komunalną. Minimalna cena ofertowa zaproponowana przez Urząd Miasta Tarnobrzega znacząco przekraczała stawki rynkowe dla tej lokalizacji. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom miasto nie przedstawiło również projektu umowy. Z powyższych powodów operator zrezygnował z udziału w przetargu na działkę komunalną i powrócił do realizacji pierwotnego kandydata, który jest bezpieczny i spełnia wszelkie wymogi prawne i środowiskowe – informuje Martin Stysiak.

Urząd Miasta Tarnobrzega zwołał konferencję dotyczącą budowy stacji bazowej telefonii komórkowej na terenie osiedla Zakrzów na środę, 12 lipca.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin