REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 24 listopada 2024

Atrakcje Podkarpacia. W Bieszczadach łączą się granice trzech krajów

Bieszczady. Trasa wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej
Od Wielkiej Rawki do Krzemieńca czeka nas około godziny drogi, która prowadzi wzdłuż słupków granicznych Polski i Ukrainy. (Fot. Marcin Jeżowski)

W Polsce jest zaledwie 6 takich miejsc, w których łączą się granice trzech państw. Jedno z nich znajduje się na Podkarpaciu, a konkretnie w Bieszczadach. To właśnie na szczycie Krzemieńca, zwanego też Kremenarosem, jest punkt styczności granic trzech krajów: Polski, Ukrainy i Słowacji. Co ciekawe, jest to najwyżej (1221 m n.p.m.) położony trójstyk w Polsce.

Wyprawę na bieszczadzki trójstyk najlepiej rozpocząć od Przełęczy Wyżniańskiej. Znajduje się tu duży, płatny parking, gdzie możemy zostawić samochód. W sezonie letnim w to miejsce możemy dotrzeć również busem chociażby z Wetliny, czy Ustrzyk Górnych.

Odpoczynek w bacówce Pod Małą Rawką

Po około 20-minutowej wędrówce naszym oczom ukaże się Bacówka Pod Małą Rawką (930 m n.p.m.), w której możemy odpocząć i posilić się. Jej widok będzie szczególnie miły w drodze powrotnej, kiedy to w nogach będziemy mieli kilka kilometrów wędrówki.

Patrząc od strony parkingu w kierunku schroniska, odbijamy na prawo, gdzie rozpoczyna się szlak na Małą Rawkę (1267 m n.p.m.), a następnie Wielką Rawkę. 

Na tę pierwszą dotrzemy mnie więcej po godzinie wspinaczki, chociaż to może za duże słowo. Podejście nie jest może zbyt trudne, ale chwilami bywa wymagające. Trudy wynagrodzą nam fantastyczne widoki m.in. na Tarnicę oraz Połoniny Wetlińską i Caryńską, jakie czekać będą na nas na górze. 

Po około 20-minutowym spacerze (dosłownie) dotrzemy do następnego punktu naszej wycieczki, czyli wspomnianej Wielkiej Rawki (1307 m n.p.m.). Można stąd podziwiać panoramę całych Bieszczadów Wysokich, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej oraz słowackiej ich części.

Od tego miejsca czeka nas jeszcze około godziny drogi na Krzemieniec. Trasa, która chwilami wydaje się być monotonna, przebiega wzdłuż słupów granicznych Polski i Ukrainy. 

Po dotarciu na miejsce naszym oczom ukaże się czarny granitowy obelisk z godłami trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy oraz nazwami szczytu. Na Krzemieniec można wejść i zejść z niego również od strony słowackiej – czerwony szlak do Novej Sedlicy.

Warto pamiętać, aby nie zapuszczać się na stronę ukraińską, bo może mieć to poważne konsekwencje w związku z nielegalnym przekroczeniem granicy. Pisaliśmy o tym niedawno w tekście: Drogie selfie w Bieszczadach. Uważaj, za to może grozi 500 zł kary!

Trójstyk trzech granic w Bieszczadach
Trójstyk granic Polski, Słowacji i Ukrainy wyznacza granitowy obelisk z godłami trzech państw i nazwami szczytu. (Fot. Marcin Jeżowski)

Trójstyk w Bieszczadach. Informacje praktyczne

DOJAZD: Z Rzeszowa najlepiej kierować się na Wetlinę, skąd po około 10 kilometrach (jadąc w kierunku Ustrzyk Górnych) dotrzemy na parking na Przełęczy Wyżniańskiej. Łączna długość trasy to ok. 160 kilometrów, czas przejazdu wynosi ok. 3 godzin.

Miejsca w Polsce, gdzie łączą się granice trzech państw:

  • Polska – Rosja – Litwa: w okolicy Bolci w gminie Wiżajny i litewskiego Wisztyńca;
  • Polska – Litwa – Białoruś: na rzece Marycha w okolicach Stanowiska;
  • Polska – Białoruś – Ukraina: na rzece Bug pod Włodawą;
  • Polska – Ukraina – Słowacja: Krzemieniec w Bieszczadach;
  • Polska – Słowacja – Czechy: pomiędzy polską miejscowością Jaworzynka, słowacką Czerne i czeską Herczawa;
  • Polska – Czechy – Niemcy: między polską miejscowością Porajów, czeską Hrádek nad Nisou i niemiecką Zittau.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin