REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Waży tylko 2 gramy. Wszczepiono pierwszy stymulator bezprzewodowy serca w Rzeszowie.

Fot. arch. KSW nr 2 w Rzeszowie.

Zespół kardiologów, pod kierownictwem profesora Andrzeja Przybylskiego, kierownika Kliniki Kardiologii z Pododdziałem Ostrych Zespołów Wieńcowych w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, jako pierwszy w naszym województwie, implantował w ubiegłym tygodniu stymulator bezelektrodowy. Dla wielu pacjentów z chorym sercem jest to rewolucja.

Co ciekawe, do niedawna taki stymulator bezelektrodowy był dostępny tylko w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza implantacja w Europie miała miejsce 11 września 2023 r. W Polsce 20 września 2023 r., w Poznaniu, pod kierunkiem profesora Przemysława Mitkowskiego.

Prosto do serca

Innowacyjny stymulator jest umieszczony bezpośrednio w prawej komorze serca, a cała procedura jego wprowadzenia odbywa się poprzez nakłucie żyły udowej. Urządzenie jest małą kapsułką o objętości 0,8 cm3. Waży 2 g; jest o 90 proc. lżejsze i ma o 90 proc. mniejszą objętość niż standardowy stymulator z elektrodą.

Jest ratunkiem dla osób, u których z różnych przyczyn, niemożliwe jest wszczepienie klasycznego rozrusznika serca. Są to przede wszystkim pacjenci onkologiczni, z immunosupresją, oraz z przewlekłymi, niegojącymi się przetokami skórnymi. Chorzy ze specyficznymi uwarunkowaniami anatomicznymi, z niedrożnością układów żylnych. Ale to nie wszystko. Zastosowanie tego nowoczesnego innowacyjnego stymulatora poszerza wachlarz dostępnych metod leczniczych, które dobiera się w zależności od stanu pacjenta i warunków technicznych. Zwraca się uwagę na dużą żywotność baterii co gwarantuje niezakłóconą pracę urządzenia przez wiele lat.

„Nasza Klinika utrzymuje się w skali Polski i Europy w czołówce wprowadzając nowoczesne technologie, które poprawiają jakość życia pacjentów. Jesteśmy dumni z naszego zespołu za odwagę i zaangażowanie w dostarczanie najnowocześniejszych technologii medycznych” – czytamy na stronie lecznicy.


W grudniu 2023 roku minęło 10 lat od implantacji pierwszego układu bezelektrodowego. Na całym świecie wszczepiono w tym czasie ponad 200 tysięcy tych urządzeń, w Polsce ponad 500.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin