REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

W Wańkowej jest najdłuższa tyrolka w Polsce. Pędzi się 120 km/h, blisko 50 m nad ziemią

Tyrolka w Wańkowej w gminie Olszanica na Podkarpaciu
Tyrolka w Wańkowej na Podkarpaciu jest najdłuższą tyrolką w Polsce. (Fot. Krzysztof Zajączkowski/Podkarpackie.pl)

Tyrolka w Wańkowej ma dwie linie o długości 1350 m. Można nią jechać na siedząco albo na leżąco i rozpędzić się nawet do 120 km/h. W najwyższym punkcie leci się 48 metrów nad ziemią. To najdłuższa tyrolka w Polsce. Miłośnicy ekstremalnych wrażeń będą zachwyceni.

Gmina Olszanica stawia na turystykę. Oprócz otwartego w 2022 roku stoku narciarskiego i najdłuższego na świecie 400-metrowego toru do Summer Tubingu, czyli zjazdu na pontonach, zainwestowano tam w kolejną atrakcję. We wrześniu, w znajdującym się w Wańkowej ośrodku Bieszczad.ski, otwarto najdłuższą w Polsce tyrolkę.

Do tej pory najdłuższa tyrolka w Polsce znajdowała się nad Jeziorem Tarnobrzeskim, ale miała tylko 500 metrów długości. Ta w Wańkowej ma 1350 m, a w najwyższym punkcie „lecimy” na wysokości 48 m nad ziemią. Ma dwie linie o długości 1350 m. Przejazd rozpoczyna się na górnej stacji wyciągu na wysokości 620 m n.p.m., a kończy na górce na przeciwko stoku narciarskiego na wysokości 445 m n.p.m.

Tyrolka w Wańkowej. Zjazd na siedząco i leżąco

Tyrolką w Wańkowej można zjeżdżać na siedząco albo na leżąco. Ci, którzy wybiorą zjazd na leżąco głową w dół, rozpędzą się nawet do 120 km/h. Na tych, którzy wybiorą spokojniejszą jazdę na siedząco, niezapomniane wrażenie zrobią widoki na malownicze góry Sanocko-Turczańskie. Dzięki dwóm liniom, z tyrolki można skorzystać też z osobą towarzyszącą.

Jak zapewniają ci, którzy mieli okazję się nią przejechać – zjazd robi niesamowite wrażenie.

– Ruszyliśmy oglądać jesień w Bieszczadach i przy okazji zatrzymaliśmy się w Wańkowej – mówi pani Anna, która wraz z rodziną przyjechała na Podkarpacie ze Śląska. – Zapiera dech w piersiach, ale czułam się w niej bezpiecznie. Chociaż oczywiście wszyscy krzyczeliśmy z emocji – dodaje.

Atrakcja nie dla każdego

Ale nie każdy może nią zjechać. Ze względu na bezpieczeństwo należy spełnić szereg wymagań dotyczących wagi i wzrostu.

W przypadku zjazdu w pozycji siedzącej, wzrost użytkownika musi wynosić od 130 cm do 205 cm, a jego waga mieścić się w granicach od 30 do 130 kilogramów. W pozycji leżącej dolna granica wzrostu zaczyna się od 150 cm, a waga, w zależności od prędkości wiatru, nie może przekraczać 70-90 kg.

Najdłuższa tyrolka w Polsce będzie otwarta tylko latem. Na razie pozostaje czynna dla wszystkich w weekendy, a w tygodniu dla grup zorganizowanych – oczywiście tylko przy ładnej pogodzie. Jest otwarta w godzinach od 11 do 18, a zjazd nią kosztuje 99 zł.

Tyrolka w Wańkowej jest inwestycją gminy Olszanica. Jej budowa kosztowała 2 mln 240 tys. zł. Część pieniędzy samorząd zdobył z Programu Polski Ład dla gmin popegeerowskich.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin