REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 24 czerwca 2024

Bitwa o Nasz Mielec, Wasz Mielec czy Teraz Mielec?

Fontanna na Rynku w Mielcu
W Mielcu zaczynają tryskać przedwyborcze gejzery inicjatyw społecznych. (Fot. Archiwum)

Przedwyborczy Mielec niejedno ma imię. A zbieżność nazw komitetów wyborczych zapowiada bezpardonową rywalizację. Już na poziomie nazw komitetów wyborczych.

Członkowie ćwierć wieku działającego Stowarzyszenia Nasz Mielec musieli być nieprzyjemnie zaskoczeni na wieść, że tarnobrzeska delegatura Krajowego Biura Wyborczego zarejestrowała Komitet Wyborczy Wyborców „Wasz.Mielec.pl”. I przekonani są, że to nie jest przypadkowe podobieństwo nazw organizacji. „Nasz Mielec: wystosował nawet list otwarty do wyborców, w którym zwraca uwagę, iż  „Obecnie w przestrzeni publicznej pojawiają się tymczasowe komitety i stowarzyszenia o nazwach podobnych do Naszego Mielca. Traktujemy to jako wyraz uznania dla naszych 25-letnich dokonań, a jednocześnie potwierdzenie naszej wiarygodności”. W liście nie pada nazwa konkurencji politycznej, ale bezpośrednie rozmowy z przedstawicielami „naszego Mielca” potwierdzają, że konkurentom chodzi o „zamieszanie ludziom w głowach”.

– Nie chcieliśmy listem wprowadzać w kampanię przedwyborczą elementów kłótni, ale pokazać, że pojawiły się stowarzyszenia albo komitety wyborcze o takiej nazwie, by zamieszać ludziom w głowie – wyjaśnia Bogdan Bieniek, przewodniczący Stowarzyszenia Nasz Mielec, ale też mieleckiej rady miasta.

Zastrzega, że zasadniczym celem listu było podziękowanie wyborcom i współpracownikom za mijającą kadencję, w trakcie której stowarzyszenie miało swoich przedstawicieli i w miejskiej i w powiatowej radzie.

– Ale przy okazji zwrócić uwagę wyborcom: czytajcie programy wyborcze – wyjaśnia. – Oczywiście te zbieżności nazw komitetów nie są przypadkowe. Nie chcemy robić z tego awantury, ale uczulić mielczan, by byli czujni.

Ponieważ Nasz Mielec ma ambicję ponownie sięgnąć po wpływy w powiecie, w rejestrach Krajowego Biura Wyborczego figuruje, jako KWW Nasz Mielec – Nasz Powiat.

Wasz.Mielec.pl w blokach startowych

Na liście tarnobrzeskiej delegatury KBW figuruje, jako pierwszy zarejestrowany komitet wyborczy. Nasz Mielec jest dopiero na 28 pozycji. Jarosław Szczerba, który jest radnym miejskim i współtwórcą Waszego Mielca, z trudem tłumi irytację na przytoczone z listy określenie o „tymczasowych komitetach i stowarzyszeniach”.

– Nazwę mamy zbliżoną do Naszego Mielca, który wystosował ten artykuł, choć nie wiem, w jakim celu to zrobił – przyznaje radny. – Nie jesteśmy okazjonalnym, tylko bardzo poważnym komitetem, w którym mamy bardzo rozpoznawalne osoby w naszym mieście. Chcemy mielczanom dać alternatywę wyborczą i szansę głosowania na komitet, który będzie ich reprezentował. Stąd nazwa: Wasz Mielec. A nasz komitet jest także ich komitetem, co chcieliśmy podkreślić nazwą. Konkurencja zaczyna robić bardzo nerwowe ruchy, o czym świadczy wspomniany list. Co znaczy, że bardzo poważnie się nas obawiają.

Zapewnia, że Wasz.Mielec.pl pod nikogo się nie podszywa, list Naszego Mielca potwierdza tylko jego obawy przed Waszym Mielcem, a zwolennicy Waszego Mielca doskonale wiedzą na kogo mają głosować i zbieżność nazw ich nie zmyli.  

Rywalizacja obu grup działaczy społeczny ma także swój aspekt personalny. W 2018 Stowarzyszenie Nasz Mielec zgłosiło w wyborach samorządowych Piotra Wiecha, jako kandydata na funkcję prezydenta miasta. Po dwóch miesiącach nastąpiła zmiana, a oficjalnym kandydatem stowarzyszenia został Zdzisław Nowakowski. Piotr Wiech oficjalnie ze startu zrezygnował. Dziś jest współtwórcą Waszego Mielca, który rywalizuje z jego poprzednim środowiskiem politycznym.

Między Mielcem Naszym a Waszym

– Był kiedyś związany z Naszym Mielcem, nawet był wtedy przymierzany do funkcji kandydata na prezydenta miasta, aczkolwiek nigdy kandydatem nie był – potwierdza Jarosław Szczerba. – Wypisał się ze struktur Naszego Mielca, teraz jest założycielem naszego komitetu Wasz.Mielec.pl.

Bogdan Bieniek z Naszego Miasta daleki jest od twierdzeń, że zbieżność nazw komitetów wyborczych, to także swoisty akt zemsty Piotra Wiecha na swoim niegdysiejszym środowisku działaczy społecznych.

– Nie zamierzamy prowadzić wojny domowej, nie będzie z naszej strony negatywnej kampanii – zapowiada. – Niemniej jednak z uwagą będziemy obserwować, jak ta rywalizacja się rozwinie.   

A Teraz Mielec

Krajowe Biuro wyborcze zarejestrowało także KWW Teraz Mielec. Kolejny, który ma w nazwie nazwę miasta. To ma być „samorządowe ramię” powołanego wcześniej Stowarzyszenia Teraz Mielec. Dla Jarosław Szczerby już samo istnienie tego komitetu może być dla wyborców mylące.

– To zmyłka – alarmuje. – Będzie tam kilku aktualnych radnych Prawa i Sprawiedliwości, więc będzie to PiS, tylko pod inną maską.

W miniony wtorek Teraz Rzeszów oficjalnie ogłosił, że ich kandydatem na stanowisko prezydenta miasta będzie Radosław Swół, obecny radny mieleckiej rady miasta, który do tego gremium trafił z listy PiS.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin