REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 20 czerwca 2024

Przed nami Noc Muzeów! Wiele atrakcji w Rzeszowie

Fot. Materiały prasowe

Przed nami kolejna edycja rzeszowskiej Nocy Muzeów. W tę wyjątkową noc – z soboty na niedzielę – 18 rzeszowskich instytucji przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń; wystaw, pokazów, warsztatów i wiele innych atrakcji. W tym roku grono partnerów Muzeum Okręgowego powiększyło się o Teatr Maska oraz Stowarzyszenie Rzeszowskie Klasyki Nocą. Tegoroczną Noc Muzeów zaplanowano 18 maja od godz. 19, a Muzeum Techniki i Militariów zaprasza już od 14!

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie – ul. 3 Maja 19

Wstęp 5 zł, godz.: 19.00 – 24.00

Wystawy stałe:

 • Galeria Malarstwa Europejskiego.
 • Galeria Rzemiosła Artystycznego.
 • “Żołnierz  polski 1914 -1945.  Kolekcja  Jana  Partyki”.
 • Prezentacja obrazów prof. Tadeusza Boruty

Wystawa czasowa: „Andy Warhol przed i po”
Andy Warhol jest jednym z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Uznawany za rewolucjonistę sztuki, twórcę pop-artu i ikonę popkultury. Artystą, który przeszedł drogę od dobrze prosperującego grafika reklamowego do artysty-gwiazdy o popularności porównywalnej z gwiazdami filmowymi czy idolami muzyki pop. Twórcą, którego sposób bycia, strój, kolor włosów, każdy gest staje się równie ważny jak realizowana przez niego praca graficzna. Jego twórczość będzie można podziwiać również podczas Nocy Muzeów.
Wystawa została zorganizowana ze zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Medzilaborcach i jest efektem współpracy Samorządowego Kraju Preszowskiego z Województwem Podkarpackim.

Wydarzenia towarzyszące:

 • 20.00 – „New Look” Christiana Diora i ewolucja powojennej sylwetki – prelekcja dra Piotra Szaradowskiego
 • prezentacja kilku obiektów z zakupionej kolekcji ubiorów i dodatków z francuskich domów mody
 • Żywa lekcja historii” w wykonaniu Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji im. 20 Pułku Ułanów

Muzeum Historii Miasta Rzeszowa – Rynek 12

Wstęp 2 zł, godz.: 19.00 – 18.00

 • Wystawa stała: „Sześć wieków Rzeszowa”
 • Wystawa czasowa: „Monte Cassino 1944”
  Wystawa czasowa związana z 80- tą rocznicą bitwy, ze szczególnym uwzględnieniem żołnierzy gen. Władysława Andersa związanych z Podkarpaciem i Rzeszowem. Fragment wystawy został poświęcony także Melchiorowi Wańkowiczowi, który był kronikarzem II Korpusu Polskiego i autorem bezcennego trzytomowego reportażu „Bitwa o Monte Cassino”.

Wydarzenia towarzyszące:

 • prezentacja pary pistoletów kapiszonowych, pojedynkowych z akcesoriami w kasecie z połowy XIX w.
 • 20.00 i 22.00 – zwiedzanie wystawy stałej z muzealnikiem

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie – Rynek 6

Wstęp 2 zł, godz.: 19.00 – 24.00

Wystawa stała: Wystawa stroju ludowego „Na co dzień i od święta”.

Wystawa czasowa: „Na psa urok”

Wydarzenia towarzyszące:

 • 19.00-21.00 – pokaz haftów w wykonaniu członków Koła Hafciarskiego „Kotulanki na rzeszowską nitkę”
 • od 19.30 co pół godziny – emisja filmu „Lasowiackie gusła”

Muzeum Techniki i Militariów – ul. Kochanowskiego 19

Już od godziny 14.00!

Wstęp wolny, godz.: 14.00 – 24.00

 • „Święto Ratownika” – pokazy sprzętu i działania służb ratowniczych (Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Ratownictwo Medyczne, Ratownicy-górnicy, Wojsko, Policja, STORAT – psy ratownicze, AWANGARDA – Polscy Medycy na Froncie),
 • Wystawa II Wojna Światowa – mundury , technika, wyposażenie
 • Wystawa pojazdów i motocykli zabytkowych
 • Wystawa zabytkowego sprzętu AGD i RTV
 • Wystawa mundurów służb mundurowych 1945 – 2024
 • Wystawa sprzętu wojskowego opancerzonego, pojazdów policyjnych
 • i strażackich
 • Pokazy dynamiczne pojazdów zabytkowych wojskowych i cywilnych
 • Występy
 • Gastronomia
 • Atrakcje dla dzieci

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie – ul. Mickiewicza 13

Wstęp : 2 zł, godz.: 19.00 – 24.00

Wystawy:

Bajkolandia z klocków LEGO®” – otwarcie wystawy czasowej zrealizowanej we współpracy z Bricks & Figs w Krakowie, prezentującej figurki bohaterów bajek z małych i dużych ekranów oraz fantastyczne, bajkowe konstrukcje zbudowane ze słynnych klocków. Będzie można oglądać liczne budowle z bohaterami filmów Disneya, bajeczne zamki i królewny, znane postaci z kreskówek, fantastyczne zestawy Ninjago® i powstałe w oparciu o grę komputerową Minecraft®, LEGO® Star Wars™, a nawet z niezwykle popularnej serii o przygodach Harrego Pottera.

Muzeum Dobranocek – wspomnienia nie tylko dla dzieci” – wystawa stała prezentująca eksponaty związane z realizacją filmów animowanych dla dzieci: oryginalne lalki, folie animacyjne, projekty, scenariusze i scenopisy obrazowe do filmów lalkowych i rysunkowych. Na wystawie stałej pokazane są także przedmioty codziennego użytku minionej epoki z wizerunkami bohaterów dobranocek i wiele innych pamiątek.

Przygody Gąski Balbinki” – wystawa czasowa o bohaterce jednej z najstarszych dobranocek prezentująca historię słynnej Gąski od czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”, w którym pisarka i ilustratorka Anna Hoffmanowa od 1957 r. przedstawiała krótkie i zabawne historyjki obrazkowe aż po przygody pokazywane w okienkach telewizorów.

19.00 – 19.15, 20.00 – 20.15 „Mini-koncert” – występ uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie

Warsztaty:

19.30 – 21.00 „Hej koleżanko, kolego mamy LEGO®!” – warsztaty rodzinne budowania bajkowej konstrukcji z klocków LEGO®.

21.00 – 23.00 „W ławce szkolnej sprzed lat…” – podróż w czasie do dawnej szkoły, gdzie można będzie usiąść w ławce szkolnej sprzed lat i spróbować swych sił w kaligrafii.

Zabawy towarzyszące:

Koło fortuny” – zabawa dla dzieci i dla dorosłych polegająca na odgadywaniu bohaterów dobranocek przedstawionych na poszczególnych polach koła.

Fotka z bohaterem” – spotkanie z postaciami z dobranocek w przestrzeni Muzeum

Pokazy filmowe:

Powróćmy do tych dawnych lat”– prezentacja filmów animowanych w sali projekcyjnej Muzeum Dobranocek. Można będzie obejrzeć przygody Gąski Balbinki, Reksia, Bolka i Lolka… i wielu innych dobranockowych bohaterów.

Warsztaty/zajęcia: bezpłatne, obowiązują zapisy pod nr. tel.: 17 748 36 51

Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie – ul. Zamkowa 4

Wstęp wolny, godziny: 19.00 – 24.00

 • Wystawa czasowa: „Niezwykle zwykli ludzie. Święci w ilustracjach” – wystawa zbiorowa
 • Wystawa stała: Sztuka sakralna od średniowiecza do współczesności

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
ul. 3 Maja 9

Wstęp wolny, godz.: 18.00 – 24.00

18:00 – otwarcie wystawy „VISUAL STORY”

Wystawa Visual Story polaryzuje między dwoma biegunami: medium filmu i książki fotograficznej. Osoby Twórcze z Katedry Fotografii, Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi chcą podzielić się bogatym dorobkiem ważnych projektów, których finalna forma została rozbudowana o narrację trwającą w czasie oraz obiekt. W Katedrze Fotografii wydziału Operatorskiego od ponad 30 lat główny nurt działalności fotograficznej i wystawowej przecinają realizacje książek i krótkich form filmowych. Wypowiadamy się tworząc video arty, ziny, artbooki, audio-visual performance czy etiudy. Materia papieru i wirtualność multimediów nie konkurują ze sobą, lecz dopełniają się. Dwa bieguny wyznaczają wolną przestrzeń dla chmury twórczych, wolnych elektronów, dając wzrastającym artystom swobodę w tworzeniu osobistych historii, zanurzonych w szeroko pojętym tytułowym visual story. Twórcami zaproszonymi do wystawy są aktualnie studiujący, absolwenci oraz wykładowcy naszej szkoły. Książki pochodzą z kolekcji pracowni „projektowania publikacji” prowadzonej przez dr Bartłomieja Talagę, który wraz ze studentami dokonał selekcji pokazywanego zestawu postaw twórczych. Na wystawie będzie można obejrzeć zarówno klasyczne książki jak i obejrzeć krótkie formy filmowe.

Kurator wystawy: dr Bartłomiej Talaga
Partner wydarzenia: Szkoła Filmowa w Łodzi

Galeria r_z / ORz ZPAP – ul. 3 Maja 16

Wstęp wolny, godz.: 18.00 – 24.00

Wystawa „Anatomia procesu”

Projekcja krótkich form filmowych, których celem jest ukazanie procesu twórczego artystów zaproszonych oraz związanych ZPAP ORz. Projekt „Anatomia procesu” odnosi się do głębszego zrozumienia etapów i elementów, które kształtują całe dzieło twórcze – niezależnie od dziedziny artystycznej. Artyści są proszeni do ukazania swoich inspiracji oraz odsłaniania tajemnic związanych z ich procesem twórczym. Mogą to być różnorodne przestrzenie stymulujące ich kreatywność, takie jak: poezja, literatura, natura, pejzaże, krajobrazy czy przestrzeń miejska. Niezwykle istotnym aspektem projektu jest unikanie dosłowności i śmiałe podejście do uchwycenia szerszej perspektywy rzeczywistości, która inspiruje i napędza artystów do twórczego działania. Dzięki projektowi „Anatomia procesu” odbiorcy będą mieli okazję zobaczyć, jak rodzi się proces twórczy, skąd czerpane są pomysły i inspiracje oraz jak są związane z daną pracą artystyczną: nie jako gotowe dzieło, lecz jako dynamiczny proces. Ponadto ważne jest skupienie uwagi osób zainteresowanych zagadnieniem na jakiej bazie artyści konstruują swoje dzieła, jakie inspiracje wykorzystują oraz jakimi technikami się posługują.

Nazwa projektu, „Anatomia procesu” sugeruje, iż proces twórczy jest równie istotny jak sam efekt końcowy, a zrozumienie i odkrywanie jego stanowi istotny element dla pełnego zrozumienia sztuki i twórczości artystycznej.
Kurator: Łukasz Kuśnierz

Biuro Wystaw Artystycznych – ul. Jana III Sobieskiego 18

godz.: 19.00 – 24.00

Wystawy:

 • Sztuka Nowoczesna z kolekcji Książąt Lubomirskich – wstęp 5 zł
 • „Rzecz o Aniołach” – wystawa malarstwa i grafiki Marii Monikowskiej-Tabisz – wstęp wolny

Galeria Pod Ratuszem, ul. Rynek 1:

 • Wystawa „Horyzonty” – malarstwo i grafika studentów koła artystyczno-naukowego „RAZEM” z Instytutu Sztuk Pięknych UR – wstęp wolny

Stowarzyszenie Rzeszowskie Klasyki Nocą

Wstęp wolny, godz.: 19.00 – 24.00

Zapraszamy na wystawę zabytkowych pojazdów, które będzie można podziwiać na placu obok Biura Wystaw Artystycznych, ul. Jana III Sobieskiego 18.

Rzeszowski Dom Sztuki – Adam Rajzer – ul. Mickiewicza 13

Wstęp wolny, godz. 19.00 – 24.00

 • Wystawa malarstwa Wlastimila Hofmana
  Na wystawie zaprezentowanych zostanie 10 prac artysty z przedwojennego okresu twórczości z lat 1918-1932
 • Wystawa malarstwa Sylwestra Stabryły „Cichość serca”
  Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkanaście premierowych obrazów w technice olejnej namalowanych specjalnie na naszą wystawę̨. Prace oprawione w stylizowane, antyczne ramy mają podkreślić́ nawiązanie w swoim charakterze do obrazów wielkich europejskich mistrzów dawnego malarstwa.

Teatr Maska w Rzeszowie – ul. Mickiewicza 13

wstęp: 2 zł, godz.: 19:00 – 24:00

 • Witamy w Pracowni Dżepetta
  Usytułowana w podziemiach Teatru Maska Pracownia Dżepetta to nowo powstałe, klimatyczne muzeum lalek teatralnych. Muzealna przestrzeń składa się z trzech kameralnych pomieszczeń. W pierwszym z nich prezentowane są stylizowane maski teatralne, jakie spotkać można w różnych zakątkach świata. Kolejne dwie przestrzenie wystrojem nawiązujące do rzemieślniczych pracowni – stolarskiej i krawieckiej – wypełniają lalki, projekty scenograficzne, rekwizyty i kostiumy z archiwalnych spektakli Teatru Maska i Kacperek.
 • Z okazji Nocy Muzeów zaprosimy zwiedzających także na scenę kameralną zamienioną na ten dzień w magiczną Krainę Czarów, gdzie będzie można zobaczyć lalki z przedstawień aktualnie granych na scenie Teatru Maska.

czas zwiedzania: ok. 15–20 min

Rzeszowskie Piwnice – ul. Rynek 26

Godz.: 19.00 – 24.00

 • Samodzielne zwiedzanie piwnic ścieżką „Obrazy Historii”, ostatnie wejście o 23:00, wstęp: 5 zł
 • Projekcja multisensorycznego filmu o historii Rzeszowa, ostatni seans 23.30, wstęp: 3 zł

Instytut Sztuk Pięknych Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytet Rzeszowski – al. mjr. W. Kopisto 2a

Wstęp wolny, godziny: 19.00 – 24.00

 • Wystawy prac Studentów i Pedagogów w poszczególnych pracowniach i holach Instytutu
 • Warsztaty i prezentacje technik z różnych dziedzin sztuki (m. in. grafika warsztatowa, fotografia, rysunek i malarstwo, techniki cyfrowe)
 • Projekcje filmowe
 • Wystawa części kolekcji sztuki współczesnej Jana Pastuły w Galerii ISP wraz z oprowadzaniem kuratorskim
 • Seria wykładów z obszaru sztuk wizualnych (dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych)
 • Konsultacje i przegląd teczek kandydatów na studia artystyczne
 • Mapping
 • Gry manualne – abstrakcyjne i nielogiczne
 • Instalacje interaktywne

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie – ul. Okrzei 7

Wstęp wolny, godz.: 19.00-24.00

 • Planetarium Mobilne
  Planetarium Mobilne to innowacyjny eksponat edukacyjny, który przyjeżdża bezpośrednio na wydarzenia, by przenieść uczestników w świat nauki dzięki pokazom w technologii 360 stopni. Projekcje otaczają widzów z każdej strony, tworząc efekt pełnego zanurzenia w oglądane treści, od tajemniczych galaktyk, przez czar prehistorycznej Ziemi, po najnowsze wynalazki technologiczne.
 • Podkarpackie Konfrontacje Fotograficzne
  Ekspozycja z udziałem fotografików naszego regionu (jak zawsze) prezentuje dorobek twórczy Podkarpacia a Konfrontacje kolejny raz są okazją do porównania umiejętności artystów fotografii i miłośników tej dyscypliny sztuki.
 • Co tu się (nie) działo 1944 – 1948”
  Na wystawie będzie można podziwiać reprinty afiszy promujących różnorodne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, przedstawienia teatralne i nie tylko, które miały miejsce w obecnej siedzibie Wojewódzkiego Domu Kultury przy ul. S. Okrzei 7, ówcześnie przy ul. Tannenbauma 7.
 • Pracownie PCN Łukasiewicz
  Pracownie PCN Łukasiewicz w trakcie pokazów biologiczno-chemicznych, zabiorą widzów w podróż do świata nauki, z pomocą różnorodnych, efektownych i zaskakujących doświadczeń. Dadzą także możliwość ujrzenia niewidocznego gołym okiem mikro świata, który nas wszakże otacza.

SALA MUZEALNA ENERGETYKI PODKARPACKIEJ w Rzeszowie PGE Obrót S.A. Centrala w Rzeszowie – ul. 8 Marca 6

Wstęp wolny, godz.: 19.00 – 24.00

 • Zwiedzanie Sali Muzealnej z przewodnikiem (godz.: 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, – wśród eksponatów:
  – liczniki energii Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, miliamperomierz z 1935r., amatorska radiostacja, MERITUM – pierwszy polski mikrokomputer z 1985r.,
  – fragment kabla ziemnego linii niskiego napięcia, z lat 20. ub. wieku, doprowadzającego energię do Zamku hrabiego Alfreda Potockiego w Łańcucie.
  – wystawa o początkach elektryczności w Łańcucie
  – wystawa dotycząca unikalnej jedynej w Polsce linii energetycznej 750 kV relacji Elektrownia Chmielnicka – Stacja Widełka,
  – wystawa poświęcona Józefowi Hermanowi Osińskiemu –pierwszemu polskiemu elektrykowi, patronowi roku w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich,
 • Pokaz widowiskowych wyładowań „Transformatora Tesli”, początek godzina 20.30,
 • Pokazy z dziedziny elektryczności i magnetyzmu na modelach edukacyjnych (m.in. Transformator Tesli, Generator Van de Graaffa),
 • wystawa specjalistycznych pojazdów energetycznych,

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ ODDZIAŁ W RZESZOWIE – ul. Słowackiego 18

Wstęp wolny, godz.: 19.00 – 24.00

 • Prezentacja materiałów archiwalnych IPN – zbiorów prywatnych pozyskanych w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci”.
  Wejścia co 45 min. (godz. 19:15, 20:00, 20:45, 21:30, 22:15, 23:00), za okazaniem wejściówek dostępnych od 13 maja 2024 r. w siedzibie IPN Oddział w Rzeszowie przy ul. Słowackiego 18
 • Mobilne skrzynie z immersyjną edukacją historyczną
 • Prezentacja wystaw: „Stanisław Maczek”, wystawa artefaktów odnalezionych podczas poszukiwań Żołnierzy Niezłomnych w województwie podkarpackim
 • Sprzedaż publikacji IPN
 • Kartonale i prezentacja bohaterów polskiej historii w przestrzeni publicznej województwa podkarpackiego
 • Edukacyjne gry planszowe: „Polak Mały”, Pamięć’39”, „Znaj Znak”, „Znaj Znak. Pamięć”, „303”
 • Konkursy historyczne dotyczące wybranych postaci historycznych: gen. Stanisława Maczka, gen. Władysława Andersa; konkursy dla najmłodszych
 • Gra miejska Akcja „Kośba”
 • Układanki historyczne
 • Wpinki
 • Kolorowanki
 • Stanowisko informacyjne dotyczące katalogów tematycznych opracowywanych przez Oddziałowe Biuro Lustracyjne IPN w Rzeszowie.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie – ul. Sokoła 13

Wstęp wolny, godz.: 18.00 – 23.00

Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie
Z HISTORIĄ RZESZOWA W TLE

 • 18.00 – 19.30 | CIEKAWOSTKI O RZESZOWSKICH ZABYTKACH -Spotkanie z Edytą Dawidziak i Karoliną Chomiczewską – rozmowy o książce „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach”
 • 19.00 – 22.00 | FOTOBUDKA – Możliwość zrobienia bezpłatnego, pamiątkowego zdjęcia
 • 19.30 – 21.30 | WEHIKUŁ CZASU – Odkryj historię Rzeszowa z goglami VR, aplikacją LearningApps i w zbiorach Biblioteki
 • 20.00 – 21.30 |BUDZIWOJSKIE OPOWIEŚCI – Projekcja filmu dokumentalnego
 • 20.30 – 22.00 | EKOPAMIĄTKA ZE STAREGO RZESZOWA – Warsztaty artystyczne: malowanie pejzaży Rzeszowa XIX wieku na bawełnianych ekotorbach
 • 22.00 – 22.40 | RECITAL NOCĄ – Ewa Siembida & Tomasz Jachym
 • 18.00 – 23.00 | WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
 • Różnorodność Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej – wystawa planszowa
 • Starodruki, cymelia oraz dokumenty życia społecznego o dawnym Rzeszowie – wystawa kolekcji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie
 • Zwiedzanie magazynu zbiorów Czytelni Głównej
 • Podziel się radością czytania! – akcja bookcrossingowa
 • NOCNY KIERMASZ KSIĄŻKI WYCZYTANEJ

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin