REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 23 listopada 2024

Pierwszy taki zabieg w Polsce, a drugi na świecie. Przeprowadzono go w Rzeszowie!

Pionierska metoda, odbiega od tradycyjnych technik przez eliminację konieczności mechanicznego oddzielania zrostów (Fot. Facebook KSW nr 2 w Rzeszowie)

Zespół Kliniki Kardiologii, przy znaczącym wsparciu specjalistów z Klinik Intensywnej Terapii oraz Kardiochirurgii, dokonał przełomu w medycynie polskiej, stosując po raz pierwszy w Polsce, a drugi na świecie, innowacyjny system usuwania elektrod z serca, oparty na zastosowaniu wibracji.

Ta pionierska metoda, odbiega od tradycyjnych technik przez eliminację konieczności mechanicznego oddzielania zrostów. W tym podejściu, elektroda została wprowadzana w stan wibracji, co umożliwiło jej bezproblemowe oddzielenie od tkanki i usunięcie.

– Jest to absolutnie nowa koncepcja wykonywania zabiegów, która jest przedmiotem badań klinicznych. Mamy nadzieję na dalszy rozwój tej obiecującej metody. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy pomagać naszym Pacjentom stosując najnowsze światowe technologie – pisze na Facebooku placówki prof. dr hab. n. med. Andrzej Przybylski, kierownik Kliniki Kardiologii z Pododdziałem Ostrych Zespołów Wieńcowych w KSW nr 2 w Rzeszowie.

Dwóch pacjentów dostało nowe życie

Twórcą metody jest izraelska firma XTRAC Medical. W Rzeszowie zabiegi zostały przeprowadzone u dwóch pacjentów, u których urządzenia zostały wszczepione odpowiednio 3 i 5 lat temu. Obie procedury przebiegły bez jakichkolwiek powikłań oraz problemów technicznych, co świadczy o wysokiej efektywności i bezpieczeństwie tej metody.

Jest to nie tylko krok milowy dla polskiej medycyny, ale również dla globalnej społeczności kardiologicznej. Otwiera bowiem nowe perspektywy w zakresie technik chirurgicznych.

Bezpieczniej dla pacjenta

Szpital przypomina w komunikacie, że zabiegi wszczepienia stymulatorów i kardiowerterów defibrylatorów serca są procedurami ratującymi życie wielu pacjentów. Niestety, jak wszystkie procedury medyczne nie są wolne od powikłań. Uszkodzenia elektrod lub infekcje wszczepionego układu zdarzają się bardzo rzadko, lecz leczenie ich jest bardzo trudne. Wymaga bowiem usunięcia poprzednio implantowanych elektrod – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Andrzej Przybylski. I dodaje, że „jest to trudne i obarczone dużym ryzykiem ze względu na zrośnięcie elektrod ze ścianą naczyń i serca. Do tej pory wszystkie systemy do usuwania elektrod oparte były na różnego typu koszulkach oddzielających zrosty przy pomocy energii mechanicznej lub laserowej”.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin