REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

Nowa linia MPK „67”. To może być rozwiązanie problemu dojazdu dzieci do szkoły

Łukasz Dziągwa (na zdjęciu stoi) podczas spotkania w siedzibie ZTM, poinformował, że linię MPK nr 37 jeżdżącą po osiedlu Budziwój, już od 1 marca może wesprzeć nowa krótsza linia nr 67. (Fot. Paweł Rosicki)

Autobusy linii MPK nr 37 powinny być dostosowane do godzin rozpoczęcia lekcji w Szkole Podstawowej nr 15 na osiedlu Budziwój w Rzeszowie. Tego domagają się rodzice uczniów. W tej sprawie w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego z Łukaszem Dziągwą, wicedyrektorem ZTM spotkali się Witold Bieńko, dyrektor SP nr 15 i Natalia Czekaj, przewodnicząca Rady Rodziców SP 15.

Dyrekcja ZTM wyszła z inicjatywą i zaproponowała utworzenie dodatkowej linii autobusowej o numerze 67, która już od 1 marca rozwiązałaby sprawę zwiększenia częstotliwości dojazdu dzieci do szkoły.

Niestety, gdy od 1 stycznia zaczął obowiązywać nowy rozkład jazdy autobusów, linia 37 nie została dostosowana do godzin rozpoczęcia lekcji w Szkole Podstawowej nr 15 na osiedlu Budziwój. Uczniowie się spóźniali, a rodzice nie zawsze byli i nadal są w stanie ich dowieźć na czas.

Petycja rodziców do ZTM

W związku z tym rodzice wystosowali petycję do ZTM, w której domagali się jak najszybszej korekty w rozkładzie „37”.

Obecnie autobusy nr 37 jeżdżą na trasie do szkoły i z powrotem od strony Tyczyna (ulice: Budziwojska, Herbowa, Tarnopolska, Karmelowa, Pogodne Wzgórze, Aroniowa, Anielska i inne), wszystko w obrębie szkoły. To linia ogólnomiejska i potrzeba czasu, żeby zmienić rozkład jazdy tak, by był on dostosowany do przejazdu dzieci do szkoły.

Wcześniej możliwe jest wprowadzenie nowej, krótszej linii, która zapewniałaby przejazd podróżnym w tym rejonie miasta już niespełna trzy tygodnie. Takie też są plany miejskiego przewoźnika. Autobusy jeździłyby po pętli od MPGK przy alei Sikorskiego i kończyły trasę również na terenie MPGK.

– Na tak dużym osiedlu Budziwój jest problem z komunikacją miejską – powiedział Witold Bieńko, dyrektor SP nr 15. – Zawieźć dzieci do szkoły, gdzie jest ponad 600 uczniów, to jest kłopot. Muszę zadbać o bezpieczeństwo dzieci, a niestety autobus linii 37 od 1 stycznia br. w rozkładzie jazdy nie został dostosowany do godzin rozpoczęcia lekcji. Dzieci nie są w stanie dojechać z tego powodu na czas – podkreśla.

To niebezpieczne!

Dyrektor dodał też, że warunki lokalowe w szkole nie są najlepsze. Świetlica jest za mała i po skończeniu lekcji, gdy trzeba na autobus czekać kilkadziesiąt minut, to dzieci w wieku od 10 do 14 lat się niecierpliwą w tym ścisku i same idą do domu. A to jest niebezpieczne.

– Droga do domu im się wydłuża, idą same, mogą wpaść pod samochód – mówi Witold Bieńko. – To im zajmuje od 20 do nawet 40 minut. Docierały do mnie sygnały, że gdy uczniowie wędrowali, to zatrzymywał się przed nimi obcy samochód – czarne bmw i kierowca chciał ich na siłę wziąć do środka auta. To niebezpieczne dla dzieci, a jako dyrektor jestem za nie odpowiedzialny. Dlatego z rodzicami przygotowaliśmy petycję do przewoźnika, żeby wprowadzić korektę odjazdu autobusów linii 37 – dodaje.

„67” ma wesprzeć „37”

Efektem ponad dwugodzinnego spotkania w siedzibie ZTM przy ul. Trembeckiego była propozycja przedstawiona przez Łukasza Dziągwę, wicedyrektora Zarządu Transportu Miejskiego.

W spotkaniu w ZTM wzięli udział (od lewej): Natalia Czekaj przewodnicząca Rady Rodziców SP 15, Monika Pieczonka, organizatorka petycji w sprawie wprowadzenia zmian w rozkładzie jazdy „37”, Witold Bieńko, dyrektor SP nr 15 i Tadeusz Ożyło, przewodniczący Rady Osiedla Budziwój.

– Po zakończeniu ferii zimowych autobus linii nr 37 będzie jeździł według dotychczasowego rozkładu – stwierdził wiceszef ZTM. – Ale proponujemy nową linię autobusową, która prawdopodobnie będzie miała numer 67. Dzięki niej zapewnione zostaną potrzeby mieszkańców osiedla Budziwój, a przede wszystkim uczniów. Będzie większa częstotliwość autobusów po godzinie 7 oraz częstszy dojazd na czas w godzinach od 9.30 do 14.30. Tak będzie również z dojazdem do domu po zakończeniu lekcji – dodaje.

Jednocześnie, jak informuje miejski przewoźnik, na wiosnę przeprowadzone zostaną konsultacje w sprawie korekty godzin odjazdu autobusów linii 37. Zmiany byłyby wprowadzone od 1 lipca. Wcześniej jednak, bo najpóźniej od 1 marca (może się to uda jeszcze w lutym) wdrożona w życie byłaby nowa linia autobusowa MPK o numerze 67. Trzeba jednak zorganizować kierowców, przygotować harmonogram przejazdu autobusów i oszacować, ile to będzie kosztować.

Jaka będzie trasa nowej linii „67”?

Wicedyrektor ZTM poinformował, że na pewno „67” będzie zaczynać swój przejazd i kończyć go przy alei Sikorskiego na terenie MPGK. Autobus pojedzie pod szkołę przy ul. Budziwojskiej (na razie z powodu braku zezwoleń od starosty nie zatrzyma się na ulicy Grunwaldzkiej i Orkana). Zatrzyma się natomiast przy ulicy Herbowej, a dalej pojedzie na skrzyżowanie ul. Budziwojskiej z ul. Jana Pawła II. Później w kierunku cmentarza, znów szkoły, kościoła i przejedzie obok Galerii Budziwój, skręci w stronę ul. Poselskiej i Podleśnej i do pętli na terenie MPGK.

Czas przejazdu całej trasy to maksymalnie 30 minut.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin