REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

Pociągiem na lotnisko w Jasionce. Czytelnik: rozkład jazdy do poprawy

Pasażerowie idący do samolotu Ryanair na lotnisku w Jasionce.
Pasażerowie, korzystający z pociągów na linii Rzeszów – Jasionka sugerują, że ich rozkład jazdy należałoby lepiej zsynchronizować z przylotami i odlotami samolotów. Jak się okazuje, to nie jest takie proste, a w niektórych sytuacjach wręcz niemożliwe. (Fot. Wit Hadło)

– Nikt, kto przygotowywał rozkład jazdy pociągów z Rzeszowa na lotnisko w Jasionce nie wziął po uwagę, że o godz. 5.40 jest lot do Warszawy – mówi nam pan Andrzej, pasażer często korzystający z połączenia lotniczego z Rzeszowa do stolicy. – Jeśli na lotnisku trzeba być dwie godziny przed odlotem, to o takiej porze nie ma kursu szynobusu w kierunku Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Dlaczego nie dostosowano pociągu, który na odpowiednią porę dojeżdżałby do Jasionki? – pyta nie bez racji.

SYGNAŁY CZYTELNIKÓW

Pasażerowie z jednej strony chwalą nowe połączenie kolejowe ze stacji Rzeszów Główny do przystanku Lotnisko-Jasionka. Podróż trwa krótko, bo zaledwie 18 minut. W takim czasie nie jest możliwy przejazd na tej trasie samochodem. Wiąże się to głównie z zazwyczaj zakorkowanym wyjeździe z Rzeszowa.

Z drugiej strony są też skargi, że nie ma kursów pociągów, które na czas dowoziłyby pasażerów do Portu Lotniczego. Nasz Czytelnik wskazał też problem, co do nocnego dojazdu z lotniska do Rzeszowa.

– O godz. 23.55 przylatuje ostatni samolot z Warszawy i jeśli pasażer nie ma swojego samochodu na przylotniskowym parkingu, to nie ma czym się dostać do miasta. Zostaje taksówka, a to spore koszty – dodaje.

Rozkład jazdy Rzeszów – Jasionka. Co na to Urząd Marszałkowski?

O wyjaśnienie w sprawie połączeń pociągów dojeżdżających do lotniska w Jasionce zwróciliśmy się do przedstawiciela organizatora, który przygotowuje rozkład jazdy. W tym wypadku odpowiedzialny za to jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

– Dostosowanie kursowania pociągów nie jest niestety możliwe w stu procentach – mówi Zbigniew Kozak, wicedyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu zbiorowego UMWP. – W szczególności z powodu różnych godzin odlotów samolotów w poszczególne dni tygodnia. Mając na uwadze sugestie linii lotniczych, aby pasażerowie odprawiali się z dwugodzinnym wyprzedzeniem – co jednak nie zawsze jest konieczne – na zdecydowaną większość rejsów jest możliwy dojazd na lotnisko pociągiem – dodał wicedyrektor.

Zbigniew Kozak stwierdził też, że nieprawdą jest, iż dla ostatniego przylotu z Warszawy (godz. 23.55) nie ma pociągów.

– W pierwotnym rozkładzie jazdy był kurs o godz. 0.10. Były jednak uwagi, że to zbyt wcześnie, bo pasażerowie nie zdążą się odprawić i dojść na tę godzinę na przystanek. W związku z tym została wprowadzona zmiana i obecnie ten pociąg odjeżdża z Jasionki o godz. 0.40 – wyjaśnia.

Pociągiem nie tylko na samolot, ale też do pracy w strefie

Urząd Marszałkowski informuje jednocześnie, że pasażerami pociągów relacji Rzeszów – Jasionka i z powrotem są nie tylko pasażerowie samolotów. To w znacznym stopniu również pracownicy strefy SSE. Transport ten zapewnia dojazd do pracy w systemie trzyzmianowym, z godzinami rozpoczynania i ukończenia pracy tj.: 7, 8, 15, 16, 22, i 23. Uwzględnia też czas dotarcia do siedzib ich zakładów.

Dodatkowym utrudnieniem, czasem wręcz niemożnością ulepszenia oferty, np. poprzez zagęszczenie ilości pociągów, jest brak przepustowości linii kolejowej pomiędzy Rzeszowem, a Zaczerniem. Na tym odcinku łączą się linie kolejowe w stronę Kolbuszowej i Jasionki.

Obecnie jeździ tam już ponad 70 pociągów regionalnych i Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej w ciągu doby. Do tego trzeba jeszcze doliczyć pociągi towarowe. Pociągi o tzw. wyższej kategorii mają pierwszeństwo nad pozostałymi składami wagonów. Te uwarunkowania decydują o tym, czy jest możliwe spełnienie wszystkich oczekiwań dotyczących dogodnych godzin kursowania pociągów.

_____

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin