Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

Pomysł na wakacje. Łazienki Królewskie – najszczęśliwsze miejsce w Warszawie

Warszawa, pomnik Chopina w Łazienkach Królewskich
Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Łazienek Królewskich jest Pomnik Chopina pod którym w każdą letnią niedzielę odbywają się koncerty. (Fot. Marcin Jeżowski)

To tu przed wiekami mieściła się letnia rezydencja Stanisława Augusta, ostatniego króla Polski. Dziś Łazienki Królewskie nazywane są najszczęśliwszym miejscem w Warszawie, które na pewno warto odwiedzić, będąc w stolicy.

Początki Łazienek Królewskich sięgają XVII w. To właśnie wówczas na zlecenie Stanisława Herakliusza Lubomirskiego wybudowano tu pawilon ogrodowy z łaźnią.

Nazwa kompleksu pochodzi właśnie od łaźni polskiego szlachcica, przebudowanej w XVIII wieku na pałac. To właśnie w Pałacu Na Wyspie Stanisław August Poniatowski wydawał słynne obiady czwartkowe, których gośćmi byli uczeni i poeci.

Dziś rozległy ogród jest ulubionym miejscem spotkań warszawiaków, jak i jednym z głównych celów przebywających w stolicy turystów, którzy wśród przepięknej przyrody i architektury mogą odpocząć od miejskiego zgiełku.

Do największych atrakcji tego miejsca, oprócz wspomnianego  Pałacu Na Wyspie, w którym mieści się Królewska Galeria Obrazów są m.in.  Stara Oranżeria, z Królewską Galerią Rzeźby, na którą składają się gipsowe kopie najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata oraz Pałac Myślewicki, w którym zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha w tym widoki Rzymu i Wenecji.

Duże wrażenie na zwiedzających robią również ogrody: królewski, romantyczny i modernistyczne, które od wiosny do później jesieni przyciągają różnorodną roślinnością.

Najbardziej charakterystycznym miejscem, które skupia uwagę spacerowiczów jest bez wątpienia Pomnik Chopina. Od 14 maja do 24 września w każdą niedzielę o godz. 12 i 16 odbywają się w tym miejscu słynne Koncerty Chopinowskie, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

Ogrody Łazienek Królewskich otwarte są codziennie w godz. 6 – 22. Wstęp do nich jest bezpłatny. Płatne są za to wejścia do poszczególnych obiektów, które otwarte są od wtorku do niedzieli.

DOJAZD: W pobliżu Łazienek Królewskich znajdują się parkingi, jednak będą w Warszawie najlepiej wybrać komunikację miejską. Ok. 100 m od bramy wejściowej przy Pomniku Chopina znajduje się przystanek, do którego i skąd kursują autobusy: 116, 166, 180, 195.

Łazienki Królewskie w Warszawie
Ogrody Łazienek Królewskich otwarte są codziennie w godz. 6 – 22.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin